"Dagestański trop". Tamerlana uczyli muzułmańscy rebelianci?

Po swoim powrocie z półrocznej wizyty w Rosji Tamerlan Carnajew umieścił w sieci dwa filmiki, w których pojawiali się radykalni islamscy rebelianci z Czeczenii i Dagestanu. Oba nagrania później usunięto, ale jak twierdzi CNN, widoczni na nich radykałowie uczyli obcokrajowców między innymi budowy bomb.

Obama otworzył muzeum Busha

Z udziałem prezydenta Baracka Obamy i wszystkich żyjących byłych prezydentów USA odbyła się w Dallas inauguracja muzeum i biblioteki poświęconych prezydenturze George'a W. Busha. Jego ośmioletni pobyt w Białym Domu wciąż budzi wielkie kontrowersje.

Izrael zestrzelił drona. Tym razem Hezbollah się nie przyznaje

Izraelskie wojsko zniszczyło mały samolot bezzałogowy, który próbował wlecieć nad Izrael znad Libanu. Kilka miesięcy wcześniej nadlatujący z tego samego kierunku dron należący do Hezbollahu zdołał nie niepokojony przelecieć przez połowę kraju. Teraz libańska bojówka wypiera się odpowiedzialności.

Konsul chce odzyskać polską flagę z Bostonu

Polski konsul w Bostonie wystąpił do FBI o zwrot polskiej flagi, która wisiała na mecie maratonu - informuje rmf.fm. W relacjach z Bostonu telewizje na całym świecie pokazały, jak siła wybuchu pochyla naszą flagę, a potem jak jeden z policjantów łamie drzewiec i rzuca na chodnik, żeby dotrzeć do poszkodowanych.

Delikatna "czerwona linia". Obama nie chce popełnić błędu Busha

Stany Zjednoczone od początku rebelii w Syrii zachowują bardzo wycofaną postawę, pozostawiając wspieranie opozycji państwom arabskim. Pretekstem do ewentualnej radykalnej zmiany podejścia Waszyngtonu ma być wykorzystanie w walkach broni chemicznej, co jak zapowiedział Barack Obama, jest "czerwoną linią". Prezydent jest jednak bardzo zachowawczy i nie chce popełnić błędu swojego poprzednika.

Syria przekroczyła "czerwoną linię"? USA mają informacje o atakach chemicznych

- Służby wywiadowcze USA są częściowo przekonane, że syryjski reżim Baszara Asada wykorzystał do walki z rebelią broń gazową - powiedział szef Pentagonu, Chuck Hagel. Szef dyplomacji John Kerry stwierdził wprost, że przeprowadzono "dwa ataki". Barack Obama zapowiadał, że użycie broni masowego rażenia jest "czerwoną linią" dla amerykańskiego zaangażowania w Syrii.

40 ocalałych w ruinach budynku. Nie wszystkich udało się uwolnić

Co najmniej 238 ciał wydobyto spod gruzów zawalonego ośmiopiętrowego budynku na przedmieściach stolicy Bangladeszu - Dhaki. Służby informują, że odnaleziono 40 ocalałych osób, spośród których 12 udało się już uwolnić z ruin. Akcja ratunkowa trwa - w budynku w momencie zawalenia mogły przebywać nawet trzy tysiące ludzi.

Putin odsuwa datę nadejścia rosyjskiego supermyśliwca

Będący w fazie testów nowy rosyjski myśliwiec T-50 wejdzie do służby w 2016 roku - oznajmił Władimir Putin. Prezydent jest pierwszym, który oficjalnie przyznał, że program ma opóźnienie i wcześniejsze założenia były zbyt optymistyczne.

Sikorski: Ukraina ma trzy miesiące na spełnienie warunków UE

Ukraina ma trzy miesiące na dostosowanie swego prawa do wymogów Unii Europejskiej przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE - oświadczył w czwartek w Kijowie Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych spotkał się w czwartek z przedstawicielami ukraińskiej opozycji i prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Delegalizacja skrajnej prawicy? Koalicja rządowa na "nie"

Bundestag nie skieruje do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wniosku o delegalizację skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Koalicja rządowa chrześcijańskich demokratów i liberałów zablokowała w czwartek inicjatywę SPD.

Generał chciał się popisać i rozbił myśliwiec

Rosyjski generał został skazany na cztery lata więzienia w zawieszeniu. Sąd wojskowy uznał go winnym rozbicia myśliwca Su-27. Generał chciał się popisać i próbował wykonać skomplikowany manewr akrobatyczny.

Putin: do prywatyzacji Czubajsa rękę przyłożyło CIA

- W otoczeniu wicepremiera odpowiedzialnego za prywatyzację w czasach Jelcyna działali agenci CIA - stwierdził Władimir Putin. Prezydent pochwalił przy tym Anatolija Czubajsa za "odwagę" we wprowadzaniu reform, ale zganił go jednocześnie za "liczne błędy".

MSZ: Polski dyplomata zaginął w Libanie

Polski dyplomata z ambasady w Bejrucie zaginął w Libanie. Miejscowa policja jest przekonana, że utonął w miejscu szczególnie niebezpiecznym do kąpieli. Ciała nie odnaleziono - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Putin znów na "czarnej liście" policji w Finlandii

Fińska prywatna telewizja MTV3 donosi, że nazwisko Władimira Putina znalazło się na liście członków przestępczych grup zorganizowanych przygotowanej przez Narodowe Biuro Śledcze Finlandii. Zaledwie dwa tygodnie temu wybuchła afera, gdy okazało się, że prezydent Rosji jest na innej, podobnej liście Biura.

2,5 roku łagru za demonstrację

Moskiewski są skazał w czwartek na 2,5 roku pozbawienia wolności opozycjonistę Konstantina Lebiediewa, uznając go za winnego zorganizowania masowych rozruchów na placu Bołotnym w Moskwie 6 maja 2012 r., w przededniu inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Operacja Krwotok". Mniejsze i częstsze zamachy strategią Al-Kaidy?

Coraz częstsze zamachy niewielkich grup terrorystycznych lub terrorystów-amatorów, jak w Bostonie, mogą być realizacją propagowanej przez Al-Kaidę w magazynie "Inspire" "Operacji Krwotok", przewidującej liczne, mniej spektakularne ataki niż ten z 11 września. "Niektóre ataki terrorystyczne nieuchronnie powiodą się w otwartych społeczeństwach Zachodu" - przewiduje amerykański ośrodek analityczny Stratfor.

Putin kpi z Amerykanów. "Znów wybuchła wojna Północy z Południem?"

Władimir Putin wyraził przekonanie, że zamach w Bostonie skłoni Rosję, USA i inne państwa do połączenia wysiłków w walce z terroryzmem. Jednocześnie odniósł się do amerykańskiej dyskusji o tym, jak sądzić Dżochara Carnajewa i wypomniał USA, że nie traktują rebeliantów z Kaukazu Północnego tak samo, jak innych islamskich terrorystów.