Zakończony w niedzielę szczyt G20 w australijskim Brisbane był demonstracją braku wspólnego języka między Rosją i Zachodem, niezbędnego do prowadzenia konstruktywnego dialogu - ocenia w poniedziałek dziennik "Wiedomosti". Było momentami ostro, ale to Putin, wyjeżdżając szybko ze szczytu, uniknął konieczności stanowczej reakcji na końcowe deklaracje innych.

W jednym z pomieszczeń Portcullis House znaleziono podejrzaną paczkę - poinformowała londyńska policja. Budynek musiało opuścić kilka tysięcy osób. Ewakuowano też przechodniów i turystów z położonego w pobliżu mostu Westminster. Po sprawdzeniu podejrzanej paczki alarm został odwołany.

Prezydenci Chin i Rosji, Xi Jinping i Władimir Putin, realizują swe mocarstwowe ambicje na skrajnie różne sposoby. Podczas gdy Xi stawia na rozwój gospodarczy i konstruktywną współpracę, Putin dąży do konfrontacji z Zachodem - ocenia "Financial Times".

To była najgorętsza doba w Donbasie od ogłoszenia rozejmu 5 września. Rebelianci podejmują punktowe ataki głównie na północnym odcinku frontu. I tutaj koncentrują największe siły. W połączeniu z intensyfikacją artylerii w tym rejonie może to sugerować główny kierunek potencjalnej dużej ofensywy. Może to być jednak też świadoma dezinformacja.

Okręty Floty Pacyfiku i Floty Czarnomorskiej przeprowadziły w niedzielę ćwiczenia na Morzu Filipińskim. To jeden z dwóch zespołów rosyjskich okrętów wojennych działających obecnie na Pacyfiku. Drugi zespół znajduje się daleko na południu, gdzie wzbudził obawy w Australii.

Specjalny wysłannik przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una udał się w poniedziałek do Rosji, aby omówić sposoby poprawy stosunków handlowych i politycznych. Według południowokoreańskich mediów będzie zabiegał o wsparcie dyplomatyczne i finansowe dla kraju.

Socjaliści (PSOE), główna partia opozycyjna, zaproponowali zmianę konstytucji i przekształcenie Hiszpanii w państwo federalne. Miałoby to zagwarantować jej integralność terytorialną przy jednoczesnym zaspokojeniu aspiracji regionów do większej samodzielności.

Rumuński premier Victor Ponta, którego większość analityków uważała za faworyta drugiej tury wyborów prezydenckich, przyznał się w niedzielę wieczorem do porażki i pogratulował zwycięstwa swojemu centroprawicowemu rywalowi Klausowi Iohannisowi.

Premier Izraela oznajmił, że zamierza poddać dyskusji na forum rządu projekt ustawy stwierdzającej, że Izrael jest "państwem ludu żydowskiego". Zakomunikował to w niedzielę, po tym gdy temat został na razie zdjęty z obrad Ministerialnej Komisji Legislacyjnej.

Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do złożenia wizyty w Warszawie 17 grudnia. Zaproszenie zostało przyjęte. Wcześniej - 20 listopada - prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie pojadą do Kiszyniowa.

Iracka armia rządowa przejęła w niedzielę całkowitą kontrolę nad największą rafinerią naftową kraju znajdującą się 10 km od odbitego dwa dni wcześniej z rąk dżihadystów Bajdżi. Miasto to leży 200 km na północ od Bagdadu, między Tikritem a Mosulem.