Francja: przyłączenie Krymu do Rosji oznacza koniec pokoju międzynarodowego

Szef dyplomacji Francji Laurent Fabius oznajmił w Rzymie, że jeśli Krym przyłączy się do Rosji, oznaczać to będzie koniec światowego pokoju i granic państwowych. Tymczasem szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział po spotkaniu z szefem departamentu USA Johnem Kerrym, że nałożenie przez Waszyngton sankcji wizowych i finansowych na obywateli Rosji "nie pomaga w rozmowach".

Tatarzy namawiają do bojkotu referendum na Krymie

Medżlis (parlament) Tatarów krymskich zaapelował do mieszkańców półwyspu o zbojkotowanie ogólnokrymskiego referendum wyznaczonego na 16 marca - poinformował w czwartek przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow.

Turczynow: władze Krymu nielegalne. Komorowski: referendum nie ma mocy prawnej

Władze Krymu są nielegalne i podejmują decyzje trzymane na muszce karabinów - oświadczył w czwartek pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Z kolei prezydent Polski Bronisław Komorowski powiedział, że w świetle prawa ukraińskiego referendum na Półwyspie Krymskim nie ma mocy obowiązującej.

"Krym to już Rosja". Separatyści: Ukraińcy to okupanci

Krymscy separatyści przyspieszyli i już nawet nie udają, że czekają na wynik referendum. Po głosowaniu, w którym parlament opowiedział się za przyłączeniem do Rosji, poszły konkrety. Rząd zapowiada nacjonalizację majątku państwa ukraińskiego i wprowadzenie rubla jako waluty. Nazywa ukraińskich żołnierzy okupantami. W tej sytuacji referendum wyznaczone na 16 marca będzie już tylko formalnością.

Jak szybko Rosja zajęłaby Krym? "Przy jakimś silnym oporze to kwestia siedmiu dni"

Rosja wzmocnia swoje siły wojskowe na Krymie, a - jak twierdzą lokalne media - kilkuset żołnierzy przypłynęło okrętami floty rosyjskiej. Co by było, gdyby Rosja zdecydowała się na prawdziwą interwencję? - Kwestia zajęcia i spacyfikowania tego terytorium to kwestia siedmiu dni. Może do dziesięciu - szacował na antenie TVN24 Krzysztof Boruc z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Podsłuchana rozmowa o snajperach. Rosyjskie media znów manipulują

Szef estońskiej dyplomacji Urmas Paet apeluje do mediów o ostrożność w cytowaniu i komentowaniu jego rozmowy z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton. Telefoniczna rozmowa z 26 lutego została podsłuchana, a potem opublikowana w internecie. Rosyjskie media natychmiast ją nagłośniły, wybijając, że to Paet twierdzi, iż do obu stron strzelali ci sami snajperzy, a mógł za tym stać "ktoś z nowej koalicji". To jawna manipulacja, bo Paet mówił jedynie o plotkach krążących w Kijowie, nie była to jego opinia.

Rzeczniczka dyplomacji USA: Nie rozważamy w tej chwili opcji militarnej

- Wolelibyśmy jej nie używać - powiedziała w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN rzeczniczka Departamentu Stanu USA, mówiąc o ewentualnym użyciu opcji militarnej wobec Rosji. Jen Psaki podkreśliła, że takiej opcji Waszyngton w tej chwili nie rozważa, że skupia się na wykorzystaniu wszystkich dostępnych narzędzi dyplomatycznych i gospodarczych. Psaki wyraziła przekonanie, że Rosji zależy na reputacji i na dobrych stosunkach z Zachodem.

Komandos GRU na Krymie. Kolejny dowód na kłamstwa Putina

Kamera wychwyciła naszywkę z danymi osobowymi na kamizelce kuloodpornej jednego z rzekomych aktywistów samoobrony krymskiej. Wystarczyło wrzucić te dane do internetu i szybko zidentyfikowano mężczyznę. To żołnierz specnazu GRU z obwodu saratowskiego w centralnej Rosji.

Przypadkowy wystrzał i łzy Pistoriusa. Dziś dalszy ciąg procesu

Kolejny świadek oznacza kolejne pogrążające Pistoriusa zeznania. Po pierwszych dniach procesu słynny niepełnosprawny sportowiec z RPA nie ma powodów do zadowolenia. Za morderstwo swojej dziewczyny - modelki Reevy Steenkamp - grozi mu dożywocie. Relacja specjalnego wysłannika Macieja Cnoty TVN24 do Pretorii.

W Doniecku chcieli odbić przywódcę prorosyjskich protestów

W Doniecku grupa ok. 150 osób chciała w czwartek wieczorem odbić z rąk milicji przywódcę miejscowych prorosyjskich demonstrantów Pawła Gubariowa. Przywódca najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie został wcześniej aresztowany. Wcześniej Brukseli przywódcy Unii Europejskiej postanowili zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej i nowej umowie ws. współpracy.

Odtajnią część raportu ws. tajnych technik CIA?

Biały Dom jest za odtajnieniem streszczenia i wniosków raportu senackiej komisji ds. wywiadu o programie tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, takich jak podtapianie, który CIA prowadziła w ramach walki z terroryzmem w tajnych ośrodkach poza granicami USA.

Kim są przebierańcy w mundurach?

Międzynarodowi obserwatorzy, w tym Polacy, ruszają na Krym, by ustalić czyje to wojsko, które mówi po rosyjsku i jeździ rosyjskimi pancernymi wozami na rosyjskich rejestracjach. Jest łatwe do identyfikacji, ale podobno ma się schować, więc misja może nie być łatwa.

Wysłannik ONZ zastraszany. Wyjeżdża z Krymu

Wysłannik ONZ Robert Serry postanowił zakończyć w środę misję na Krymie i wyjechać, gdy jego samochód został zatrzymany przez uzbrojonych ludzi - poinformował towarzyszący mu dziennikarz TV ITN. Były też pogłoski o porwaniu Serry'ego, ale ONZ im zaprzeczyła.

Izrael przechwycił okręt z ładunkiem rakiet dla Strefy Gazy

Armia izraelska podała w środę, że jej marynarka wojenna przejęła na Morzu Czerwonym statek pod banderą Panamy z kilkudziesięcioma rakietami M302 przeznaczonymi dla bojowników w Strefie Gazy; rakiety były produkcji syryjskiej, a ich dostawę zorganizował Iran.

"Rosja pokazała gębę bandziora"

- Ani pan Putin, ani pan Ławrow, ani pan Szojgu nie rozmawiają z nikim w tej chwili na świecie poważnie, mówiąc, że ci Rosjanie na Krymie to nie są Rosjanie - ocenił w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz. - Im rosną nosy jak u Pinokia - dodał były szef MSZ. Podkreślił również, że parę dni po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Soczi, które miały poprawić wizerunek Rosji, FR pokazała "gębę bandziora, agresora".