Były premier Izraela Ehud Olmert został we wtorek skazany na karę sześciu lat pozbawienia wolności. Wcześniej sąd uznał go za winnego przyjmowania łapówek przy realizacji projektów budowlanych, gdy był on burmistrzem Jerozolimy.
68-letni Olmert od 2010 roku uznawany był za głównego podejrzanego w tej sprawie. Według prokuratury przyjął on ok. 750 tys. szekli (156 tys. euro) łapówek.
Były szef izraelskiego rządu nie przyznaje się do winy.
Obrońcy Olmerta najprawdopodobniej zwrócą się do sądu w Tel Awiwie z wnioskiem o zawieszenie wykonania kary do czasu, aż Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie byłego premiera od orzeczenia z 31 marca o uznaniu go za winnego. Szacuje się, że kolejne postępowanie sądowe może potrwać kilka miesięcy i obrońcy Olmerta będą się domagać, aby ten czas spędził on na wolności.
Łapówka za apartamentowce
Setki tysięcy szekli przechodziły nielegalnie z rąk do rąk w celu promowania serii projektów budowlanych, w tym kontrowersyjnego i luksusowego kompleksu mieszkalnego Holy Land w Jerozolimie, kiedy w latach 1993-2003 Olmert burmistrzem tego miasta oraz ministrem handlu i przemysłu - wynikało z aktu oskarżenia. Budowa mieszkań wymagała radykalnych zmian w prawie. Deweloperzy otrzymali ulgi podatkowe i inne korzyści.
Budowla uważana jest za szpecącą i jedną z najbrzydszych w Izraelu.
68-letni Olmert od 2010 roku uznawany był za głównego podejrzanego w tej sprawie. Według prokuratury przyjął ok. 750 tys. szekli (156 tys. euro) łapówek. W sprawie oskarżonych było 13 przedstawicieli rządu, deweloperów i innych biznesmenów. Sprawa "obnażyła rządy, które przez lata stawały się coraz bardziej skorumpowane i zepsute" - mówił pod koniec marca sędzia Dawid Rozen.
W związku z aferą Olmert ustąpił w urzędu premiera w 2008 roku. W sądzie zaprzeczał, że ma jakikolwiek związek ze sprawą.
Dodał, że Olmert kłamał przed sądem, by skompromitować świadka oskarżenia.
Niejasna postać
Ten centrysta, doceniany przez społeczność międzynarodową za wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu bliskowschodniego, został premierem w marcu 2006 roku i zastąpił Ariela Szarona. W 2009 roku Olmert został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska szefa rządu w związku z podejrzeniami o korupcję.
Wcześniej - jako minister finansów - miał wpływać na przetarg prywatyzacyjny jednego z banków. Policja stwierdziła ostatecznie, że zebrane w tej sprawie dowody były niedostateczne, aby postawić Olmerta w stan oskarżenia.
Potem jako minister handlu, przemysłu i pracy, miał wpłynąć na przyznanie firmie swojego znajomego grantu w wysokości 10 mln dolarów.
Autor: pk//gak / Źródło: PAP, Haaretz, tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Eddau