Trwające od piątku w zachodniej Rosji ćwiczenia wojskowe z użyciem broni precyzyjnej, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M i bombowców dalekiego zasięgu, mogą służyć wywarciu presji na Ukrainę - ocenia dziennik "Wiedomosti".

Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski i innych sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej jest kamieniem węgielnym naszego własnego bezpieczeństwa. Jako sojusznicy i przyjaciele stoimy zjednoczeni razem i na zawsze - powiedział prezydent USA Barack Obama w wystąpieniu podczas spotkania z polskimi i amerykańskimi lotnikami. Prezydent Bronisław Komorowski mówił zaś o "polsko-amerykańskim" braterstwie broni.

Polska staje się ważna, szczególnie ze względu na geopolitykę. Trzeba wykorzystać ten wiatr w żaglach - powiedział w "Jeden na jeden" eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski. Odniósł się w ten sposób do wizyty w naszym kraju prezydenta USA Baracka Obamy i przywódców wielu europejskich państw.

Uwolniony z talibskiej niewoli - po wymianie na więźniów Guantanamo - sierżant amerykańskiej armii Bowe Bergdahl został przetransportowany do Niemiec. Teraz spędzi trochę czasu na obserwacji w wojskowym szpitalu. W jego ojczyźnie pojawia się coraz więcej pytań co do jego losów. Okoliczności jego zaginięcia pięć lat temu są niejasne, a część kolegów oskarża Bergdahla wprost o dezercję, która kosztowała życie wielu innych żołnierzy zaangażowanych w jego poszukiwania.

Rosjanin, oskarżony w poniedziałek przez USA o kierowanie gangiem hakerów odpowiedzialnych za kradzież danych dotyczących kont bankowych i dokonywanie wymuszeń, twierdzi, że stworzył Zeusa, jeden z najgroźniejszych wirusów komputerowych.

Indyjski minister ds. rozwoju wsi, wody pitnej i spraw sanitarnych Gopinathrao Munde zginął we wtorek w wypadku samochodowym po czołowym zderzeniu na ulicach Delhi. Zgon potwierdził przedstawiciel rządu.

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy poinformował w poniedziałek agencję AFP, że spotkał się tego dnia w Rosji z prezydentem Władimirem Putinem i "nawet zjadł z nim obiad". Sarkozy towarzyszy swej żonie, piosenkarce Carli Bruni, która koncertuje w Moskwie.

Barack Obama przylatuje do Polski nie tylko po to, by uświetnić obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów nad Wisłą. Warszawa ma stać się pomostem między dwoma światami. Dojdzie bowiem do historycznego spotkania przywódcy USA z prezydentem-elektem Ukrainy Petrem Poroszenką, Polacy zaś powinni usłyszeć, że nigdy nie będą musieli sami bronić swoich granic przed napaścią z zewnątrz. Ma też dojść do podpisania umowy, która powinna otworzyć nowy rozdział we współpracy gospodarczo-wojskowej między USA i Polską.

Rosja zniosła embargo na dostawy broni dla Pakistanu i negocjuje sprzedaż śmigłowców Mi-35 dla Islamabadu - poinformował w poniedziałek szef rosyjskiej spółki zbrojeniowo-przemysłowej Rostech Siergiej Czemiezow. Informację podała agencja ITAR-TASS. Sprzedaż broni do Pakistanu może oznaczać zerwanie współpracy w tej dziedzinie z Indiami i zapoczątkować zmiany w sojuszach politycznych w Azji - twierdzą eksperci.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że rzekomy ostrzał rakietowy siedziby obwodowej administracji w Ługańsku to "kolejne przestępstwo Kijowa przeciw własnym obywatelom". W wybuchu budynku, zajętego przez władze samozwańczej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej zginęło co najmniej pięć osób, a kilkanaście zostało rannych.