Premier Iraku Nuri al-Maliki poinformował w czwartek w wywiadzie dla BBC, że syryjskie lotnictwo zbombardowało w tym tygodniu syryjsko-irackie przejście graniczne w miejscowości Al-Kaim, okupowane przez dżihadystów z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).
Hiszpański Kongres Deputowanych, izba niższa parlamentu, przyjął w czwartek ustawę, która postanawia, że, gdyby Juan Carlos I miał stanąć kiedyś przed sądem, to powołanym do sądzenia byłego króla będzie tylko Sąd Najwyższy.
Saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zagroziło w czwartek, że będzie wydalać z kraju mieszkańców nie będących wyznawcami islamu, którzy w czasie ramadanu, kiedy muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca, będą publicznie pić, jeść lub palić.
Polskim europosłom we frakcji chadeków w Parlamencie Europejskim mogą przypaść nawet trzy stanowiska przewodniczących komisji parlamentarnych - twierdzą źródła we frakcji. Kandydaci na te funkcje to Jerzy Buzek, Danuta Huebner i Janusz Lewandowski.
Epidemia gorączki krwotocznej Ebola, która wybuchła w lutym w Gwinei, rozprzestrzeniła się na część państw Afryki Zachodniej i grozi rozlaniem się na kolejne - alarmuje w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując o zdecydowaną walkę z wirusem. Na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani leku.
- Polska nigdy nie była strategicznie ważna dla Waszyngtonu i żadne względy bezpieczeństwa nie przemawiają za tym, by USA ryzykowały wojnę o Warszawę - pisze na łamach konserwatywnego amerykańskiego pisma „The National Interest” Doug Bandow, były doradca prezydenta Ronalda Reagana. Autor polemizuje z opinią Radosława Sikorskiego, ujawnioną w podsłuchanej rozmowie.
Podpisanie gospodarczej części umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską jest suwerennym prawem Ukrainy - oświadczył w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk na konferencji prasowej w Mińsku.
Jordański sąd oczyścił w czwartek islamskiego duchownego Abu Katadę z zarzutu działalności terrorystycznej, która doprowadziła w 1998 roku do próby zamachu na amerykańską szkołę w Ammanie. Radykał pozostanie w więzieniu w związku z oskarżeniem w innej sprawie.
Kolejna runda konsultacji w sprawie pokojowego uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy jest zaplanowana na piątek - poinformował przedstawiciel władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andrij Purhin.
- Czy Europa będzie wspólnotą, czy będzie podzielona, to zależy od rozwiązania kwestii Ukrainy - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, występując w czwartek w Strasburgu przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy. Zapowiedział, że na Ukrainie odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. - To najlepsza droga - powiedział ukraiński prezydent.
Premier Korei Południowej Czung Hong Won, który po kwietniowej katastrofie promu "Sewol" podał się do dymisji, zachowa stanowisko. Kandydatury jego potencjalnych następców wzbudziły zbyt dużo kontrowersji.
Jest bardzo ważne, by Rosja "w ciągu najbliższych godzin" wezwała separatystów na wschodzie Ukrainy do złożenia broni - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry po spotkaniu w Paryżu z szefem francuskiej dyplomacji Laurentem Fabiusem.
Port lotniczy w Sajun w prowincji Hadramaut na wschodzie Jemenu został w czwartek zaatakowany, zapewne przez islamistów. Doszło do walki, w której zginął jeden żołnierz i dwóch napastników. Ostatecznie napastnicy zostali wyparci przez siły bezpieczeństwa.
Uzależnienie od mediów społecznościowych może mieć poważne konsekwencje. Przekonał się o tym pewien włamywacz ze stanu Minnesota, który podczas "akcji" zalogował się na komputerze właściciela domu, pobuszował po sieci i uciekł, zapominając o wylogowaniu się...
Australijski rząd poinformował o wyznaczeniu nowego obszaru poszukiwań malezyjskiego samolotu, który na początku marca zaginął nad Oceanem Indyjskim. - Możemy mieć szczęście i znaleźć go w pierwszej godzinie, ale może to też potrwać kolejne dwanaście miesięcy - oświadczył wicepremier Australii Warren Truss. Z nowych ustaleń wynika też, że maszyna prawdopodobnie w chwili zaginięcia leciała na autopilocie.
Były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker ma zostać mianowany w piątek na szczycie UE na nowego szefa Komisji Europejskiej. Stanie się tak mimo kategorycznego sprzeciwu Londynu, który zagroził nawet, że ta decyzja skłoni Brytyjczyków do opuszczenia Unii.
Nadija Sawczenko jest ukraińską żołnierką, jedyną na Ukrainie kobietą pilotem wojskowym samolotu bombowego Su-24M. Służyła w Iraku, a w 2011 roku stała się bohaterką filmu dokumentalnego. Od tygodnia jej nazwisko znowu pojawia się na łamach prasy. Przebywa w niewoli separatystów, którzy oskarżają ją o spowodowanie śmierci rosyjskich dziennikarzy telewizji WGTRK. Ukraińcy apelują w sieci - "Uwolnijcie naszą dziewczynę".
Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek w jednym z hoteli w stolicy Libanu, Bejrucie. Jak poinformowały w środę wieczorem libańskie władze, eksplozja zabiła także dwóch funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.
W czwartek w Ypres rozpoczyna się szczyt przywódców krajów Unii Europejskiej. Szefowie państw i rządów mają omówić i przyjąć projekt unijnej strategii na najbliższe lata, przygotowany przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Zawiera on m.in. rozdział o unii energetycznej, w którym znajdują się polskie postulaty. Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk.
Jeden z liderów irackich szyitów Muktada al-Sadr jest przeciwny każdej ingerencji USA w Iraku. Szyicki duchowny oświadczył w środę wieczorem, że dopuszcza jedynie "pomoc od tych państw, które nie prowadzą polityki okupacyjnej".
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało Wojciecha J., dotychczasowego konsula honorowego w Monako. Wszystko za sprawą aresztowania i podejrzeń, że Polak miał zlecić morderstwo swojej teściowej. Miał to zrobić dla 20 miliardów euro spadku.
Grupa Polaków zamieniła spokojny koncert plenerowy w londyńskiej dzielnicy Tottenham w burdę jak po piłkarskim meczu. Matki uciekały z dziećmi, a wokół latały noże, kamienie i polskie przekleństwa. Chuligani mieli koszulki z napisem "Wielka Polska" i wykrzykiwali rasistowskie hasła.
Po raz pierwszy w historii zgrupowanie chińskiej floty szykuje się do udziału w wielkich międzynarodowych ćwiczeniach morskich RIMPAC. Okręty gromadzą się w głównej bazie US Navy na Hawajach, Pearl Harbor. Chińczycy wysłali do udziału w ćwiczeniach wyłącznie nowoczesne jednostki.
Francois Hollande, Angela Merkel, Władimir Putin i Petr Poroszenko odbyli długą telekonferencję. Przywódcy państw rozmawiali o tym, jak rozwiązać kryzys na Ukrainie. Hollande i Merkel apelowali o współpracę na rzecz przestrzegania kruchego rozejmu.
Zapowiedź nakręcenia w USA komedii o zamachu na Kim Dzong Una, wodza Korei Północnej, wywołała atak furii ze strony północnokoreańskiego reżimu. Pjongjang poprzysiągł "bezlitosny" odwet, jeśli film trafi do kin. W ocenie dyktatury byłoby to bowiem "wypowiedzeniem wojny".
66 proc. Rosjan chciałoby, żeby Władimir Putin pozostał prezydentem Federacji Rosyjskiej również po 2018 roku, kiedy kończy się jego trzecia kadencja - wynika z sondażu przeprowadzonego przez rosyjski ośrodek socjologiczny "Fundusz Opinii Publicznej".
Dżihadyści z organizacji Al-Nusra, dotychczasowego oficjalnego "przedstawiciela" Al-Kaidy w syryjskiej wojnie domowej, zadeklarowali lojalność ISIL, czyli organizacji skutecznie gromiącej właśnie irackie wojsko. Ironią losu jest to, że ta druga organizacja jest oficjalnie "wyklęta" przez Al-Kaidę.
Szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki, zwolniony w sobotę po 3 latach z kolonii karnej, zapowiedział w środę kontynuowanie działalności. Zaapelował, by nie zapominać o innych więźniach politycznych i zapewnił, że nie żywi urazy do Polski i Litwy.
W UE mogą być pewne obawy o sytuację polityczną w Polsce, ale skandal podsłuchowy na razie nie osłabia pozycji polskiego rządu w Unii, w tym także w dyskusji o obsadzie najwyższych stanowisk - ocenił brukselski ekspert Janis A. Emmanouilidis.
Rada ministrów Ukrainy podjęła decyzję o "wykonaniu prac inżynieryjno-technicznych", które mają wzmocnić bezpieczeństwo na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Poinformował o tym minister gabinetu ministrów Ostap Semerak.