"Nienasycona" Rosja jako niedźwiedź. Połknie wschodnią Ukrainę?

"Koszty zatrzymania rosyjskiego niedźwiedzia są teraz wysokie - a jeszcze wzrosną, jeśli Zachód nie zrobi niczego" - pisze w okładkowym artykule "The Economist". Artykuł zilustrowany jest mapą, na której Rosja układa się w kształt niedźwiedzia z otwartym pyskiem. Zwierzę jest gotowe połknąć wschodnią Ukrainę.

Kijów deklaruje zawieszenie broni na święta

- Operacja antyterrorystyczna została zawieszona na okres Świąt Wielkanocnych - powiedział BBC szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca. Wojsko Ukrainy nie będzie stosować siły przeciwko separatystom i zawiesi wcześniej prowadzone operacje.

Sondaż: wschód Ukrainy nie chce do Rosji, ale nie uznaje Kijowa

Większość mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy jest przeciwna przyłączeniu się do Rosji, ale za nielegalne uznaje obecne prozachodnie władze w Kijowie - wynika z sondażu opublikowanego w ukraińskim tygodniku "Dzerkało Tyżnia". Najsilniej widać chęć do zacieśnienia współpracy gospodarczej z Rosją, a nie UE.

Japończycy potwierdzają: pokażą swój supermyśliwiec w tym roku

Japońskie ministerstwo obrony potwierdziło, że w 2014 roku odbędzie się pierwszy lot japońskiego prototypu myśliwca nowej generacji. ATD-X Shinshin ma co najmniej dorównać amerykańskiemu F-22 i rosyjskiemu PAK-FA. O ile na drodze nie staną mu Amerykanie i interesy ich przemysłu zbrojeniowego.

Putin zapowiada medale za Krym i oferuje Zachodowi "normalizację"

- Nie ma nic, co stałoby na drodze normalizacji i współpracy pomiędzy Rosją a Zachodem - oznajmił Władimir Putin. Prezydent zaznaczył jednak, że to przede wszystkim zależy od woli Zachodu. Zapowiedział przy tym, że za akcję na Krymie rosyjscy żołnierze będą dekorowani medalami.

Podwodne poszukiwania skrzynek skończą się za tydzień. Co dalej?

Trwające obecnie podwodne poszukiwania czarnych skrzynek zaginionego boeinga Malaysia Airilnes zakończą się w ciągu pięciu lub siedmiu dni. Zarządzający akcją Australijczycy nie sprecyzowali, co stanie się później. Dotychczas nie natrafiono na żaden ślad maszyny, która najprawdopodobniej spadła do Oceanu Indyjskiego. Odebrano jedynie kilka słabych sygnałów, mogących pochodzić z czarnych skrzynek.

Były szef bojówki IRA zastrzelony w Belfaście

Były dowódca zbrojnego ramienia Irlandzkiej Republikańskiej Armii Tommy Crossan został zastrzelony w piątek na stacji benzynowej w Belfaście. W jego kierunku wystrzelono kilka kul. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Erdogan złożył pozew do TK. Chce odszkodowania za Twittera

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wystąpił w piątek z pozwem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie domniemanego naruszenia prywatności jego własnej osoby przez media społecznościowe - poinformował Reuters, powołując się na przedstawiciela urzędu premiera.

Bomba w Kairze zabiła policjanta

Bomba wybuchła w piątek wieczorem na skrzyżowaniu w Kairze i zabiła policjanta - poinformowały media w Egipcie. Jak dodały, jeszcze trzy osoby, w tym drugi funkcjonariusz policji, zostały ranne.

Dymisja doradcy Hollande'a. Oskarżenia o konflikt interesów

Główny doradca polityczny prezydenta Francji Francois Hollande'a i szef jego służb prasowych Aquilino Morelle podał się w piątek do dymisji w związku z posądzeniami o konflikt interesów. To kolejny cios dla socjalistów po porażce w wyborach samorządowych.

Kapitan przemówił. Dlaczego zostawił ludzi na tonącym promie

- Pływy były silne, a temperatura wody bardzo niska. Nie było ani jednej łodzi ratunkowej - powiedział dziennikarzom 69-letni kapitan zatopionego promu Sewol Li Czon Sok. Skuty kajdankami dowódca bronił się przed zarzutami, że opóźniał ewakuację statku, przyczyniając się do śmierci 29 osób. Nadal poszukiwanych jest ponad 270 osób.

Siły lądowe USA w Polsce. Decyzję ogłoszą w przyszłym tygodniu

Szef MON Tomasz Siemoniak liczy na zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce nie tylko doraźnie, ale i długoterminowo. W przyszłym tygodniu może zostać ogłoszona decyzja o wysłaniu do Polski sił lądowych USA. Dziennik "New York Times" precyzuje, że na razie będą to najpewniej ćwiczenia z udziałem około 150 żołnierzy.

Zaczyna się budowa "amerykańskiej tarczy w Polsce"

Amerykanie zaczynają prace przy tarczy antyrakietowej, która ma stanąć w Polsce. Agencja Obrony Antyrakietowej (ang. - MDA) rozpoczęła proces zawierania kontraktów na budowę instalacji w Redzikowie pod Słupskiem. W piątek na amerykańskich stronach rządowych ukazało się ogłoszenie o poszukiwaniu kontrahentów do budowy bazy, TVN24 dotarła też do szczegółowego harmonogramu prac oraz zdjęć kluczowych elementów systemu mającego powstać w Polsce.

Uciekł z promu, "zachowywał się jak zwykły pasażer". Kapitan trafił do aresztu

Kapitan promu, który zatonął w wybrzeży Korei Południowej, został w piątek zatrzymany - donosi NBC News. Ciąży na nim pięć zarzutów. Wcześniej prokurator poinformował, że w chwili tragedii kapitana nie było na mostku, a promem dowodził zaś trzeci oficer. Jedna z koreańskich telewizji opublikowała film, na którym widać, że kapitan uciekł z promu i stanął na lądzie w gronie pierwszych uratowanych rozbitków.

"Nowym wcieleniem szatana jest pieniądz"

- Za każdym złem w naszym społeczeństwie stoi pieniądz albo przynajmniej także pieniądz - mówił ojciec Raniero Cantalamessa w Wielki Piątek podczas nabożeństwa Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek. Najpierw Ojciec Święty długo modlił się, leżąc przed Konfesją Świętego Piotra. Tradycyjnie w Rzymie odbyła się też Droga Krzyżowa.

"Większej hipokryzji nie widziano". Kreml o "dwulicowym" Zachodzie

Kreml jest zadowolony z rezultatów rozmów w Genewie na temat kryzysu ukraińskiego, ale trzeba jeszcze przeanalizować wynik spotkania - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Zaznaczył przy tym, że Zachód zachowuje się "dwulicowo" i jest pełen "hipokryzji".

UE do Izraela i Palestyńczyków: "Więcej powściągliwości"

Unia Europejska domaga się od Izraela i Palestyńczyków "natychmiastowego zaniechania wszelkich aktów przemocy". W piątkowym komunikacie szefowej unijnej dyplomacji jest żądanie pod adresem Izraela, aby cofnął decyzje podjęte na niekorzyść Palestyńczyków, ale także m.in. potępienie ataku, w którym zabito izraelskiego policjanta.

"Remilitaryzacja" Kuryli. Kreml robi sobie wroga z Japonii

Rosja do 2016 roku zamierza zrealizować plan remilitaryzacji Wysp Kurylskich, będących przedmiotem sporu z Japonią. Resort obrony ogłosił plany budowy infrastruktury wojskowej na wyspach, których zwrotu Tokio domaga się od 1945 roku. Krok ten oznacza najpewniej koniec prób zbliżenia stanowiska obu państw.

Putin otworzył platformę, od której "odbił się" Greenpeace

Za pośrednictwem telemostu prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w uroczystej inauguracji wywozu ropy z platformy wydobywczej na arktycznym Morzu Peczorskim. To ją próbowali blokować ekolodzy z Greenpeace we wrześniu ubiegłego roku. Wszyscy zostali wówczas aresztowani.

Milczenie ws. Krymu. "Nie mogą doprowadzić do eskalacji"

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.