Prezydent Władimir Putin spotka się we Francji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel- - poinformował we wtorek doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Do spotkania dojdzie przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).

Władze Kataru umieściły pięciu talibów, zwolnionych z Guantanamo w zamian za uwolnienie amerykańskiego żołnierza, w osiedlu mieszkaniowym i zezwolą im na swobodne poruszanie się po kraju - informuje we wtorek Reuters. Tymczasem na głowę prezydenta Baracka Obamy spadają gromy, gdyż nie poinformował Kongresu USA o decyzji wymiany terrorystów na Amerykanina, a zgodnie z prawem powinien zrobić to na 30 dni przed planowaną wymianą.

Spotkanie Komorowski-Obama nie było pozbawione konkretów, padły ważne deklaracje - ocenił w "Faktach po południu" prof. Roman Kuźniar. Doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych brał udział w rozmowach w Belwederze u boku Komorowskiego. - Ten konkret to przede wszystkim miliard dolarów, żeby utrwalić amerykańską obecność wojskową na wschodniej flance NATO - podkreślił Kuźniar.

Rosyjskie media pilnie śledzą "europejskie tournee" prezydenta Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęło się we wtorek od wizyty w Warszawie. Podkreślają słowa Baracka Obamy o konieczności zwiększenia obecności amerykańskich sił w Europie Wschodniej i to, że Polska "posłuchała Stanów Zjednoczonych", deklarując zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB.

Ukraińcy powinni sami zadecydować o przyszłości swojego kraju, bez zewnętrznych interferencji - powiedział we wtorek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z Bronisławem Komorowskim. Polski prezydent podkreślał, że konieczna jest jednoznaczna rezygnacja Rosji ze stosowania siły w kontaktach z sąsiadami.

Rosja tworzy własną internetową "armię trolli", której celem jest tworzenie w sieci pozoru masowego poparcia dla posunięć Moskwy w Europie - twierdzi portal Buzzfeed powołujący się na otrzymane od "rosyjskich hakerów" e-maile wykradzione z firm, które zajmują się organizacją takiej akcji. Dobrze opłacane zawodowe "trolle" mają intensywnie działać na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych.

Prezydent Obama powołał specjalną grupę, której zadaniem będzie rozwiązanie problemu rosnącej liczby nielegalnych młodocianych imigrantów w USA. Do końca roku ma ich być około 60 tys., w przyszłym 130 tys.

Jestem tu, aby nie tylko potwierdzić solidarność amerykańsko-polską, ale również przedstawić naszą wspólną wizję, która jeszcze bardziej zbliży w przyszłości nasze kraje - powiedział w Warszawie sekretarz stanu USA John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji towarzyszy Barackowi Obamie podczas wizyty z okazji 25. rocznicy wyborów 1989 r.