Jeden okrzyk zakończył konferencję. Nagły odwrót nowego prezydenta Iranu

Wykrzyczane hasło w obronie uwięzionego opozycjonisty nieoczekiwanie zakończyło pierwszą konferencję prasową prezydenta-elekta Hasana Rowhaniego. Zszedł z podium, a telewizja zaczęła pokazywać sceny z piątkowych wyborów i nadawać muzykę. Wcześniej Rowhani zdążył zapowiedzieć umiarkowaną politykę zagraniczną, ale podkreślił, że Iran nie zawiesi wzbogacania uranu.

Saudyjczycy dostarczają rakiety przeciwlotnicze rebeliantom w Syrii

Arabia Saudyjska rozpoczęła dostawy rakiet przeciwlotniczych syryjskiej opozycji "na małą skalę" już około dwóch miesięcy temu - dowiedziała się agencja Reutera od anonimowego źródła w jednym z państw Zatoki Perskiej. W ostatnich tygodniach ta pomoc rośnie, a współuczestniczą w niej kraje zachodnioeuropejskie.

Prezydent na podsłuchu? Były szef FSB: To nic skomplikowanego

Podsłuchiwanie przywódców obcych państw, którzy goszczą w innym kraju, dla jego służb nie powinno być trudne. Tyle, że zwykle się tego nie robi, bo operacyjne zyski niewielkie, a ryzyko wybuchu międzynarodowego skandalu duże. Tak były szef FSB Nikołaj Kowaliow komentuje doniesienia o podsłuchiwaniu prezydenta Rosji na szczycie G20 w Londynie w 2009 roku.

Matt Damon opowie o księżach pedofilach. To był największy skandal w dziejach Kościoła w USA

To był największy skandal w historii Kościoła katolickiego w USA. Do dymisji podało się czterech biskupów i metropolita Bostonu, którzy ukrywali księży pedofilów w swoich szeregach. Przez archidiecezję przetoczyła się fala procesów wytaczanych przez wiernych, w wyniku czego musiała zapłacić 100 mln dol. ofiarom molestowania seksualnego. Historią zainteresowało się Hollywood. Dziennikarza, który ujawnił seksaferę, zagra Matt Damon.

Wicepremier Turcji: Możemy użyć wojska przeciwko demonstrantom

Turecki wicepremier Bulent Arinc stwierdził, że władze użyją "elementów sił zbrojnych" do tłumienia antyrządowych protestów, jeśli zajdzie taka potrzeba. W poniedziałek w Turcji trwa strajk pracowników sektora publicznego. To gest solidarności z uczestnikami antyrządowych wystąpień, które trwają w głównych tureckich miastach od dwóch tygodni.

Nauczyciele zastrajkowali w dniu egzaminów

W poniedziałek, w pierwszym dniu egzaminów końcowych w szkołach ponadpodstawowych w Portugalii, zastrajkowali nauczyciele, protestując przeciwko oszczędnościom w systemie oświaty. Egzaminy miało zdawać w tych szkołach około 75 tys. uczniów.

Rusza szczyt G8. Główny temat: Syria

Rozpoczynający się dziś w Irlandii Północnej szczyt G8 prezydent USA Barack Obama wykorzysta do prywatnej rozmowy z Władimirem Putinem. U najsilniejszego sojusznika Damaszku będzie szukał pomocy w skłonieniu Baszara el-Asada do negocjacji i zakończenia trwającej tam od dwóch lat wojny domowej. Syria stanie się też głównym tematem szczytu.

Dziewczynka zmarła, bo nie dostała paszportu? Protesty w Sarajewie

Tysiące Bośniaków zebrało się w niedzielę wieczorem przed parlamentem w Sarajewie. Zgromadzeni zapalili wokół budynku tysiące świec, by w ten sposób upamiętnić śmierć 3-miesięcznej dziewczynki. Dziecko zmarło, bo jak twierdzą rodzice, nie zostało na czas zoperowane za granicą. Wszystko dlatego, że nie mogło otrzymać paszportu.

Boeing odpowiada Airbusowi największym dreamlinerem

Boeing w tym tygodniu zaprezentuje największą wersję dreamlinera, czyli model 787-10 - twierdzi Reuters. Z pasażerami w powietrze pierwsza taka maszyna ma wzbić się za ok. pięć lat. Amerykański producent nie potwierdza i nie zaprzecza.

Miedwiediew i politycy na G20 na amerykańskim podsłuchu? Snowden odpalił kolejną bombę

Podczas spotkania grupy G20 w 2009 roku w Londynie, amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) szpiegowała rosyjską delegację, z Dmitrijem Miedwiediewem na czele - podaje "Guardian" powołując się na dokumenty wyniesione przez Edwarda Snowdena. Amerykanie podsłuchiwali Rosjan, weszli też w posiadanie ich zaszyfrowanych maili. Brytyjczycy mieli z kolei szpiegować innych delegatów, m.in. za pomocą aparatury zamontowanej w kafejkach internetowych.

Izraelska prasa: Jeszcze zatęsknimy za Ahmadineżadem

Reakcje izraelskiej prasy na wygraną w irańskich wyborach umiarkowanego Hasana Rowhaniego to przede wszystkim sarkastyczny żal z powodu odejścia Mahmuda Ahmedineżada. Jak zauważa większość komentatorów, Ahmadineżad przydawał się izraelskiej dyplomacji.

Wnuk zbrodniarza wojennego, syn ministra. "Książę" dostał drugą szansę

Ma znakomite pochodzenie i nienaganne maniery, więc zwą go "Księciem". Premierowi Shinzo Abe nie zaszkodziła nawet dymisja w 2007 roku, gdy jego rządy okazały się czasem chaosu, skandali, dymisji i samobójstwa oskarżonego o korupcję ministra. Pod koniec ub.r. Japończycy dali mu drugą szansę. Dziś wzrost gospodarczy kraju jest tak duży, że ceny za swoje usługi podniosły nawet prostytutki z dzielnicy czerwonych latarni.

"Terroryści i motłoch". Erdogan atakuje demonstrantów i zachodnie media

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wystąpił w niedzielę na wielkim wiecu swych sympatyków w Stambule. Powiedział, że jego obowiązkiem było wysłanie w sobotę policji do usunięcia demonstrantów, którzy od 18 dni okupowali stambulski park Gezi. Ostro skrytykował zachodnie media za ich relacje z Turcji.

"Czerwone plamy i oparzenia" u demonstrantów. Krążą pogłoski, że zatrzymani "znikają"

Zaostrza się konflikt na tureckich ulicach. Gubernator Stambułu zapowiedział, że osoby starające się wejść na plac Taksim będą traktowane jak terroryści. Policja znów użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, usuwając z placu demonstrantów. Służby medyczne mówią o dziwnych plamach i oparzeniach u demonstrantów oblewanych z armatek wodnych. W internecie krążą pogłoski o znikających zatrzymanych demonstrantach.

Atak maczetą w meczecie. Czterech rannych

32-letni mężczyzna ranił w sobotę w meczecie w Birmingham maczetą cztery osoby, w tym policjanta. Przywódcy muzułmańscy w Wielkiej Brytanii obawiają się, że incydent wykorzystają ekstremiści.

Rosja gratuluje Rowhaniemu. Izrael: Dalej będziemy naciskać

- Wspólnota międzynarodowa nie może poluzować presji na Iran, żeby wstrzymał swój program nuklearny - ogłosił premier Izraela Benjamin Netanjahu, po wyborze nowego prezydenta Iranu, postrzeganego jako polityka o poglądach umiarkowanych. Z kolei Rosja pogratulowała Hasanowi Rowhaniemu zwycięstwa. - Jesteśmy przyjacielem Iranu - oświadczył prezydent Władimir Putin.

Wojna na konsole nowej generacji. Nie chodzi o gry, ale filozofię rynku

W świecie rozrywki elektronicznej trwa zacięta wojna marketingowa twórców nowych konsol do gier. Microsoft prezentując swojego Xbox One pozornie nieustannie "strzela sobie w stopę", deklarując, że bez dostępu do sieci granie będzie niemożliwe, a gier nie można swobodnie odsprzedawać i się nimi wymieniać. Czy oznacza to, że Sony z Playstation 4 już może święcić zwycięstwo? Niekoniecznie, bo w "szaleństwie" Microsoftu ma być metoda.

Penetracja internetu po niemiecku. Wywiad idzie w ślady NSA

Władze Niemiec zareagowały ze spokojem na doniesienia o penetracji internetu przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) w USA, ponieważ same korzystają z informacji od amerykańskich służb. Rozbudowują też swój własny system szpiegowski. Za 100 milionów euro - donosi "Der Spiegel".