Abdullah chce zostać następcą Karzaja

Znany opozycyjny polityk Abdullah, były minister spraw zagranicznych Afganistanu, zarejestrował się jako kandydat w wyborach prezydenckich, które mają się odbyć w kwietniu przyszłego roku.

Eksperci od rozbrojenia rozpoczęli misję w Syrii

Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), odpowiedzialni za rozpoczęcie procesu zabezpieczenia, a następnie likwidacji syryjskiej broni chemicznej, przybyli we wtorek do Syrii w ramach misji realizującej rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Strona Białego Domu wita czarnym ekranem

"Przez niezdolność Kongresu do przegłosowania finansowania rządu, informacja na tej stronie może być nieaktualna" - taki komunikat wita każdego, kto odwiedza oficjalną stronę internetową Białego Domu.

Nobel dla Putina? Jest zgłoszenie

Za mediację w syryjskiej wojnie domowej - za to właśnie grupa rosyjskich aktywistów i parlamentarzystów zgłosiła do Pokojowej Nagrody Nobla prezydenta Władimira Putina.

NATO skręci na południe? Jest chętny z Włoch na szefa Sojuszu

Były unijny komisarz ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, były minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Le Monde" oficjalnie ogłosił, że jest kandydatem na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Duńczyk Anders Fogh Rasmussen kończy kadencję w NATO 31 lipca 2014 roku.

Pierwsza tajna narada Franciszka

W Watykanie rozpoczęła się we wtorek tajna narada papieża Franciszka z ośmioma kardynałami-doradcami. Celem posiedzenia rady, ukonstytuowanej w poniedziałek na mocy papieskiego dokumentu, jest przygotowanie wielkiej reformy Kurii Rzymskiej, rządu Kościoła.

Ofensywa Obamy. Wszystkie siły skupione na reformie zdrowotnej

Prezydent Barack Obama rusza z ofensywą ws. swojej flagowej ustawy zdrowotnej, przez którą republikanie zablokowali uchwalenie budżetu. We wtorek spotka się z grupą osób, które dzięki Affordable Care Act zostaną objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Z kolei wiceprezydent Joe Biden na antenie 450 rozgłośni ma wyjaśniać Amerykanom, o co chodzi w ustawie.

Siódmy wyrok śmierci za zbrodnie wojenne w Bangladeszu

Międzynarodowy Trybunał Karny badający zbrodnie wojenne w Bangladeszu skazał na śmierć 64-letniego opozycjonistę. Jest to siódmy taki wyrok trybunału, który bada nadużycia podczas krwawych walk o niepodległość w latach 70.

Pentagon wyśle 400 tys. pracowników na urlop. "To podkopie naszą wiarygodność"

- Kryzys budżetowy znacznie osłabi wiarygodność Ameryki na świecie. To nonsens, to zupełnie nieodpowiedzialne - powiedział we wtorek sekretarz obrony USA Chuck Hagel, komentując nieprzyjęcie nowej ustawy budżetowej przez Kongres. Jak dodał, Pentagon jest gotów na odesłanie do domu 400 tysięcy cywilnych pracowników, ale to może sprawić, że inne państwa przestaną traktować Amerykę jako poważnego sojusznika.

Polska zapłaci Brukseli karę. Za zbyt dużą produkcję mleka

Polska musi zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro w związku z przekroczeniem o 0,2 proc. kwoty produkcji mleka za rok kwotowy 2012/2013. Taką informację podała we wtorek Komisja Europejska. Oprócz Polski ukarane zostaną jeszcze cztery kraje. Według resortu rolnictwa przekroczenie jest niewielkie. Karę w wysokości kilku groszy na litrze zapłacą rolnicy.

Ambasada USA uspokaja: wizy wydawane zgodnie z planem

Usługi wizowe, w tym spotkania w sprawie wydawania wiz, realizowane są w normalnym trybie - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ambasady Stanów Zjednoczonych. Ambasada prosi również wszystkie osoby ubiegające się o wizę o stawianie się na rozmowę w konsulacie w umówionym terminie.

Decyzja ws. Tymoszenko dopiero po umowie stowarzyszeniowej?

Hanna Herman, deputowana rządzącej Partii Regionów Ukrainy i była doradczyni prezydenta Wiktora Janukowycza, wyraziła opinię, że decyzję ws. więzionej byłej premier Julii Tymoszenko podejmie on dopiero po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Nie pierwszy taki kryzys w Ameryce. Clinton zawetował budżet 17 lat temu

To nie pierwszy raz, kiedy Ameryka zostaje bez budżetu. Ostatnio podobny kryzys miał miejsce w 1995 i na początku 1996 roku. Spowodował go konflikt między Billem Clintonem a Newtem Gingrichem. Część mediów wyśmiewała spór twierdząc, że powstał, ponieważ Clinton kazał Gingrichowi siedzieć z tyłu podczas wspólnego lotu.

Flagowy projekt Obamy, który sparaliżował Amerykę

Promowana jako największy sukces pierwszej kadencji Baracka Obamy reforma systemu opieki zdrowotnej została uchwalona w 2010r., kiedy większość w Izbie Reprezentantów mieli demokraci. Obamacare od początku budziła sprzeciw części republikanów, którzy robili, co mogli, by ją storpedować. Obecnie republikanie posiadają w Izbie większość, a od uchylenia lub przynajmniej opóźnienia reformy uzależnili swoją zgodę na uchwalenie budżetu. Obama zapowiedział, że na żadne kompromisy w tej kwestii nie pójdzie, więc w USA zapanował budżetowy klincz.

Kolejne ostre słowa papieża. "Dwór to trąd papiestwa"

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" papież Franciszek powiedział, że przywódcy Kościoła byli często "narcyzami", głodnymi pochlebstw, i byli "niezdrowo prowokowani przez swych dworzan". - Dwór to trąd papiestwa - dodał papież.

"Hej dziewczyno, chcesz iść na bezpłatny urlop?" Internauci wykpili "shutdown"

"Hej dziewczyno! Chcesz iść na bezpłatny urlop?" - ten i inne memy pojawiły się w sieci wkrótce po tym, jak Kongres nie przyjął ustawy budżetowej, a Biały Dom nakazał wstrzymanie lub ograniczenie pracy wielu instytucji federalnych. "Szkoda tylko, że rząd zamknął swoje agendy, zanim my zamknęliśmy ten rząd" - piszą. Wielu domaga się też likwidacji Partii Republikańskiej, którą porównują do terrorystów.

"Government shutdown", czyli Ameryka staje. 800 tys. ludzi na przymusowych urlopach

"Government shutdown" paraliżuje Amerykę. Od wtorku pracę ograniczy większość instytucji federalnych, a ponad 800 tysięcy urzędników zostanie wysłanych na przymusowe urlopy. W domu zostanie m.in. 97 proc. pracowników NASA, ponad 80 proc. urzędników departamentu handlu, skarbu, pracy i spraw wewnętrznych i ponad połowa departamentów obrony, energii i zdrowia. Zamknięte zostaną także muzea i 368 parków narodowych.

Adwokaci aktywistów Greenpeace zaskarżyli aresztowanie

Adwokaci międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace złożyli w sądzie obwodowym w Murmańsku skargi na czwartkowe decyzje sądu rejonowego w tym mieście o przedłużeniu o dwa miesiące aresztowania 22 członków załogi statku "Arctic Sunrise".