Moskiewska "Dolina Krzemowa". Projekt za miliardy i córka Putina?

Jekaterina Tichonowa, którą media zidentyfikowały jako córkę Putina, kieruje organizacją Innopraktika. Działa od niecałego roku, ale największe firmy w Rosji nie żałują na nią grosza. Teraz ma brać udział w projekcie za 1,7 mld dolarów. Szczegółowo pisze o nim, i Innopraktice, rosyjska niezależna gazeta RBK.

Sensacyjne ustalenia w sprawie córki Putina. Źródło Reutera: tak, to ona

"Odnalazła się córka Putina" - to zdanie zelektryzowało w czwartek rosyjski internet. I szybko pojawiło się w depeszach agencyjnych - wszak wszelkie informacje dotyczące prywatnego życia prezydenta Rosji są na wagę złota. Niezależny dziennikarz Oleg Kaszyn skojarzył fakty, sprawdził dokumenty i dane kilku instytucji, by w końcu ogłosić, że młodsza córka Władimira Putina to Jekaterina Tichonowa, dyrektorka centrum Innopraktika, które zaangażowano w projekt wart 1,7 mld dolarów.

Radni Lwowa: Nie chcemy konsulatu Rosji w naszym mieście

Deputowani rady miejskiej Lwowa zażądali zamknięcia rosyjskiego konsulatu generalnego w ich mieście. Z apelem w tej sprawie zwrócili się do prezydenta i Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie. Uzasadniają decyzję uchwałą parlamentu o uznaniu Rosji za agresora.

Wybuch w szpitalu dziecięcym w Meksyku. Zabici i dziesiątki rannych

Rano czasu lokalnego w stolicy Meksyku doszło do wybuchu gazu w szpitalu dziecięco-położniczym. Początkowo informowano nawet o siedmiu ofiarach śmiertelnych, jednak po kilku godzinach burmistrz Miguel Angel Mancera potwierdził śmierć tylko dwóch osób - kobiety i dziecka. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Renzi wskazał faworyta. Sycylijczyk weźmie Kwirynał?

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Włoch, były wicepremier Sergio Mattarella jest kandydatem rządzącej centrolewicy na prezydenta kraju. Jego kandydaturę ogłoszono formalnie tuż przed rozpoczęciem procedury wyboru szefa państwa w parlamencie. Pierwsze głosowanie jednak nie przyniosło rezultatów. Ponad połowę kart wrzucono pustych.

Selfie to arogancja i grzech? Fotograficzny bunt muzułmanek

Indonezyjski duchowny islamski Felix Siauw potępił selfie. Uznał, że robienie tego typu zdjęć, szczególnie przez muzułmanki, jest przejawem arogancji. Więcej - stanowi grzech. Na tę krytykę internauci - w tym muzułmańskie kobiety - odpowiadają, zamieszczając w sieci swoje zdjęcia. Ze specjalną dedykacją dla Siauwa.

Szpieg z Nowego Jorku to typowy NOC. Jego wspólnik to syn generała FSB

Oskarżony przez amerykańskie władze o szpiegostwo Rosjanin Jewgienij Burjakow może na wiele lat trafić do więzienia. W przeciwieństwie do dwóch jego rzekomych wspólników, nie ma osłony immunitetu. Pracował jako zwykły bankowiec, podczas gdy koledzy byli dyplomatami. Jak się okazuje, jeden z nich to syn generała FSB. On sam - według FBI - pracował dla SWR.

Najstarszy więzień Łukaszenki. Za kratami od ponad 1,5 tys. dni

Alaksandr Łukaszenka szuka możliwości nawiązania współpracy z Zachodem, ale nie będzie to możliwe, dopóki nie uwolni więźniów politycznych. Jednym z nich jest Mykoła Statkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi. Statkiewicz spędził w więzieniu już ponad 1,5 tys. dni.

Francuskie perfumy na celowniku kirgiskich muzułmanów

Przywódcy muzułmanów w Kirgistanie apelują o bojkot francuskich perfum, jednego z niewielu towarów z Francji dostępnych na tamtejszym rynku. Akcja jest formą protestu przeciwko karykaturom proroka Mahometa w "Charlie Hebdo".

W piątek spotkanie grupy kontaktowej ws. Ukrainy

MSZ Białorusi poinformowało w czwartek, że kolejne spotkanie w sprawie Ukrainy tzw. grupy kontaktowej odbędzie się w piątek w Mińsku. Grupę kontaktową tworzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE. W poprzednich spotkaniach uczestniczyli też separatyści.

Po 48 dniach głodówki Sawczenko trafiła do szpitala

Ukraińska nawigatorka Nadija Sawczenko, która przebywa w moskiewskim areszcie, zostanie przewieziona do szpitala - poinformowała rzecznik rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Wykonywania Kar (FSIN). Sawczenko od niemal 50 dni prowadzi głodówkę, protestując przeciwko uwięzieniu w rosyjskm areszcie.

Autokary do Rosji i motele w Rumunii. Jak Ukraińcy uciekają przed wojskiem

Sabotaż lokalnych władz, wyjazd za granicę, zasłanianie się religią - w taki sposób część Ukraińców unika poboru do wojska. Co zaskakujące, szczególnie często służby unikają ci na zachodzie kraju, który zawsze uchodził za bardziej patriotyczny, wręcz nacjonalistyczny. Co się stało z tymi hurrapatriotami? - pyta doradca prezydenta Ukrainy Jurij Biriukow po zapoznaniu się ze szczegółowym raportem o wypełnieniu planu kolejnej fazy mobilizacji.

Rosja już nie jest agresorem? "Poprawki" w uchwale pod osłoną nocy

Uchwała parlamentu Ukrainy o uznaniu Rosji za państwo agresora, a separatystyczne republiki w Doniecku i Ługańsku za organizacje terrorystyczne, najwyraźniej przysparza radnym niektórych miast sporo kłopotów. Władze Mariupola najpierw wzięły przykład z posłów Rady Najwyższej, a po kilku godzinach się rozmyśliły. W ślad parlamentu idą za to inne miasta Ukrainy.

Była rumuńska minister oskarżona o pranie brudnych pieniędzy

Prokuratura w Rumunii oskarżyła byłą minister turystyki Elenę Udreę o pranie brudnych pieniędzy i składanie fałszywych oświadczeń. Udrea była w przeszłości kandydatką na prezydenta i jedną z najbardziej wpływowych postaci w rumuńskiej polityce.

"16 pocisków na żołnierza". Syryjska opozycja zostawiona na lodzie?

Amerykańskie służby w ostaniach miesiącach znacząco obcięły pomoc dla wielu syryjskich bojówek opozycyjnych - twierdzi portal The Daily Beast. CIA ma w ten sposób karać tych, którzy nie wykazują się skutecznością na polu walki lub zbytnio zbliżają się do radykałów. Cały program skrytego wspierania opozycji w walce z reżimem Barszara el-Asada ma być w rozkładzie i nieefektywny.

Wirus ebola "mocno się zmienił"

Wirus ebola, zbierający śmiertelne żniwo w Afryce, zmutował - uważają francuscy naukowcy, którzy śledzą przebieg epidemii w afrykańskiej Gwinei. Na razie nie wiadomo, czy będzie przez to groźniejszy.

Franciszek nie będzie nakładał paliuszy

Papież Franciszek wprowadził istotną zmianę do watykańskiego ceremoniału. Postanowił, że to nie on będzie nakładał arcybiskupom-metropolitom paliusze, czyli symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Otrzymają je oni w swych diecezjach z rąk nuncjuszy apostolskich.

Lądujący samolot ostrzelany. To radujący się weselnicy?

Dwa dni po ostrzelaniu samolotu pasażerskiego lądującego w Bagdadzie, pierwsza z linii lotniczych, która zdecydowała się zawiesić loty do irackiej stolicy, postanowiła je wznowić. Irackie ministerstwo transportu stwierdziło, że maszyna dubajskich linii Flydubai została trafiona przypadkiem przez weselników, którzy regionalnym zwyczajem świętowali oddając serie strzałów w powietrze.

Siemoniak: nie ma żadnych przeszkód, by sprzedawać broń Ukrainie

Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego - ocenia wicepremier minister obrony Tomasz Siemoniak. Nieskrywanym celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy - ocenił. Dodał też, że "nie ma żadnych przeszkód" do sprzedaży przez polski przemysł broni dla Ukrainy.