Śledczy: w momencie katastrofy oba silniki nie pracowały

Oba silniki samolotu ATR linii TransAsia Airways, który w środę wpadł do rzeki wkrótce po starcie z lotniska w Tajpej, nie pracowały w momencie katastrofy - przekazały w piątek śledczy. Łącznie zginęło 35 osób. W rzece poszukiwane są ciała ośmiu ofiar.

Rozejm i "zielony korytarz" z Debalcewa. Nowa taktyka rebeliantów

W rejonie miasteczka Debalcewe obowiązuje tymczasowe zawieszenie broni - wynika z informacji podanych przez stronę rządową i przez rebeliantów. Ogień wstrzymano w celu ewakuacji ludności cywilnej. Tymczasem Ukraińcom zagrażają coraz bardziej dywersyjne działania wroga na zapleczu frontu.

Wymiana ciosów w Damaszku. 60 zabitych, ponad 200 rannych

Formacja Armia Islamu ostrzeliwała w czwartek z moździerzy Damaszek, a lotnictwo rządowe przeprowadziło co najmniej 40 ataków na pozycje przeciwnika wokół stolicy. Według rządu w stolicy było dziesięciu zabitych i 50 rannych. Straty przeciwnika: 50 zabitych i 150 rannych.

Koniec spotkania w Kijowie. Bez żadnego oświadczenia

Bez żadnego oświadczenia zakończyło się spotkanie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande’em. Przywódcy dwóch państw UE opuścili siedzibę prezydenta Ukrainy po prawie pięciu godzinach rozmów.

"Mamy mało czasu, bo nie wiemy, co się szykuje na Kremlu"

- Ukraina potrzebuje sprzętu, który obroni żołnierzy i państwo. Korzystamy cały czas ze swojej broni i z ducha walki, ale dodatkowa pomoc pozwoli nam czuć się pewniej. Mamy mało czasu, bo nie wiemy, co się szykuje na Kremlu - powiedział w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, były szef dyplomacji swego kraju. Odniósł się w ten sposób do zaplanowanego na piątek spotkania Władimira Putina z Angelą Merkel i Francois Hollandem.

Były doradca Putina: Rosja szykuje ofensywę. Możliwy marsz na Kijów

Były doradca Władimira Putina, Andriej Iłłarionow uważa, że w najbliższym czasie możliwa jest aktywizacja wojennych działań na Ukrainie. Mieszkający od kilku lat w USA Iłłarionow powiedział w wywiadzie dla Hromadske TV, że w ostatnich dniach "pojawiło się wiele oznak" tego, że trwają przygotowania do "przejścia działań bojowych w nową fazę". Dlatego nie wyklucza on, że "gotuje się marsz na Kijów".

Władze Bagdadu zniosą po 10 latach godzinę policyjną

Premier Iraku Hajder al-Abadi zapowiedział w czwartek zniesienie od soboty godziny policyjnej w Bagdadzie, której niektóre ograniczenia obowiązują od 2003 roku. Decyzja ta - jak podkreślają władze irackie - ma na celu przywrócenie normalności w stolicy kraju.

Kerry: USA rozpatrują możliwość przekazania broni Ukrainie

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj rozpatruje przekazanie Ukrainie broni, i ujawnił, że plan pokojowy kanclerz Niemiec i prezydenta Francji to odpowiedź na propozycje uregulowania konfliktu na Ukrainie nadesłane im przez przywódcę Rosji.

Rosyjski żołnierz, który zamordował rodzinę Ormian, jest upośledzony umysłowo

Rosyjski żołnierz Walerij Piermiakow, który zamordował siedmioosobową rodzinę w Armenii, w ogóle nie powinien znaleźć się w wojsku. 19-latek jest niepełnosprawny umysłowo - stwierdzono u niego oligofrenię. Główna prokuratura wojskowa zażądała pociągnięcia do odpowiedzialności członków komisji wojskowej, którzy dopuścili chłopaka do służby, jak też dowódców rosyjskiej jednostki wojskowej w Giumri, którzy zezwolili mu mieć dostęp do broni - pisze w czwartek portal gazeta.ru.

Najpierw Kijów, potem Moskwa. Będą ustępstwa wobec Rosji?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

"Rośnie podział między północą a południem". Szef Pentagonu o NATO

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel powiedział po czwartkowym spotkaniu szefów obrony państw NATO, że w Sojuszu widać "niebezpieczną" tendencję do rozdzielania kwestii bezpieczeństwa i zajmowania się oddzielnie problemami na wschodzie Europy oraz na Bliskim Wschodzie i północnej Afryce. - Wygląda na to, że Sojusz potrafi się skupić tylko na jednym zadaniu - stwierdził, wyraźnie poirytowany.

Obama sam nie da broni Ukrainie? To zmuszą go ustawą

Amerykańscy kongresmeni przygotują ustawę, która zobowiąże Stany Zjednoczone do dostarczania broni Ukrainie, jeśli prezydent Barack Obama sam nie zdecyduje się na taki krok - oświadczył w czwartek republikański senator John McCain.

Szpica NATO w sile 5 tys. żołnierzy. 48 godzin na reakcję

Nowo powołane przez NATO siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości, czyli tzw. szpica, będą liczyć około pięciu tysięcy żołnierzy i będą wspierane przez siły morskie, lotnictwo i siły specjalne - poinformował w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Już nie banderowcy? Zacharczenko nazwał władze Ukrainy "żałosnymi Żydami"

„Premier” samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko nazwał obecne władze w Kijowie „żałosnymi przedstawicielami narodu żydowskiego". „To nędzna tradycja oskarżania oponentów politycznych przypisując im ‘nieodpowiednie’ pochodzenie” – odpowiedział przywódcy rebeliantów Eurazjatycki Kongres Żydowski.

Siemoniak: Polska gotowa być państwem wiodącym "szpicy" NATO

Polska jest gotowa być tzw. państwem ramowym sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości NATO, czyli tzw. szpicy - oświadczył w czwartek w Brukseli wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak. Roczny polski dyżur miałby wypaść w trzecim lub czwartym roku istnienia tych sił.

"Operacyjne spotkanie" Putina z Radą Bezpieczeństwa

Prezydent Rosji Władimir Putin omówił sytuację na wschodzie Ukrainy ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa. Narada dotyczyła także planowanej na piątek rozmowy Putina z Francois Hollande'm i Angelą Merkel.