Irański parlament przegłosował ustawę zakazującą inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dostępu do wojskowych instalacji oraz naukowców zaangażowanych w irański program atomowy. Ustawa potencjalnie może skomplikować przebieg negocjacji Teheranu z mocarstwami, choć należy pamiętać, że w tej kwestii - jak i niemal wszystkich innych w Iranie - ostatnie słowo należy do Najwyższego Przywódcy ajatollaha Aliego Chameneiego.

Dwóch chłopców zostało ukrzyżowanych w Syrii przez dżihadystów z Państwa Islamskiego - donosi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na swoich informatorów w terenie. Dzieci zostały zabite za nieprzestrzeganie postu w czasie ramadanu.

Premier Japonii Shinzo Abe obiecał mieszkańcom Okinawy działania na rzecz rozwiązania problemu tamtejszych baz wojskowych USA. Obietnicę Abe złożył, przebywając na tej południowojapońskiej wyspie z okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia prowadzonych o nią zażartych walk.

Siostra Nirmala Joshi, która na życzenie Matki Teresy z Kalkuty stanęła po jej śmierci na czele Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zmarła we wtorek w wieku 80 lat - poinformowała rzeczniczka zakonu.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uważa, że pokój i stabilność w kraju są ważniejsze od kampanii wyborczych. Podkreślił przy tym, że tegoroczne wybory prezydenckie należy przeprowadzić uczciwie i zgodnie z prawem.

Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje. Między innymi do bazy w Polsce trafi zapas uzbrojenia dla amerykańskich żołnierzy, którzy mogliby zostać przysłani do naszego kraju w wypadku poważnego kryzysu. Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził podczas wizyty w stolicy Estonii Tallinie, że sprzęt zostanie umieszczony w szeregu krajów Europy Wschodniej w reakcji na agresywną politykę Rosji. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Gubernator obwodu ługańskiego Hennadij Moskal zaapelował do władz w Kijowie, by "zrobiły porządek z batalionem Tornado". - Oddział zablokował pociąg towarowy z węglem. Pod przykrywką walki z kontrabandą chce odwrócić uwagę od własnych przestępstw - oświadczył urzędnik. Sytuacja z Tornado jest jednak skomplikowana. Formalnie oddział specjalny milicji ukraińskiego MSW został rozwiązany, jednak jego członkowie wciąż nie złożyli broni.

Grupa okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej szykuje się do rozpoczęcia ćwiczeń na Atlantyku. Nie wiadomo gdzie dokładnie i co będą robić, ale celem Rosjan jest najpewniej po prostu zaprezentowanie flagi swojej floty na wodach, gdzie pojawia się bardzo rzadko.

Kolejne dymisje w kierownictwie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił dwóch zastępców szefa i naczelnika zarządu śledczego. Zwolnieni oficerowie poszli w ślady Wałentyna Naływajczenki, na którego dymisję parlament zgodził się kilka dni temu. Wszystko wskazuje na to, że faktyczną przyczyną dymisji było konflikt szefa SBU z ludźmi prezydenta.

Około połowa ze 175 przypadków zarażenia wirusem MERS w Korei Południowej ma swoje źródło w Centrum Medycznym Samsunga, gdzie osoba zarażona MERS przez dwie i pół doby przebywała w izbie przyjęć, zanim rozpoznano u niej chorobę. We wtorek południowokoreańska telewizja na żywo pokazała solenne przeprosiny wiceszefa grupy Samsung.

Sąd Najwyższy Korei Północnej skazał dwóch Koreańczyków z południa za szpiegostwo. Kara to dożywotnie ciężkie roboty - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na radio z Korei Północnej. Skazani mieli spiskować przeciw władzom Korei Północnej działając z chińskiego miasta granicznego Dandong.

Chińskie władze mają problem z zapraszaniem gości na planowaną z wielkim rozmachem paradę z okazji zakończenia II wojny światowej w Azji. Trzeciego września na trybunie w Pekinie ma zasiąść Władimir Putin, i z tego powodu szereg zachodnich przywódców może odrzucić zaproszenia. Chińczycy dają wyraz swojej irytacji. Padają stwierdzenia o "braku obiektywizmu" w ocenie wkładu Chin w zwycięstwo.