Zamrożenie programu atomowego na kilkanaście lat jest wykluczone, a sankcje nałożone na Iran powinny zostać zniesione natychmiast po podpisaniu porozumienia z mocarstwami - tak uważa Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. To do niego należy ostatnie zdanie w tym teokratycznym państwie i to od Chameneiego kreślającego czerwone linie dla negocjatorów zależy w największej mierze powodzenie rozmów ws. programu nuklearnego.

Rozmieszczenie w naszym kraju i u naszych sąsiadów amerykańskiego sprzętu wojskowego przypomina wzmacnianie zachodnich sektorów Berlina w czasach zimnej wojny. Nie przypomina natomiast obrony dawnych Niemiec Zachodnich, ponieważ do 1990 r. na tym terytorium stacjonowało kilkaset tysięcy żołnierzy US Army i rozlokowana tam była amerykańska broń jądrowa.

Już ponad 750 ludzi zmarło w Pakistanie z powodu fali upałów - poinformował we wtorek wieczorem przedstawiciel władz sanitarno-medycznych prowincji Sindh. Są obawy, że liczba ofiar będzie rosła.

Holandia rozmawia ze swymi sojusznikami na temat powołania trybunału międzynarodowego, który osądziłby podejrzanych o zestrzelenie w zeszłym roku malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad opanowaną przez prorosyjskich separatystów wschodnią Ukrainą. Reuters informuje o tym we wtorek, powołując się na źródła zaznajomione z tymi rozmowami.

Węgry jednostronnie zawiesiły unijne reguły dotyczące azylu. Chodzi o tzw. regulację dublińską, która przewiduje, że odpowiedzialność za wniosek azylowy spoczywa na pierwszym kraju Unii, którego granicę uchodźca przekroczył. KE domaga się wyjaśnień.