Ukraina zaostrza przepisy. Rosjanie wjadą tylko z paszportem

Rząd ukraiński zaostrza od 1 marca przepisy dotyczące podróżowania Rosjan na terytorium Ukrainy, zobowiązując ich, by wjeżdżali tu wyłącznie na podstawie paszportu zagranicznego, a nie – jak dotychczas – na podstawie odpowiednika dowodu osobistego.

Rosja eksmituje polski konsulat

Konsulat Generalny RP powinien opuścić zajmowany budynek przy ulicy 5. Sowietskiej 12/14 w Petersburgu. Tak zdecydował tamtejszy sąd – informuje rosyjska agencja TASS.

Nota protestacyjna po słowach o Schetynie. "Pewnych rzeczy dyplomatom mówić nie wypada"

W poniedziałek polskie MSZ przekazało notę protestacyjną rosyjskiemu ambasadorowi Siergiejowi Andriejewowi. To efekt wypowiedzi rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Grigorija Karasina dotyczących szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetyny. - Pewnych rzeczy dyplomatom nie wypada mówić. Staramy się na to zwrócić uwagę naszym rosyjskim kolegom - wyjaśnił rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Londyn bał się, że terroryści posłużą się ebolą

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło raport z października zeszłego roku, w którym na zlecenie rządu eksperci przedstawili trzy scenariusze potencjalnego wykorzystania wirusa eboli przez terrorystów. Raport jest jednak bardzo mocno ocenzurowany.

Izrael zarzucał mu stronniczość. Zrezygnował

Kanadyjczyk William Schabas, krytykowany przez Izrael przewodniczący oenzetowskiej komisji śledczej do spraw ubiegłorocznej wojny w Strefie Gazy, ustąpił ze stanowiska - poinformował w Genewie rzecznik Rady Praw Człowieka ONZ.

Wyrok trybunału w Hadze: Serbia i Chorwacja nie popełniły w czasie wojny zbrodni ludobójstwa

Serbia nie popełniła zbrodni ludobójstwa w Chorwacji w czasie wojny w 1991 roku, a Chorwacja nie popełniła takich czynów cztery lata później w trakcie trwania akcji "Burza", która doprowadziła do wypędzenia z jej terytorium 200 tys. Serbów - uznał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. W sprawie, w której Zagrzeb złożył pozew 15 lat temu, a Belgrad pięć lat temu, obie strony oczekiwały zwycięstwa.

"Mobilizacja" separatystów "przykrywką do nowej ofensywy wojsk rosyjskich"

W samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej za kilka dni zostanie ogłoszona powszechna mobilizacja. Plany separatystów są ambitne - chcą wziąć pod broń 100 tys. "poborowych". Według ukraińskich ekspertów rebelianci zamierzają wykorzystać cywilów w charakterze żywej tarczy, a zmuszając mieszkańców do walki, próbują zrekompensować sobie straty w przegranej bitwie o Debalcewe. - Mimo antyukraińskich nastrojów mieszkańcy Donbasu nie chcą walczyć. Rebelianci spróbują zmobilizować siły obywatelskie przemocą i wykorzystać ludzi w charakterze tarczy przed oddziałami wojsk rosyjskich - mówił zastępca dowódcy ukraińskiego batalionu ochotniczego OUN Borys Humenyuk.

W rejonie Doniecka zginęło "co najmniej 341 cywilów, w tym 71 kobiet i sześcioro dzieci"

Dwa najbardziej krwawe ataki na cywilów w ostatnim okresie walk w Donbasie były najprawdopodobniej dziełem prorosyjskich separatystów - poinformowała organizacja Human Rights Watch, której specjaliści przeprowadzili śledztwa w Mariupolu i mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Z kolei ukraińskie wojska są zdaniem HRW najprawdopodobniej odpowiedzialne za śmierć dwóch cywilów w Doniecku 13 stycznia.

Największa bitwa tej wojny. Jak zatrzymano brygady "Noworosji"?

Po ponad tygodniu ciężkich walk rebeliantom nadal nie udaje się zlikwidować tzw. występu debalcewskiego. Zdobycie Uglegorska w niewielkim stopniu zbliża ich do celu, jakim jest zamknięcie Ukraińców w kotle lub zmuszenie ich do porzucenia strategicznego rejonu. Nie dały rady elitarne brygady "Noworosji", do akcji wkroczy regularna armia Rosji?

Amerykanie wyślą broń na Ukrainę? Doradca Obamy: sankcje najlepszym sposobem na Rosję

Zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes oznajmił, że Stany Zjednoczone uważają, iż sankcje gospodarcze są najlepszym sposobem wpływania na Rosję w kryzysie ukraińskim. Kilka godzin wcześniej wysoki rangą przedstawiciel administracji Baracka Obamy mówił agencji Reutera, że Waszyngton przypatruje się na nowo sprawie dostarczenia broni do Kijowa w walce z prorosyjskimi separatystami. Podkreślił jednak, że nie podjęto jeszcze decyzji w tej sprawie.

Raport zmarłego prokuratora ocenzurowany. Współpracownik prezydent rwie opozycyjny dziennik

Szef gabinetu ministrów rządu Argentyny i prawa ręka prezydent tego kraju, Jorge Capitanich, w poniedziałkowy wieczór w czasie zwołanej przez siebie konferencji prasowej porwał kilka artykułów z ogólnokrajowego dziennika "Clarin". W gazecie od tygodni padają oskarżenia pod adresem prezydent kraju Cristiny Fernandez i jej środowiska. W jednym z artykułów "Clarin" napisał, że z 290-stronicowego raportu Alberto Nismana - prokuratora prowadzącego śledztwo ws. zamachu bombowego w Buenos Aires w 1994 r., który zginął najprawdopodobniej śmiercią samobójczą w nocy z 17 na 18 stycznia - wykreślono fragmenty przedstawiające dowody na tuszowie sprawy przez prezydent. Potwierdził to jeden z sędziów.

Fidel żyje. Pierwsze zdjęcia od kilku miesięcy

Oficjalne media na Kubie opublikowały w poniedziałek wieczorem zdjęcia byłego kubańskiego przywódcy Fidela Castro, po raz pierwszy od prawie sześciu miesięcy. Stan zdrowia 88-letniego ojca rewolucji w ostatnich tygodniach był przedmiotem wielu spekulacji.

Pies na amerykańskiej smyczy to Schetyna? "Wielka przeróbka historii"

- A dlaczego Dzień Zwycięstwa jest w Moskwie? - pyta uwiązany na smyczy w amerykańskie barwy pies z ludzką głową stojący na "Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". - Dlatego, że Ja jestem w Berlinie - odpowiada pomnikowa postać sowieckiego żołnierza z dzieckiem na ręku i mieczem przyszpilającym ogon psa. Opis rysunku sugeruje, że pies to szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

Cztery egzemplarze Wielkiej Karty Swobód w końcu razem

W tym roku mija 800 lat od wydania Wielkiej Karty Swobód (Magna Carta Libertatum). Z tej okazji, po raz pierwszy w nowożytnej historii, cztery oryginalne egzemplarze dokumentu zostały wystawione jednocześnie w londyńskiej British Library.

"Świt" w kosmosie. Iran chwali się satelitą

Państwowa telewizja irańska poinformowała o umieszczeniu przez Iran kolejnego satelity na orbicie okołoziemskiej - czwartego w ostatnich latach. Zacytowano irańskiego ministra obrony Husejna Dehgana, który powiedział, że satelita nazywa się "Fadżr", co w języku farsi oznacza "świt".

Żona Litwinienki: zdaniem męża Putin był powiązany z gangsterami

Wdowa po otrutym polonem agencie rosyjskich służb Aleksandrze Litwinience, Marina, mówiła w poniedziałek podczas publicznego śledztwa w Londynie o niechęci jej męża wobec prezydenta Rosji Władimira Putina. Zeznawała też na temat pracy Litwinienki dla służb brytyjskich.