Po rozmowie Wiktora Janukowycza z brytyjską telewizją BBC, ukraińscy i rosyjscy eksperci uznali, że obalony prezydent Ukrainy "wrócił do eteru, by wygłosić stanowisko Kremla w sprawie Donbasu". - Janukowycz zamierza zarówno się bronić, jak i oskarżać, zaś jego zachowanie wskazuje na to, że chce wrócić do gry politycznej - ocenił Aleksiej Muchin, szef Centrum Informacji Politycznej w Moskwie. - Janukowycz jest uzależniony od reżimu rosyjskiego, dlatego mówi dokładnie to, czego od niego żądają władze na Kremlu - komentował ukraiński politolog Petro Poliszczuk.

- Każdy amerykański but i sprzęt na polskiej ziemi zwiększa, choć minimalnie, nasze poczucie bezpieczeństwa - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat były minister obrony narodowej Bogdan Klich. Andrzej Karkoszka, były wiceminister obrony narodowej, dodał z kolei, że sprzęt US Army w Europie Środkowo-Wschodniej "to dopiero pierwszy krok" w kierunku zabezpieczenia granic NATO, ale pokazujący, że w razie potrzeby mogą się pojawić kolejne. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Irański parlament przegłosował ustawę zakazującą inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dostępu do wojskowych instalacji oraz naukowców zaangażowanych w irański program atomowy. Ustawa potencjalnie może skomplikować przebieg negocjacji Teheranu z mocarstwami, choć należy pamiętać, że w tej kwestii - jak i niemal wszystkich innych w Iranie - ostatnie słowo należy do Najwyższego Przywódcy ajatollaha Aliego Chameneiego.

Dwóch chłopców zostało ukrzyżowanych w Syrii przez dżihadystów z Państwa Islamskiego - donosi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na swoich informatorów w terenie. Dzieci zostały zabite za nieprzestrzeganie postu w czasie ramadanu.

Premier Japonii Shinzo Abe obiecał mieszkańcom Okinawy działania na rzecz rozwiązania problemu tamtejszych baz wojskowych USA. Obietnicę Abe złożył, przebywając na tej południowojapońskiej wyspie z okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia prowadzonych o nią zażartych walk.

Siostra Nirmala Joshi, która na życzenie Matki Teresy z Kalkuty stanęła po jej śmierci na czele Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zmarła we wtorek w wieku 80 lat - poinformowała rzeczniczka zakonu.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uważa, że pokój i stabilność w kraju są ważniejsze od kampanii wyborczych. Podkreślił przy tym, że tegoroczne wybory prezydenckie należy przeprowadzić uczciwie i zgodnie z prawem.

Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje. Między innymi do bazy w Polsce trafi zapas uzbrojenia dla amerykańskich żołnierzy, którzy mogliby zostać przysłani do naszego kraju w wypadku poważnego kryzysu. Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził podczas wizyty w stolicy Estonii Tallinie, że sprzęt zostanie umieszczony w szeregu krajów Europy Wschodniej w reakcji na agresywną politykę Rosji. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Gubernator obwodu ługańskiego Hennadij Moskal zaapelował do władz w Kijowie, by "zrobiły porządek z batalionem Tornado". - Oddział zablokował pociąg towarowy z węglem. Pod przykrywką walki z kontrabandą chce odwrócić uwagę od własnych przestępstw - oświadczył urzędnik. Sytuacja z Tornado jest jednak skomplikowana. Formalnie oddział specjalny milicji ukraińskiego MSW został rozwiązany, jednak jego członkowie wciąż nie złożyli broni.