Chciała wyjechać do Syrii i zostać "męczennicą"

Mieszkanka Filadelfii została aresztowana za próbę udzielenia materialnej pomocy Państwu Islamskiemu oraz udania się do Syrii, by zostać "męczennicą" u boku dżihadystów - poinformowało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Tajna baza NATO trafiła w ręce Rosjan

Rosja korzysta z byłej tajnej bazy NATO, położonej u wybrzeży Norwegii za kołem podbiegunowym - podają norweskie media. Baza kilka lat temu została sprzedana biznesmenowi, który teraz wynajął ją Rosjanom.

"Bez propagandy". Ukraina będzie uczyć o wojnie na wschodzie

Do podręcznika historii Ukrainy dla 11. klasy, ostatniej w ukraińskich szkołach średnich, dodano paragraf na temat Euromajdanu, aneksji Krymu i wydarzeń w Donbasie. Nauka na jego podstawie będzie prowadzona jeszcze w tym roku szkolnym - podał resort edukacji.

Prostytutki w hidżabach są "atrakcyjniejsze", "więcej zarabiają"

Prostytutki zakrywające twarz i włosy mogą zarobić więcej niż ich koleżanki ubierające się w zwykłe stroje - taki wniosek można wysnuć z programu dokumentalnego wyemitowanego przez tadżycką telewizję państwową, donosi portal Eurasianet. Propagandowy film jest kolejną odsłoną rządowej walki z islamem.

"Nic nie jest ustalone, jeśli wszystko nie zostało ustalone"

Główne punkty osiągniętego porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego mają zagwarantować poprawę bezpieczeństwa na Środkowym Wschodzie – uważa szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Porozumienie jest znaczącym krokiem naprzód - ocenił z kolei szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius.

Moskwa oburzona "opętańczą antyrosyjską kampanią"

Zdaniem Moskwy w amerykańskich mediach i "przodujących ośrodkach analitycznych" zapanowała "opętańcza antyrosyjska kampania". Zdaniem rosyjskiego MSZ w rusofobicznych paszkwilach Amerykanie odmalowują Rosję jako wroga. Tymczasem międzynarodową krytykę Rosji nasiliło uniemożliwienie nadawania telewizji mniejszości tatarskiej na Krymie.

Brytyjczycy szpiegowali argentyński rząd ze strachu o Falklandy?

Wielka Brytania szpiegowała argentyński rząd przez kilka lat, bo obawiała się roszczeń Buenos Aires ws. Falklandów - podaje "Telegraph", powołując się na dokumenty opublikowane przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena.

Rybacki trawler zderzył się okrętem podwodnym? Moskwa: to wymysły

Rosyjskie ministerstwo obrony zdementowało doniesienia mediów o zatonięciu rybackiego trawlera w wyniku zderzenia z okrętem podwodnym. - W czasie tragedii w rejonie katastrofy na Morzu Ochockim nie było żadnych okrętów podwodnych – oświadczył rzecznik resortu generał Igor Konaszenkow. Trawler Dalnij Wostok (Daleki Wschód) zatonął w nocy ze środy na czwartek na Morzu Ochockim u wybrzeży Kamczatki. Na pokładzie było ponad 130 osób. Służby ratunkowe potwierdziły śmierć 56 osób, w tym kapitana i pierwszego oficera. 13 osób ciągle uznaje się za zaginione. Zdaniem rosyjskich ekspertów, szanse na ich uratowanie są nikłe.

OBWE: w Donbasie katastrofa humanitarna

Na wschodzie Ukrainy, w rejonach objętych operacją sił rządowych przeciwko separatystom, pogłębia się katastrofa humanitarna - oświadczył rzecznik misji obserwacyjnej OBWE Michael Bociurkiw. Mówił on o rezultatach wizyty misji w obwodzie donieckim.

Minister witany jak gwiazda rocka, wsparcie od Najwyższego Przywódcy

Delegacja irańskich negocjatorów była ciepło witana po powrocie do kraju z Lozanny, gdzie zawarto wstępne porozumienie nuklearne. Entuzjazmu nie podzielają twardogłowi, według których umowa jest korzystna dla Zachodu, ale dla Iranu - katastrofalna. Najważniejsza osoba w państwie - ajatollah Ali Chamenei - na razie milczy, ale prowadzący piątkowe modły w Teheranie pochwalił ustalenia z Lozanny.

Pjongjang odpala rakiety, Seul na wielkich manewrach z USA

Korea Północna wystrzeliła cztery pociski krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Żółtego u zachodnich wybrzeży tego kraju - poinformowała armia południowokoreańska. W regionie trwają coroczne manewry wojsk Korei Płd. i USA.

W 2050 r. liczba chrześcijan i muzułmanów może się zrównać

Według specjalistów z amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center, Indie do 2050 r. staną się największym muzułmańskim krajem świata, a hinduiści będą stanowili trzecią największą populację na Ziemi. Do tego roku liczba chrześcijan i muzułmanów prawie się zrówna.

Chińczycy ewakuowali Polaków fregatą, Rosjanie samolotem. Ucieczka z płonącego Jemenu

Po raz pierwszy w historii konfliktów międzynarodowych chińskie władze ewakuowały ze strefy wojny przedstawicieli innych narodowości. W czwartkowe popołudnie z Adenu na południu Jemenu, gdzie trwają ciężkie walki o największy port w regionie, chińska fregata rakietowa zabrała na pokład m.in. Polaków - podało chińskie MSZ. Polskie MSZ informuje, że Chińczycy ewakuowali czterech Polaków, a 20 innych zabrali samolotami Rosjanie, którzy wcześniej przylecieli po swoich rodaków.

Wielkanocna ofensywa w Donbasie? "Buriaci i kadyrowcy nie świętują"

Prawosławna Wielkanoc w Donbasie może być niespokojna - ostrzegają władze w Kijowie. Dowódcy operacji antyterrorystycznej przygotowują się do odparcia "krwawych prowokacji". Publicysta ukraińskiego portalu Hvylya.net Siergiej Klimowski przedstawia zaś argumenty, że "właśnie na Wielkanoc Rosja ruszy z ofensywą".

"Nasze pozycje zostały zrównane z ziemią". Czołgi i haubice kontra broń strzelecka

Rebelianci i władze w Kijowie prowadzą rozmowy o wycofaniu z linii frontu czołgów i uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm - poinformowała Doniecka Agencja Informacyjna. Doniesienia w tej sprawie potwierdził były prezydent Leonid Kuczma, który reprezentował oficjalną delegację ukraińską podczas rozmów pokojowych w Mińsku. Mimo negocjacji, rebelianci kontynuują jednak ataki na pozycje ukraińskie w Donbasie.

Szef MSZ Turcji: Władze Krymu represjonują Tatarów. Wyślemy obserwatora

Szef tureckiego MSZ przebywający z wizytą w Wilnie stwierdził, że sytuacja na okupowanym przez Rosję Krymie "jest nie do zaakceptowania", a żyjący tam Tatarzy są "represjonowani" i "atakowani". Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że Ankara wyśle nieoficjalnego obserwatora na półwysep, który przyjrzy się uważnie sytuacji tej społeczności.

"Święty Graal polityki zagranicznej Obamy"

Wstępne porozumienie światowych mocarstw z Iranem w sprawie irańskiego programu atomowego zwiększa szanse na to, że Teheran nigdy nie stanie się nuklearnym zagrożeniem, a Bliski Wschód będzie bardziej stabilny - podkreśla "New York Times".

Prezydent Chin złamał niepisaną zasadę. Były szef bezpieki oskarżony

Były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang został oskarżony o korupcję, nadużycie władzy i dobrowolne ujawnienie tajemnic państwowych - podała w piątek agencja Xinhua. Zhou jest najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny w historii ChRL. Prezydent Chin Xi Jinping, który do tego dopuścił złamał niepisaną zasadę, że członkowie Biura Politycznego po przejściu emeryturę nie są poddawani kontroli - zauważa Reuters.