Kirgiski oficer chciał walczyć z faszystami w Ługańsku. "Ale ich tam nie było"

Emerytowany oficer z Kirgistanu opowiedział, jak walczył z żołnierzami ukraińskimi w Donbasie. „Jechałem do Ługańska przekonany, że są tam faszyści. Rosyjska telewizja informowała, że na Ukrainie podnoszą głowy faszyści i naziści, pokazywała swastykę. Okazało się, że to zwykła propaganda” – mówił kirgiskiej rozgłośni Azzatyk (Radio Swoboda) mężczyzna o imieniu Manas.

Demonstracja siły. Rosja zakończyła wielkie manewry

W sobotę zakończyły się wielkie manewry rosyjskich sił zbrojnych z udziałem 80 tys. żołnierzy. Jak zauważa AFP, Rosja zdecydowała się na przeprowadzenie gigantycznych manewrów pośród rosnących napięć między Moskwą a USA i UE w związku z kryzysem na Ukrainie.

Relacje (nie) specjalne. Obama coraz ostrzej krytykuje Netanjahu

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że przedwyborcza wypowiedź premiera Izraela Benjamina Netanjahu, wykluczająca powstanie za jego rządów państwa palestyńskiego, sprawiła, że będzie trudno powrócić do poważnych rozmów w celu rozwiązania konfliktu.

Cameron stanie do wyborczej debaty. Ale nie jeden na jeden

Brytyjski premier David Cameron weźmie 2 kwietnia udział w przedwyborczej debacie telewizyjnej z udziałem sześciu partyjnych liderów, w tym przywódcy laburzystów Eda Milibanda - poinformowały w sobotę brytyjskie stacje telewizyjne. Nadawcy telewizyjni i opozycja zabiegali od miesięcy o zorganizowanie debaty, zwłaszcza zaś konfrontacji jeden na jeden z Milibandem - liderem opozycyjnej Partii Pracy.

Papież ostro o księżach-biznesmenach. "Kombinatorom: nie"

Papież Franciszek mówił w sobotę w Neapolu o skandalach finansowych wstrząsających Kościołem. Podczas spotkań z mieszkańcami miasta piętnował przestępczość zorganizowaną i apelował o sprzeciw wobec niej. Mafiosów nawoływał, by się nawrócili. W uroczystościach i spotkaniach z Franciszkiem udział wzięły dziesiątki tysięcy wiernych.

Zamachowcy w Muzeum Bardo. Nagranie z monitoringu

Tunezyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało w sobotę nagranie z monitoringu pokazujące dwóch terrorystów, którzy zamordowali w Muzeum Bardo ponad 20 osób. Na filmie widać, jak uzbrojeni zamachowcy chodzą po budynku. Inne ujęcia pokazują, jak pozwalają uciec napotkanemu po drodze mężczyźnie.

W poniedziałek w Paryżu tylko "nieparzyści"

Ze względu na zanieczyszczenie powietrza, które osiągnęło poziom alarmujący, władze Paryża wprowadzą od poniedziałku ograniczenie ruchu kołowego. Na ulice wyjadą tylko samochody o nieparzystej rejestracji - poinformowała w sobotę mer stolicy Anne Hidalgo.

Nastolatki uciekły do Syrii. Rodzice oskarżają szkołę i służby

Główna odpowiedzialność za wyjazd nastolatek do Syrii spoczywa na ich rodzinach - stwierdził w sobotę wysoki rangą ekspert ds. walki z terroryzmem w rozmowie z telewizją Sky News. Kilka dni temu rodzice trzech Brytyjek, które przyłączyły się do Państwa Islamskiego, oskarżyli służby o to, że zawiodły.

"Milion Kurdów" słuchało słów uwięzionego lidera

Przebywający w więzieniu przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan zaapelował w sobotę do kurdyjskich separatystów, by zorganizowali kongres w sprawie zakończenie rebelii, ale nie wezwał ich do natychmiastowego wstrzymania walk zbrojnych.

Dwaj Polacy, którzy zginęli w Tunezji to pracownicy aresztu w Lublinie

Według potwierdzonych informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zamachu terrorystycznym w Tunisie zginęło dwóch funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Lublinie - poinformowali ich przełożeni. Trzecim zabitym - co podano do wiadomości wcześniej - jest 31-letni pracownik Urzędu Miasta Poznania.

Wycieczka pilota Franca. Kto naprawdę podbił Krym?

"Zielone ludziki", "turyści Putina", "krymska samoobrona" - na tych trzech filarach opierały się działania Rosji na Krymie. Nie mniej ważna była towarzysząca im kampania dezinformacji. Wszak jeszcze 4 marca Putin mówił, że pomysł anektowania Krymu "nie jest rozważany". Poszło gładko, o czym świadczy liczba ofiar - zginęło jedynie dwóch ukraińskich wojskowych i prorosyjski aktywista. O sukcesie aneksji przesądziła jednak wcale nie siła Rosji, ale słabość Ukrainy.

Ławrow: zablokujemy decyzję w sprawie wprowadzenia sił pokojowych na Ukrainę

- Moskwa nie zamierza brać udziału w głosowaniu dotyczącym wprowadzenia kontyngentu pokojowego na Ukrainę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. O przysłanie misji, która stałaby na straży wypełniania porozumień pokojowych z Mińska, apelują władze w Kijowie. Mimo porozumienia o zawieszeniu broni, walki w Donbasie trwają.

Pierwszy raz od trzech lat. Pekin, Tokio i Seul przy jednym stole

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii, Chin i Korei Południowej spotkali się w sobotę po raz pierwszy od prawie trzech lat, by rozmawiać o poprawie współpracy w regionie i wznowieniu trójstronnych szczytów, które w ostatnich latach nie odbywały się z powodu historycznych i terytorialnych sporów między krajami.

Wyszedł z pracy "i poszedł zrobić to, co zrobił". Tak wyglądał poranek zamachowca z Tunisu

Na śniadanie były daktyle, warzywa i oliwa z oliwek. Potem chwila rozmowy z rodziną, pożegnanie nie różniące się niczym od tylu wcześniejszych i wyjście do pracy w agencji turystycznej. Tak przynajmniej myślała w środowy poranek rodzina Yassine’a Abidiego - jednego z zamachowców z Tunisu. Trzy dni po zamachu, którego ofiarami padły 24 osoby, w tym trzech Polaków, reporter agencji Reutera rozmawiał z krewnymi mężczyzny.

Używane na masową skalę pestycydy "prawdopodobnie rakotwórcze"

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) - agenda Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) działającej pod egidą ONZ - poinformowała, że pięć popularnych pestycydów i herbicydów zawierających glifosat i stosowanych w uprawach przemysłowych jest "prawdopodobnie rakotwórczych". Od lat podejrzewa się też, że glifosat może powodować wady rozwojowe w płodach ludzkich.