Imigranci z Afryki trafią do Polski. Nie dziś, nie jutro, ale pojutrze

Niewykluczone, że nawet milion ludzi w samej tylko Libii przygotowywać się może do przeprawy przez Morze Śródziemne do bogatej i sytej Europy. Choć dzisiaj dla nas, Polaków, dramat imigrantów na Morzu Śródziemnym wydaje się bardzo odległy, pewnego dnia staniemy jako państwo i jako społeczeństwo przed pytaniem, ilu ludzi z odmiennych kultur i tradycji możemy jako Polska przyjąć i zintegrować w naszym kraju.

WHO alarmuje: wciąż co piąte dziecko nie otrzymuje obowiązkowych szczepień

Przed rozpoczynającym się w piątek 24 kwietnia Światowym Tygodniem Szczepień Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że postępy w tej kwestii są wciąż dalekie od założeń. Wciąż jedno na pięcioro dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień, co powoduje rocznie 1,5 mln zgonów, których można było uniknąć.

Morskie cmentarzysko u wrót twierdzy Europa. Co robi UE, by pomóc imigrantom?

W czwartek w Brukseli zbiorą się przywódcy państw Unii Europejskiej, by rozmawiać o tragedii imigrantów na Morzu Śródziemnym. Choć wszyscy oczekują konkretnego planu działania, trudno się zdobyć na optymizm. Rozwiązanie problemu zakłada bowiem połączenie dwóch perspektyw, których do tej pory nie udało się skutecznie pogodzić: ochrony granic i walki z nieuregulowaną imigracją oraz zapewnienia bezpieczeństwa i dostępu do procedury ubiegania się o azyl tym, którzy zrobią wszystko, by uciec z własnych krajów.

Skradziony materiał radioaktywny w rękach policji

Meksykańska policja zabezpieczyła na południowym wschodzie kraju materiał radioaktywny, który skradziono w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowały w środę władze, iryd-192 znaleziono w pobliżu miasta Cardenas w stanie Tabasco.

Sekretarz obrony USA: Europa wydaje za mało na swoją obronę

Stany Zjednoczone znów wypominają krajom europejskim, że nie przeznaczają co najmniej 2 procent PKB na obronę. Tym razem zwrócił na to uwagę nowy szef Pentagonu, Ashton Carter. Wskazał przy tym na pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w Europie - m. in. z powodu agresji rosyjskiej wobec Ukrainy.

Austriacy o ludobójstwie Ormian. Turcja wzywa ambasadora

Turcja odwołała na konsultacje do Ankary swego ambasadora w Wiedniu. To reakcja na deklarację austriackiego parlamentu, w której znalazł się termin "ludobójstwo" na określenie masakry Ormian sprzed 100 lat na terenie imperium osmańskiego.

Szympans też człowiek? Z własnym prawnikiem i "dużymi szansami w sądzie"

Dzięki decyzji nowojorskiego sądu szympansy Herkules i Leo otrzymały prawa, które dotychczas zarezerwowane były tylko dla ludzi. Prawnicy walczą o ich uwolnienie z ośrodka, w którym poddawane były testom, a teraz - zdaniem obrońców praw zwierząt - są przetrzymywane bezpodstawnie. Czy sądy powinny szykować się na kolejne "małpie batalie"? Materiał programu "Polska i Świat".

Była więźniarka obozu podała rękę "buchalterowi Auschwitz"

Była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Eva Kor, podała rękę oskarżonemu esesmanowi Oskarowi Groeningowi w czasie jego procesu przed sądem w Lueneburgu. 93-letni były strażnik odpowiada za pomocnictwo w zamordowaniu 300 tys. osób.

Tryton dwa razy silniejszy. Szczyt UE ws. imigrantów

Przywódcy państw UE mają zadeklarować w czwartek na szczycie w Brukseli, że podwoją zasoby operacji patrolowej Tryton na Morzu Śródziemnym. Według unijnych źródeł UE jest też zdeterminowana, by zniszczyć biznes przemytników imigrantów.

Polski statek uwolniony. Kanadyjczyk nagrał go z drona

Masowiec Juno należący do Polskiej Żeglugi Morskiej został ściągnięty z mielizny na rzece św. Wawrzyńca pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Statek miał doznać "awarii sterowania" i uderzył w dno na początku tygodnia. Sprowadzone holowniki zdołały go ściągnąć na głębszą wodę w środę.

Wpakował osiem kul w komputer. Bo się zawieszał

37-letni Lucas Hinch z Colorado Springs odpowie za użycie broni palnej w granicach miasta. Twierdzi, że uczyni to chętnie, biorąc pod uwagę satysfakcję, jaką dało mu "zastrzelenie" sprawiającego problemy komputera.

Katastrofa tajemniczej rakiety na wojskowym kosmodromie Rosjan

Chwilę po starcie z rosyjskiego wojskowego kosmodromu w Plesiecku rozbiła się rakieta. Nie wiadomo, jaka dokładnie, ale wojskowi zapewniają, że nie należała do nich. Według agencji TASS wystrzelenie było dziełem "jednego z przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego".

Dostawa Mistrali "niemożliwa w obecnej sytuacji". Polska karta w grze?

Prezydent Francji zadeklarował, że na razie nie ma mowy o dostarczeniu Rosjanom dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Francois Hollande zastrzegł, że na nadchodzącym spotkaniu z Władimirem Putinem będzie dyskutował aspekty kontraktu, ale i tak "nie jest możliwe" jego wypełnienie. Francuska prasa zwraca uwagę, że niechęć Paryża do dostarczenia Mistrali może być elementem walki o zamówienia dla polskiego wojska.

Papież w drodze do USA odwiedzi Kubę

Papież Franciszek pod koniec września w drodze do Stanów Zjednoczonych odwiedzi Kubę - ogłosił w środę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa ta wizyta.

"Łatgalczyk" u donieckich rebeliantów: Kłamstwa, pijaństwo, narkomania

Rebelianci w Donbasie nie mają poparcia mieszkańców, oficerowie rosyjscy znaleźli się na wschodzie Ukrainy zanim doszło do konfliktu, żołnierze z Czeczenii przybywają z własnymi strzykawkami, wszędzie roi się od kłamstw, szerzy się pijaństwo i narkomania – tak sytuację w Donbasie opisuje łotewski tłumacz, który pracował w rebeliantów.

"Wil może latać". Niesamowite zdjęcia dziecka z zespołem Downa

Alan Lawrence opublikował serię zdjęć, na których jego najmłodsze dziecko "lata". Chłopiec urodził się z zespołem Downa, a jego ojciec poprzez przerobione komputerowo zdjęcia chce pokazać, że "ludzie upośledzeni mogą robić wszystko o czym marzą". Fotografie mają pojawić się w specjalnym kalendarzu.

"Ratujcie przemysł węglowy". Górnicy przyjechali do Kijowa

Kilkuset ukraińskich górników protestowało przed administracją prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, a także siedzibami rządu i parlamentu w Kijowie przeciwko planom zamykania kopalń i uregulowania kryzysowej sytuacji w górnictwie. Budynki rządowe zostały wzmocnione przez szczelne kordony milicji.