Rosja domaga się, żeby Francja i Niemcy zdyscyplinowały Kijów

Moskwa oznajmiła, że Ukraińcy łamią zapisy porozumienia rozejmowego z Mińska. Rzecznik Kremla wezwał przy tym Francję i Niemcy, by robiły więcej, aby zapewnić, iż Kijów będzie przestrzegał umowy. - Ignorowanie faktu, że jedna ze stron nie wypełnia porozumienia, nie pomaga unormowaniu sytuacji - stwierdził Dmitrij Pieskow.

Atomowe groźby przez jedną fregatę. Rosjanie mocno się spóźnili

Powodem słabo zawoalowanych gróźb ambasadora Rosji w Danii, który uprzedzał o możliwości użycia broni jądrowej, jest jedna duńska fregata. Rząd w Kopenhadze już w minionym roku zapowiedział, że będzie ona częścią budowanej w ramach NATO tarczy antyrakietowej. Teoretycznie słowa ambasadora są jedynie stwierdzeniem faktu, bo wiadomo, że w wypadku wojny duńskie wojsko, jako część Paktu Północnoatlantyckiego, byłoby celem ataków Rosjan.

Polscy prokuratorzy chcą prowadzić śledztwo w Tunezji. Dziś składają wniosek

Polscy śledczy proszą tunezyjskie władze o umożliwienie działania na miejscu zamachu, w którym zginęło trzech Polaków. - W poniedziałek składamy wniosek w tej sprawie. Oczekujemy zgody ze strony władz Tunezji - potwierdza informacje portalu tvn24.pl Piotr Woźniak, naczelnik wydziału zwalczającego korupcję i przestępczość zorganizowaną w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie.

Ranne Polki wrócą do kraju? Dziś decyzja lekarzy

W ciągu kilku godzin zapadnie decyzja o ewentualnym wypisaniu ze szpitala rannych w zamachu w Tunisie Polek. Obie czują się dobrze, ale dopiero polscy lekarze ocenią, czy będą mogły od razu wrócić do kraju - poinformował reporter TVN24 Michał Tracz.

"Syn Wiktora Janukowycza nie żyje". Ukraińcy weryfikują informacje

W ukraińskich mediach pojawiłysię informacje o śmierci młodszego syna byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Miał on utonąć w jeziorze Bajkał na wschodzie Rosji. Agencja TASS, powołując się na ratowników, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej, dementuje jednak tę informację. Żadnych wieści nie ma też ukraiński konsulat w Nowosybirsku. W całej sprawie kluczowe może być jednak nazwisko panieńskie babki Janukowycza juniora ze strony matki.

Cipras z wizytą w Berlinie. Trudne rozmowy z Merkel

Premier Grecji Aleksis Cipras złoży dzisiaj pierwszą wizytę w Niemczech, w Berlinie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Relacje między greckim rządem, kierowanym przez lewicowe ugrupowanie Syriza, a władzami Niemiec są napięte. Przedmiotem sporu są przede wszystkim reformy, które powinna wprowadzić Grecja. Rządząca w Atenach koalicja domaga się też od Berlina reparacji wojennych, w tym spłacenia pożyczki bankowej z czasów niemieckiej okupacji.

Twórca Singapuru nie żyje. Miał 91 lat

Lee Kuan Yew, twórca singapurskiej państwowości i pierwszy premier tego państwa-miasta, zmarł w poniedziałek nad ranem (czasu miejscowego) w wieku 91 lat. W Singapurze ogłoszono siedmiodniową żałobę i opuszczono flagi do połowy masztów.

"Rosja stosuje szantaż, że nasze wsparcie Ukrainy będzie powodowało eskalację konfliktu"

- Ten cały argument mówiący, że jeśli dostarczy się Ukrainie broń, to zwiększy się ryzyko konfliktu, jest całkowicie chybiony, bo jeśli ukraińska armia będzie słaba, to będzie to zachęta do przejścia do kolejnego etapu eskalacji konfliktu - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Zdaniem Romualda Szeremietiewa z kolei Rosja cały czas stosuje wobec państw Zachodu szantaż, aby powstrzymać je przed pomocą Ukrainie.

Izrael naciska na Francję, by zablokowała umowę z Iranem

Wysocy rangą przedstawiciele Izraela zostali wysłani do Francji, by zapobiec negocjowanemu porozumieniu nuklearnemu z Iranem. Jerozolima chce wykorzystać fakt, że pomiędzy Francją i USA ujawniła się znacząca różnica zdań na temat przyjętej strategii negocjacyjnej.

MSZ tłumaczy się z działań po zamachu w Tunisie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat, w którym informuje o swoich działaniach i pracy placówki w Tunisie po zamachu na Muzeum Bardo. Urzędnicy tłumaczą, iż robią to "w odniesieniu do relacji mediów o akcji niesienia pomocy polskim obywatelom poszkodowanym w zamachu terrorystycznym".

Helsinki przestają ugłaskiwać "niedźwiedzia". Rosja pomaga zerwać z "finlandyzacją"

Po Ukrainie Finlandia ma drugą najdłuższą granicę z Rosją spośród państw Europy, a widmo zagrożenia ze wschodu jest stałym elementem fińskiej polityki. Przez całą zimną wojnę Finowie ugłaskiwali "niedźwiedzia", poddając się jego żądaniom i w zamian pozostali niepodlegli. Zostało to nazwane "finlandyzacją". Teraz Helsinki zajmują jednak coraz twardszą postawę.

Tysiąc osób zatrzymanych za oszukiwanie na egzaminie

Indyjska policja poinformowała o zatrzymaniu ok. tysiąca osób za pomoc w ściąganiu podczas egzaminu, będącego odpowiednikiem matury. Telewizja pokazała zdjęcia przyjaciół i rodziców, którzy w tym celu wspinają się na ściany ośrodka egzaminacyjnego.

F-16 w Estonii i Rumunii. Amerykanie ćwiczą na wschodzie

Amerykańscy lotnicy jednocześnie rozpoczęli manewry nad Bałtykiem i Morzem Czarnym. 14 myśliwców F-16 przyleciało do Estonii, a sześć do Rumunii. Amerykanie będą ćwiczyć nie tylko z Estończykami i Rumunami, ale również z Finami i Szwedami. Wszystko w ramach "wzmacniania bezpieczeństwa" i "zapewniania sojuszników o wsparciu".