Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ocenił, że jego środowe spotkanie w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Rosji było jak słynna bitwa pod Borodino z 1812 roku, w której nie było ani zwycięzców, ani pokonanych.

Indonezyjskie służby od trzech tygodni poszukujące ciał ofiar katastrofy airbusa linii AirAsia poinformowały, że z dna morskiego nurkowie wydobyli sześć ciał przypiętych pasami do siedzeń samolotu. Tym samym liczba wydobytych ciał ofiar katastrofy z 28 grudnia wzrosła do 59. W sumie na pokładzie samolotu rejsu QZ8501 były 162 osoby.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił, że przestaje badać sprawę dotyczącą wyroku skazującego byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko na siedem lat więzienia za naruszenia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych - to najnowszy bilans ofiar ataku na przystanek w dzielnicy leninskiej w Doniecku. Ofiar może być więcej, bo miejscowi lekarze alarmują, że stan wielu poszkodowanych jest ciężki. Ministerstwo obrony Ukrainy oskarżyło o zamach separatystów. Rebelianci twierdzą, że atak przypuściła strona ukraińska.

Dla zepchniętej do dyplomatycznej defensywy Rosji każdy kolejny tydzień utrzymywania rozejmu w Donbasie pogarszał jej pozycję. Władimir Putin wrócił więc na jedyne pole konfrontacji, gdzie ma zdecydowaną przewagę – militarne. Stawiając Kijów i Zachód przed faktami dokonanymi, chce je zmusić do zmiany porozumień mińskich. A jeśli uda się sprowokować Ukraińców, tym większe mogą być zyski Moskwy.

Sąd Najwyższy Iranu rozpatrzył apelację byłego wiceprezydenta kraju Mohammada Reza Rahimiego i skazał go na karę pięciu lat więzienia i grzywnę o równowartości 300 tys. dolarów. Wyrok jest prawomocny.

Szanowany brytyjski parlamentarzysta Jim Dobbin zmarł po wypiciu śmiertelnej dawki polskich napojów alkoholowych - donoszą brytyjskie media. W fatalną podróż do Polski 73-letni polityk wybrał się we wrześniu. Po suto zakrapianej kolacji poczuł się źle, trafił do szpitala, gdzie po godzinie zmarł. Od tego czasu przyczyny jego śmierci badał koroner.

Prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi i szyiccy rebelianci z ruchu Huti doszli do porozumienia w sprawie zakończenia gwałtownego kryzysu w stolicy Sanie, gdzie od kilku dni dochodziło do starć - poinformowała w środę jemeńska agencja SABA.

Viktor Orban nie zamierza dłużej podporządkowywać się unijnym ustaleniom. 10 miesięcy po decyzji UE o zaprzestaniu organizowania dwustronnych spotkań krajów Wspólnoty z Rosją, premier zaprosił do Budapesztu Władimira Putina. Poinformował o tym w środę w węgierskim radiu szef tamtejszej dyplomacji, Peter Szijjarto.