Pjongjang odpala rakiety, Seul na wielkich manewrach z USA

Korea Północna wystrzeliła cztery pociski krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Żółtego u zachodnich wybrzeży tego kraju - poinformowała armia południowokoreańska. W regionie trwają coroczne manewry wojsk Korei Płd. i USA.

W 2050 r. liczba chrześcijan i muzułmanów może się zrównać

Według specjalistów z amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center, Indie do 2050 r. staną się największym muzułmańskim krajem świata, a hinduiści będą stanowili trzecią największą populację na Ziemi. Do tego roku liczba chrześcijan i muzułmanów prawie się zrówna.

Chińczycy ewakuowali Polaków fregatą, Rosjanie samolotem. Ucieczka z płonącego Jemenu

Po raz pierwszy w historii konfliktów międzynarodowych chińskie władze ewakuowały ze strefy wojny przedstawicieli innych narodowości. W czwartkowe popołudnie z Adenu na południu Jemenu, gdzie trwają ciężkie walki o największy port w regionie, chińska fregata rakietowa zabrała na pokład m.in. Polaków - podało chińskie MSZ. Polskie MSZ informuje, że Chińczycy ewakuowali czterech Polaków, a 20 innych zabrali samolotami Rosjanie, którzy wcześniej przylecieli po swoich rodaków.

Wielkanocna ofensywa w Donbasie? "Buriaci i kadyrowcy nie świętują"

Prawosławna Wielkanoc w Donbasie może być niespokojna - ostrzegają władze w Kijowie. Dowódcy operacji antyterrorystycznej przygotowują się do odparcia "krwawych prowokacji". Publicysta ukraińskiego portalu Hvylya.net Siergiej Klimowski przedstawia zaś argumenty, że "właśnie na Wielkanoc Rosja ruszy z ofensywą".

"Nasze pozycje zostały zrównane z ziemią". Czołgi i haubice kontra broń strzelecka

Rebelianci i władze w Kijowie prowadzą rozmowy o wycofaniu z linii frontu czołgów i uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm - poinformowała Doniecka Agencja Informacyjna. Doniesienia w tej sprawie potwierdził były prezydent Leonid Kuczma, który reprezentował oficjalną delegację ukraińską podczas rozmów pokojowych w Mińsku. Mimo negocjacji, rebelianci kontynuują jednak ataki na pozycje ukraińskie w Donbasie.

Szef MSZ Turcji: Władze Krymu represjonują Tatarów. Wyślemy obserwatora

Szef tureckiego MSZ przebywający z wizytą w Wilnie stwierdził, że sytuacja na okupowanym przez Rosję Krymie "jest nie do zaakceptowania", a żyjący tam Tatarzy są "represjonowani" i "atakowani". Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że Ankara wyśle nieoficjalnego obserwatora na półwysep, który przyjrzy się uważnie sytuacji tej społeczności.

"Święty Graal polityki zagranicznej Obamy"

Wstępne porozumienie światowych mocarstw z Iranem w sprawie irańskiego programu atomowego zwiększa szanse na to, że Teheran nigdy nie stanie się nuklearnym zagrożeniem, a Bliski Wschód będzie bardziej stabilny - podkreśla "New York Times".

Prezydent Chin złamał niepisaną zasadę. Były szef bezpieki oskarżony

Były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang został oskarżony o korupcję, nadużycie władzy i dobrowolne ujawnienie tajemnic państwowych - podała w piątek agencja Xinhua. Zhou jest najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny w historii ChRL. Prezydent Chin Xi Jinping, który do tego dopuścił złamał niepisaną zasadę, że członkowie Biura Politycznego po przejściu emeryturę nie są poddawani kontroli - zauważa Reuters.

Wybrali chrześcijan, a potem zabijali jednego za drugim. Przez cały dzień

To był najczarniejszy dzień w historii Kenii od 1998 roku i ataku na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Nairobi. W czwartkowym ataku terrorystów z islamistycznej grupy al-Szabab na uniwersytet w mieście Garissa zginęło 147 osób, a 69 zostało rannych. Terroryści, którzy przybyli z Somalii w pięciosobowej ekipie, tym razem działali inaczej niż w przeszłości - pisze kenijski dziennik "Daily Nation", analizując atak i policyjną obławę na islamistów.

ONZ ostrzega: Jemen tonie we krwi

W walkach w Jemenie, gdzie od ponad tygodnia Arabia Saudyjska i jej sojusznicy prowadzą ataki z powietrza, zginęło w ciągu 14 dni 519 osób, a prawie 1,7 tys. zostało rannych - poinformowała w czwartek koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej Valerie Amos.

Mauretańscy ulemowie nakładają fatwę na niewolnictwo

Po tym jak w Mauretanii zapadły ponownie wyroki więzienia dla działaczy ruchu przeciwników niewolnictwa, Liga Ulemów Mauretanii ogłosiła fatwę (werdykt religijny), która uznaje za nielegalne "wszelkie praktyki związane z niewolnictwem".

Ciało znalezione w kanale. To znany polityk

Ciało jednego z najbardziej znanych belgijskich polityków znaleziono w czwartek w kanale w Hasselt, na wschodzie Belgii. Kilka godzin wcześniej prokuratura ogłosiła, że były lider flamandzkiej Partii Socjalistycznej Inaczej (SP.A) stanie przed sądem za gwałt.

Wirówki, uran, ciężka woda i sankcje. Analiza: co ustalono w Lozannie?

Wyznaczony termin minął 31 marca, ale dopiero dwa dni później udało się dojść do porozumienia. W końcu w Szwajcarii mocarstwa (Chiny, Rosja, USA, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) uzgodniły z Iranem oświadczenie, które będzie podstawą do dalszych prac nad umową dotyczącą irańskiego programu atomowego. Co uzgodniono w Lozannie?

Obama o "historycznym" porozumieniu. I od razu zaczyna lawirować

Osiągnięto "historyczne" porozumienie, które, jeśli zostanie w pełni wdrożone, uniemożliwi Iranowi wejście w posiadanie broni nuklearnej i uczyni świat bezpieczniejszym - oznajmił Barack Obama, komentując osiągnięcie "ramowego" porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego. Prezydent i jego otoczenie natychmiast rozpoczęli polityczne działania, mające na celu uspokoić opozycję i sojuszników w regionie.

Sukces operacji "sting". Dwie kobiety planowały zamachy w USA

W Nowym Jorku zatrzymano dwie kobiety pod zarzutem przygotowywania zamachu na terytorium USA. Według "New York Timesa" zatrzymane mają związki z Al-Kaidą. Telewizja NBC podała, że rozważały one wiele możliwych celów ataku, w tym na budynki rządowe.