Ajatollah Ali Chamenei poważnie chory? Walka o rząd dusz w Iranie mogła się rozpocząć

Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei może być ciężko chory, a o jego stanie po wrześniowej operacji nie ma pewnych doniesień. Na zdjęciach opublikowanych przez irańskie agencje prasowe "wygląda na słabego", "leży w łóżku" - zauważa agencja Reutera i zastanawia się, czy w Teheranie rozpoczął się już proces wyboru jego następcy. O rząd dusz w Iranie ma walczyć trzech innych ajatollahów.

Nowy szef Sojuszu "musi przygotować NATO na najgorsze"

Nowy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg "musi przygotować Sojusz na najgorsze, aby zapobiec najgorszemu”. Wybór Polski na pierwszy cel zagranicznej podróży jest wyrazem jego polityki - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Rosjanie odbudują wielki Kurnik na Krymie

Dowódca rosyjskich Wojsk Kosmicznych zapowiedział, że w ciągu dwóch lat zostanie odbudowany i zmodernizowany wielki radar wczesnego ostrzegania stojący na obrzeżach Sewastopola. Pod kontrolą wojska Ukrainy instalacja podupadła i ostatecznie przestała spełniać swoje zadanie w 2009 roku.

"Jesteśmy otępiali z bólu". Wdowa opłakuje Henninga

Rozliczne prośby rodziny więzionego brytyjskiego wolontariusza o jego uwolnienie nie przyniosły skutku i dżihadyści z Państwa Islamskiego ścięli Alana Henninga. Poinformowali o tym w filmie opublikowanym w piątek późnym wieczorem. "Jesteśmy otępiali z bólu" - napisali w oświadczeniu bliscy Brytyjczyka.

Tajfun Phanfone szaleje w Japonii

Potężny tajfun Phanfone uderzył w poniedziałek rano (czasu lokalnego) w środkową część Japonii. Wichura, której towarzyszą ulewne deszcze, dotarła w rejon Tokio.

Gorączka selfie opanowała muzułmanów. Zdjęcia z pielgrzymki do Mekki zalały internet

Muzułmanie pielgrzymujący od czwartku do Mekki wpadli w szał robienia "słitfoci". "Gorączka selfie" - jak piszą o niej media w krajach muzułmańskich - wywołuje skrajne emocje. Część robiących sobie zdjęcia w czasie pielgrzymki, będącej jednym z najwznioślejszych przeżyć, jakiego mogą dostąpić wyznawcy Allaha, nie widzi w nich nic złego. Niektórzy duchowni je potępiają.

Bundeswehra zaangażuje się w Iraku i na Ukrainie?

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapewniła w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ARD, że mimo problemów ze sprzętem wojskowym jej kraj może w sposób bardziej zdecydowany zaangażować się w rozwiązywanie konfliktów w Iraku i na Ukrainie.

Belgowie zaatakowali dżihadystów

Myśliwiec F-16 należący do Belgijskich Sił Powietrznych przeprowadził w niedzielę pierwszy atak na pozycje bojowników z Państwa Islamskiego - podało w komunikacie ministerstwo obrony tego kraju. Tym samym Belgia fizycznie dołącza do koalicji państw prowadzących naloty na przyczółki dżihadystów.

Socjaldemokrata pokrzyżował szyki Rousseff. Będzie druga tura

Prezydent Dilmie Rousseff nie udało się zdobyć ponad połowy głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich w Brazylii, więc w drugiej turze zmierzy się z Aecio Nevesem. Według oficjalnych, choć niepełnych wyników, Rousseff otrzymała około 41 proc. głosów, a Neves zdobył ich ok. 34 proc.

Francuzi nie będą bombardować dżihadystów

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w niedzielę podczas wizyty w Tokio, że lotnictwo jego kraju nie weźmie na razie udziału w atakach na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, co wynika z "podziału zadań" między zachodnimi sojusznikami.

Kurdyjka wysadziła się w powietrze w obozie dżihadystów

Kurdyjska bojowniczka, jedna z obrończyń obleganego od przeszło dwóch tygodni przez siły Państwa Islamskiego miasta Kobane w północnej Syrii, przy granicy tureckiej, dokonała w niedzielę skutecznego zamachu samobójczego na obóz dżihadystów pod tym miastem.

Brytyjski minister: ograniczyć napływ imigrantów albo Wielka Brytania opuści Unię

Brytyjski minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith powiedział, że David Cameron będzie się domagał nowych narzędzi umożliwiających powstrzymanie napływu imigrantów z biedniejszych krajów Unii Europejskiej. W innym wypadku - jak zasugerował minister - brytyjski rząd może zachęcać mieszkańców Wysp do opowiedzenia się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. Referendum w tej sprawie ma się odbyć w 2017 r.

Jak głęboki kryzys przeżywa Bundeswehra? Urzędnicy zablokowali zakup lodówek

Jak cokolwiek ma grać w niemieckiej armii, jeżeli minister obrony nie może przeforsować kupna lodówki dla żołnierzy zdanych w swych jednostkach póki co wyłącznie na stołówkę? - pyta w niedzielnym komentarzu "Die Welt". Dziennik opisuje kolejną "aferę" związaną z działaniem Bundeswehry. Tym razem nie chodzi o awarie samolotów latających do Iraku, a o udostępnienie żołnierzom sprzętu AGD w ich jednostkach. "W wojsku istnieje poważny konflikt interesów między żołnierzami i cywilnymi urzędnikami" - pisze gazeta.