Niemiecki prezent zdziwił królową Elżbietę. "To ma być mój ojciec?"

Królowa Elżbieta II od wtorku przebywa z wizytą w Niemczech. Podczas spotkania z prezydencką parą Gaucków dostała kłopotliwy prezent. Otrzymała obraz, który ma przedstawiać ją jako małą dziewczynkę w zabawie z ojcem. Brytyjska monarchini skwitowała prezent pytaniem: "Czy to ma być mój ojciec?". Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.

Córka Whitney Houston zabrana ze szpitala. "Jest w rękach Boga"

Bobbi Kristina Brown, jedyne dziecko i spadkobierczyni majątku Whitney Houston, została przeniesiona ze szpitala do hospicjum - poinformowała rodzina. Tego samego dnia jej były chłopak został oskarżony o używanie wobec niej przemocy oraz kradzież. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Nie namierzamy prezydenta Hollande'a". Afera podsłuchowa

Sekretarz stanu John Kerry zapewnił w środę, że służby specjalne USA nie podsłuchiwały rozmów prezydenta Francji Francois Hollande'a, ani innych przedstawicieli władz tego kraju. Podkreślił jednocześnie, że Waszyngton nie szpieguje "przyjaciół".

Francja będzie inwigilować. Dla bezpieczeństwa

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę zezwalającą na inwigilację osób podejrzanych o terroryzm. Przeciw jej projektowi protestowały organizacje walczące o ochronę danych osobowych i prawo do prywatności.

Dwa światy

Gdy jedni leniwie opalają się na plaży inni na tę plażę wychodzą z morza, uciekając przed śmiercią. Grecka fala uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu - czyli szokująco kontrastowe widoki, których wcześniej tam nie było i których na pewno nikt nie reklamuje w wakacyjnych folderach. Turyści - także z Polski - przed przyjazdem na grecką wyspę Kos sprawdzają nie tylko prognozę pogody i kurs euro, ale też dane o tym - ilu można tam spotkać nielegalnych imigrantów, którzy drogą morską zdołali uciec od wojny lub głodu w swoich krajach. Potrzebują pomocy, na którą jednak ani Grecja ani zresztą cała Europa nie ma specjalnie pomysłu.

Port dla uchodźców

Polska może się okazać portem docelowym dla syryjskich chrześcijan. W kampanijnym ferworze nieco umknęła ta informacja, ale jest już zgoda rządu na przyjęcie 60 rodzin z Syrii - ogarniętej wyjątkowo brutalną wojną domową, na której islamscy terroryści też odcisnęli swoje piętno. Państwo polskie daje zgodę a pieniądze i konkretną pomoc chrześcijańscy uchodźcy dostaną od prywatnych osób i firm oraz kościelnych parafii. Łącznikiem i koordynatora tej całej akcji jest Polka syryjskiego pochodzenia.

"Śmietnikowa rewolucja". Rosjanie widzą w tym robotę zachodnich służb

Kilka tysięcy osób protestuje na ulicach Erywania przeciwko podwyżkom cen energii. Urzędnicy zapowiadają, że nie zmienią decyzji w sprawie opłat. Demonstranci zbudowali w pobliżu siedziby prezydenta blokadę z plastikowych pojemników na śmieci i twierdzą, że będą protestować do skutku. Tymczasem prezydent Serż Sarkisjan wyjechał do Brukseli, gdzie weźmie udział w spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej.

"Szczur w panierce" wywołał burzę. Zrobiono testy DNA

Testy DNA potwierdziły, że kawałek mięsa w panierce smażony w głębokim tłuszczu to kurczak, a nie szczur. Wątpliwości pojawiły się, kiedy w ubiegłym tygodniu jeden z klientów popularnej sieci fast food zamieścił w internecie zdjęcie przedstawiające swoje zamówienie. Pojawiło się wiele głosów, że na talerzu leży upieczony szczur.

Berlin krytykuje Rosję. Nie wpuściła polityka z Niemiec

Rząd Niemiec skrytykował w środę władze w Moskwie za uniemożliwienie pełnomocnikowi niemieckiego rządu ds. obrony praw człowieka i pomocy humanitarnej Christophowi Straesserowi podróży do Rosji; wyraził żal, że dialog z Moskwą nie jest obecnie możliwy.

Wielka Brytania wzmocni granicę przez chaos w Calais

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w środę, że jego rząd rozważa wzmocnienie granicy z Francją wokół portu w Calais w związku - jak to określił - z niedopuszczalnymi scenami chaosu z udziałem imigrantów próbujących przedostać się na wyspy. Więcej w TVN24 Biznes i Świat.

W Doniecku dramatycznie brakuje paliwa. "Sytuacja jest zła, cierpimy"

Większość stacji benzynowych w Doniecku jest zamknięta, a na ulicach widać coraz mniej samochodów. Z powodu niedoboru benzyny, wielu kierowców jest zmuszonych do korzystania z napędu na gaz LPG. Samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej obwiniają o niedobór paliwa zaostrzone przez rząd ukraiński kontrole na granicy między DRL a pozostałymi regionami Ukrainy.

Poparcie dla Putina sięgnęło "absolutnego maksimum"

W najnowszym sondażu rosyjskiego opiniotwórczego Centrum im. Jurija Lewady poparcie dla prezydenta Władimira Putina wzrosło o trzy punkty procentowe i sięgnęło – jak podkreślają socjolodzy – "absolutnego maksimum". Zdecydowana większość Rosjan jest także przekonana, że kraj zmierza w dobrym kierunku.

Merkel oprowadza po kancelarii. Królową zaskakuje swoim angielskim

Królowa Elżbieta II od wtorku przebywa z wizytą w Niemczech. W środę spotkała się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, która zabrała monarchinię na spacer po swojej kancelarii. Oprowadzając brytyjską królową Merkel mówiła po angielsku. Ale ta wizyta ma też ważny wymiar polityczny - o czym w materiale "Faktów z zagranicy".

"Obrzeża Doniecka w ogniu ostrzałów". Sieroty po Janukowyczu grożą Kijowowi trybunałem

Dowodcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) informują o wzmożonych walkach na zachodnich obrzeżach Doniecka. - Rebelianci atakują także pobliską Marjinkę i Pieski - relacjonował rzecznik ATO Andrij Łysenko. W ciągu ostatniej doby pozycje ukraińskie w Donbasie zostały ostrzelane ponad 60 razy. Z kolei ukraińska opozycja zażądała od władz w Kijowie przestrzegania umów pokojowych. Zagroziła, że w przypadku ich "bojkotowania" zwróci się do trybunału w Hadze.