Matka amerykańskiego zakładnika pisze do kalifa

Matka przetrzymywanego przez dżihadystów amerykańskiego zakładnika Petera Kassiga za pomocą Twittera chce skontaktować się z przywódcą Państwa Islamskiego. Napisała krótki list, w którym prosi o kontakt z samozwańczym przywódcą islamistów.

Cywile wlecieli w myśliwiec. Raport z katastrofy nad Niemcami

Zwykły lot treningowy nad Niemcami skończył się pół roku temu katastrofą. Mały cywilny odrzutowiec pracujący dla wojska zderzył się z myśliwcem i rozbił, grzebiąc dwuosobową załogę. Śledczy zaprezentowali wstępny raport z którego wynika, że piloci cywilni z nieznanego powodu wykonali znacznie ostrzejszy zakręt niż powinni, i staranowali Eurofightera.

Wojna z Bliskiego Wschodu przeniosła się na niemieckie ulice

Trwająca na Bliskim Wschodzie niezwykle brutalna wojna pomiędzy Kurdami a fanatykami z Państwa Islamskiego przenosi się do Europy. Podczas starć między Kurdami a islamistami w Hamburgu i Celle co najmniej 23 osoby zostały ranne. Policja musiała użyć armatek wodnych.

Desperacka obrona Kurdów. Pentagon rozkłada ręce

Kurdyjskie bojówki zdołały powstrzymać ostatnie natarcie fanatyków z Państwa Islamskiego. Jak podaje Dowództwo Centralne USA (CENTCOM), Kurdowie nadal kontrolują większą część Kobane, miasta na północy Syrii, przy granicy z Turcją. Samoloty sił międzynarodowych bombardują dżihadystów w tym rejonie, ale wojskowi przestrzegają, że to nie wystarczy.

Grzmot nad Gotlandią. Naddźwiękowa pogoń Szwedów za Rosjanami

Szwedzkie lotnictwo w trybie alarmowym poderwało do lotu swoje myśliwce. Jeden z nich przekroczył barierę dźwięku, wywołując poruszenie mieszkańców Gotlandii. - Chcieliśmy przyjrzeć się dokładniej aktywności w powietrzu na wschód od wyspy - poinformował rzecznik szwedzkiego wojska.

Pies chorej na ebolę uśpiony. Protesty nie pomogły

Z polecenia hiszpańskich władz uśpiono psa pielęgniarki, która walczy o życie po zarażeniu ebolą. Uczyniono to pomimo protestów męża kobiety, który sam jest izolowany i obserwowany, oraz obrońców praw zwierząt. Zwłoki zwierzęcia zostaną spalone.

Francuzi dostarczą Libanowi broń i sprzęt za 3 mld dolarów

Francja dostarczy Libanowi broń i sprzęt wojskowy w ramach udzielonego mu przez Arabię Saudyjską grantu w wysokości 3 mld dolarów, co ma pomóc w zwalczaniu przenikających z Syrii dżihadystów - poinformował w środę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

"NATO przeciw separatystycznym wyborom na wschodzie"

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin oświadczył w środę po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, że dla Sojuszu jest "krytycznie ważne", by nie doszło do zaplanowanych przez separatystów wyborów na wschodzie Ukrainy.

"Kochał Hitlera", teraz wraca. "Takie historie to jest to, co nas napędza"

Powrót do świata mody Johna Galliano, po trzech latach od antysemickiego skandalu, wciąż wywołuje kontrowersje. - Nie wszyscy będą zadowoleni, ale na pewno wszyscy będą go obserwować z dużym zainteresowaniem - oceniają przedstawiciele branży mody. Komentarze na temat nowej posady projektanta w paryskiej marce Maison Martin Margiela, nie milkną. Sam Galliano milczy.

Zmarł pierwszy pacjent z ebolą, leczony w USA

W USA zmarł pierwszy pacjent ze zdiagnozowanym wirusem eboli. Władze szpitala w Dallas w Teksasie poinformowały o śmierci Thomasa Erica Duncana. Placówka, w której był leczony początkowo zbagatelizowała jego chorobę i mężczyzna został przyjęty na leczenie dopiero w ostatnich dniach września, po interwencji służb stanowych.

Lekarz szpitala w Madrycie dla TVN24: nie mamy narzędzi, by bezpiecznie walczyć z ebolą

- Nie mamy narzędzi, które pozwoliłyby nam czuć się bezpiecznie - stwierdził w rozmowie z TVN24 lekarz szpitala Karola III w Madrycie. To jego placówka przyjęła osobę zarażoną wirusem eboli i to pielęgniarka tego szpitala - choć rzekomo odpowiednio zabezpieczona - zaraziła się po kontakcie z chorym. Lekarz dodał, że "od miesięcy" personel chciał się szkolić na wypadek zagrożenia wirusem, ale szpital nie spełnił tych próśb.

Iran deklaruje pomoc oblężonemu Kobane

Iran jest gotowy udzielić pomocy oblężonemu przez dżihadystów miastu Kobane, o ile syryjskie władze o to poproszą - zadeklarowało ministerstwo spraw zagranicznych Iranu. Położone na syryjsko-tureckiej granicy miasto od trzech tygodni broni się przed bojownikami Państwa Islamskiego.

Kim jest dżihadysta w kominiarce? FBI prosi o pomoc

FBI prosi o pomoc w identyfikacji bojowników Państwa Islamskiego z nagrania, w którym grożą egzekucją schwytanym syryjskim żołnierzom. Dżihadysta, który jest narratorem wideo, mówi z północnoamerykańskim akcentem. FBI prosi o kontakt tych, którzy rozpoznają islamistów oraz tych, którzy mają informacje o Amerykanach zamierzających wyjechać, by walczyć na Bliskim Wschodzie.

Ebola w Polsce? "Jesteśmy przygotowani na import wirusa"

WHO alarmuje, że kolejne przypadki pojawienia się eboli w Europie są "prawie nieuniknione". Jednocześnie informuje, że Stary Kontynent jest dobrze przygotowany do walki z tą chorobą. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Jak przekazują lekarze z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, aktualnie jeden pacjent jest diagnozowany, ale mało prawdopodobne, by był nosicielem wirusa; na wystąpienie przypadków eboli jesteśmy zaś dobrze przygotowani.

Obama "przespał" Syrię? Panetta: trzeba było działać dwa lata temu

Barack Obama musi brać pod uwagę interwencję lądową na terenach opanowanych przez Państwo Islamskie - stwierdził w rozmowie z CNN Leon Panetta, były dyrektor CIA i były sekretarz obrony USA. Jego zdaniem, polityka amerykańskiego prezydenta na Bliskim Wschodzie jest słuszna, choć spóźniona o dwa lata.

Pierwszy urzędujący prezydent stawił się w Hadze

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta pojawił się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, gdzie ma zeznawać w sprawie rozruchów po wyborach w swoim kraju w 2007 roku. Kenyatta to pierwszy urzędujący prezydent wezwany przez haski trybunał.

Nobel z chemii za mikroskop fluorescencyjny

Nagrodę Nobla 2014 z chemii otrzymali: Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Nastolatka walczy z dżihadystami. "Sama zabiłam chyba z dziewięciu"

- Musimy słuchać naszych przywódców. Gdyby to od nas zależało, wchodzilibyśmy między islamistów i wysadzali się. Wszystko, żeby zabić tych ludzi - twierdzi 17-letnia Kurdyjka o imieniu Piros. Razem z rodakami walczy przeciwko Państwu Islamskiemu w północnej Syrii. Kurdowie ostatkiem sił bronią oblężonego miasta Kobane.