Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Ostróda, Olsztyn - tam w nocy strażacy stoczyli najcięższą walkę z wodą nagromadzoną po środowych burzach. Pod wodą znalazła się krajowa "jedynka" i tory kolejowe na Węgry.

Przy braku wpływów z abonamentu, ograniczonych dochodach z reklam i bez gwarantowanego przez państwo minimum finansowego, telewizja publiczna może zrezygnować z misji - oświadczył p.o prezesa TVP Piotr Farfał.

Premier Donald Tusk zgadza się, by z Klubu Platformy wyszły dwa poselskie projekty ustawy o in vitro. To ukłon w stronę Jarosława Gowina, który zagroził, że w razie konieczności stworzy projekt alternatywny wobec pomysłu posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, którego nie pozwala mu poprzeć sumienie.

W ciężkim stanie znajduje się kierowca mercedesa, który wjechał w mur bernardyńskiego klasztoru w Warszawie. Do wypadku doszło w środę wieczorem przy skrzyżowaniu ulic Powsińskiej i Gołkowskiej.

Kto był prawdziwym rozgrywającym w głosowaniu nad senacką poprawką uchylającą limit finansowania mediów publicznych z budżetu państwa? Z jednej strony są to posłowie PO, którzy nieoczekiwanie zagłosowali za jej utrzymaniem. Prawdziwym jednak graczem był PiS, którego głosami można było ją oddalić. Ale posłowie partii Jarosława Kaczyńskiego wstrzymali się od głosu.

- Dzisiaj po raz pierwszy, w bardzo poważny sposób podkopaliście nasze zaufanie do was jako partnera koalicyjnego - powiedział Eugeniusz Kłopotek (PSL) o zachowaniu PO podczas głosowania nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej. W środę parlamentarzyści zadecydowali, że do mediów publicznych nie trafi co roku minimum 880 mln. złotych.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, projekty (obywatelski i autorstwa Prawa i Sprawiedliwości) ustawy o zwiększeniu ulg dla studentów i uczniów nie trafiły do kosza - a do sejmowych komisji. Autorzy chcą zwiększenia obniżek do 49 proc. ceny.

Choć na kilka godzin przed głosowaniem posłowie deklarowali, że jest porozumienie ws. finansowania mediów publicznych, to posłowie PO zagłosowali przeciw kompromisowi z SLD i PSL. Dlaczego tak się stało w programie "24 godziny" TVN24 tłumaczył Zbigniew Chlebowski. - Premier pokazał, jak zła jest sytuacja w budżecie i jego zdanie oraz ministra finansów, choćby przekazane w ostatniej chwili, było kluczowe - mówił Chlebowski.

- Zostaliśmy oszukani - mówił szef SLD, przewodniczący klubu Lewicy Grzegorz Napieralski po środowym głosowaniu na poprawkami Senatu do nowej ustawy medialnej. Tuż przed głosowaniem mimo zapewnień o kompromisie z Lewicą premier Tusk powiedział, że jest za przyjęciem senackiej poprawki o finansowaniu mediów publicznych. Tymczasem od jej odrzucenia Lewica uzależniała dalsze poparcie dla ustawy. PSL także nie pozostawia na PO suchej nitki. - To likwidacja mediów publicznych - mówią ludowcy.

Nelli Rokita o in vitro, aborcji i ewentualnych kandydatkach na prezydenta w wyborach. W kwestii in vitro posłanka PiS jest zdania, że lepszym sposobem na leczenie bezpłodności jest "urlop i odpoczynek", a państwo nie może pozwolić sobie na finansowanie go z budżetu. Kandydatkę na prezydenta widziałaby natomiast w Grażynie Gęsickiej z PiS, chociaż, jak przyznaje, Pałac Prezydencki jest raczej dla "starszych panów".

Poważne obrażenia głowy, problemy z oddychaniem, przez kilka dni brak czucia w szczęce, a przez wiele miesięcy strach przed jazdą autobusem. Pan Tomasz - student z Lublina - boleśnie przeżył spotkanie z wyrostkami, którzy rzucili się na niego w autobusie MPK. Poszkodowany zdecydował się pozwać lubelskie przedsiębiorstwo komunikacyjne i sprawę wygrał. To bezprecedensowy wyrok, bo - zdaniem sądu - to przewoźnik odpowiada za to, co dzieje się w jego pojeździe.

- Premier nie ograł własnej partii - zapewniał w "Faktach po Faktach" TVN24 Grzegorz Dolniak zaraz po głosowaniu w sprawie finansowania mediów publicznych. PO posłuchała premiera i - wbrew ogłoszonemu wczoraj kompromisu z klubem Lewicy - zagłosowała przeciw gwarantowaniu mediom publicznym prawie miliarda złotych rocznie. Lewica grzmi, że PO to "niewiarygodni populiści", natomiast Dolniak odpowiada: - Od początku liczyliśmy na wrażliwe serce lewicy.

Sejm zgodził się na zmianę w finansowaniu mediów publicznych. Nie będzie więc zagwarantowanego budżetu dla TVP i Polskiego Radia. Za przeznaczaniem co roku min. 880 mln złotych była Lewica i PiS. Czy to znaczy, że ustawa trafi do kosza?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie czerwca, PO mogłaby liczyć na 52 proc. głosów, a PiS - na 26 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Notowania, zarówno PO jak i PiS, wzrosły od maja o 2 punkty procentowe.

Lubelska prokuratura nie sprawdzi, czy Janusz Palikot znieważył prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kiedy w kwietniu na konferencji prasowej i swym blogu zapytał "czy Lech Kaczyński cierpi na chorobę alkoholową". - Prokurator uznał, że nie ma interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu czynu, który może być przedmiotem postępowania prywatno-skargowego - tłumaczyła decyzję rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zrzekł się immunitetu poselskiego. Wniosek o jego uchylenie złożył Janusz Kaczmarek w związku z wypowiedziami lidera PiS o tym, że były szef MSWiA był "w układzie biznesowo-korupcyjnym", czym działał "na szkodę Polski".

Polskie wojsko przekształca się w zawodowe. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś uchylał się od służby, może spać spokojnie, bo Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje abolicji w tej sprawie. Zapowiada jednak "łagodne podchodzenie do sprawy" i indywidualne rozpatrywanie każdego przypadku.

Aż 39 procent Polaków nie ceni żadnego polityka. Pozostali ankietowani wskazują byłego prezydenta Lecha Wałęsę (8,4 proc.), premiera Donalda Tuska (6,5 proc.) i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (6,2 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

45-letni mieszkaniec Gryfic postanowił we wtorkowe przedpołudnie pospacerować po jednym z miejscowych osiedli. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na przechadzkę wybrał się uzbrojony w bojowy granat. Mężczyznę zauważył policjant po służbie, który rozbroił, jak się później okazało pijanego, spacerowicza.

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki żąda od Radia ZET oraz prezesa Banku Ochrony Środowiska Mariusza Klimczaka przeprosin w mediach i odwołania "oczywiście nieprawdziwych informacji". W środę Kownacki złożył w sądzie zapowiadany pozew.