- Polska wykonała pierwszy krok, teraz kolej na gest ze strony Rosji - mówił w TVN24 eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski o zapowiedzi premiera Donalda Tuska, że Warszawa odstąpi od blokowania negocjacji Rosji o przystąpieniu do OECD.

- W polityce zagranicznej premier powinien być gotów do współdziałania z prezydentem - stwierdza prezes PiS Jarosław Kaczyński, powołując się przy tym na Konstytucję. Jak dodaje, informowanie prezydenta przez premiera to "najniższy poziom współdziałania".

Jarosław Kaczyński zapewnia, że zna od dawna przeszłość członka władz PiS Karola Karskiego, a jego ewentualne winy "zostały już zmazane". Wcześniej Kazimierz Ujazdowski wypomniał Karskiemu członkostwo w "Stowarzyszeniu Ordynacka" i przyjaźń z Włodzimierzem Czarzastym.

- Doszliśmy do ściany. Premier Tusk jeszcze tego nie wie - mówił w TVN24 o sytuacji w służbie zdrowia przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Dodał, że bez wpompowania w służbę zdrowia nawet 20 mld złotych, nic nie da się już zrobić.

Wieczorem minister obrony Bogdan Klich spotkał się z prezydentem. Oficjalny komunikat po spotkaniu brzmi nadzwyczaj lakonicznie: podczas rozmowy prezydent Lech Kaczyński poruszył kwestię spraw kompetencyjnych.

Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, nie jest już profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został przeniesiony na stanowisko adiunkta - donosi "Rzeczpospolita".

Klub PO jest za powołaniem w Sejmie dwóch komisji śledczych: ds. okoliczności śmierci Barbary Blidy i ds. działalności CBA - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Obie komisje będą zapewne liczyć po siedmiu członków. PO nie zgadza się na proponowaną przez PiS komisję do zbadania możliwości korupcji przy prywatyzacji służby zdrowia.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zbada, czy wiceprokurator generalny Jerzy Engelking nie złamał ustawy o ochronie danych osobowych. Ścigania Engelkinga żądają były szef MSWiA Janusz Kaczmarek i jego żona.

"Produkowanie" dziecka, czy leczenie niepłodności, manipulacja czy terapia - od lat temat zapłodnienia in vitro wzbudza kontrowersje i wywołuje spory. Na antenie TVN24 o etycznym i naukowym aspekcie sztucznego zapłodnienia dyskutowali dr Kinga Ziółkowska, ginekolog i dr Kazimierz Szałata, filozof.

- Decyzja o tym, czy ustawa o czasie pracy lekarzy wejdzie w życie w tej, czy innej formie zapadnie na zjeździe OZZL 7 grudnia - zdeklarowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Zapowiedziała też, że weźmie udział w tym zjeździe.

29-letni podoficer szczecińskiej 12. Dywizji Zmechanizowanej zginął w wypadku pojazdu wojskowego honker w okolicy Recza (Zachodniopomorskie). Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 10 - honker najechał na tył stojącego na jezdni samochodu ciężarowego.

Premier Donald Tusk budzi największe zaufanie spośród wszystkich polityków - wynika z sondażu CBOS. Tuż za nim plasują się wicepremier Waldemar Pawlak i Zbigniew Religa.

Nie będę wrażliwy na połajanki. To szef rządu odpowiada konstytucyjnie za politykę zagraniczną - mówi Donald Tusk, który zdecydowanie odpowiada na zarzut prezydenta, że nie poinformował go o decyzji w sprawie Rosji i OECD. - W expose premier obiecywał konsultacje, teraz robi co innego. Prezydent to nie dekoracja w polskiej dyplomacji - ripostuje Paweł Kowal (PiS).

14-letnia wychowanka domu dziecka jest wśród podejrzanych o śmiertelne pobicie. Ona i jej 30-letni znajomy zostali już aresztowani. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia, o losie Katarzyny P. zdecyduje sąd d.s Rodziny i Nieletnich.

Dwaj kolejni żołnierze podejrzani o udział w ostrzelaniu afgańskiej wioski zostają w areszcie. Poznański sąd wojskowy oddalił zażalenie obrony st. szer. Robert B i ppor. Łukasza B. Wcześniej podobny wyrok zapadł w sprawie dwóch innych aresztowanych żołnierzy. Jeszcze dziś decyzja w sprawie kolejnego zażalenia.

Zbigniew Romaszewski (PiS) został wicemarszałkiem Senatu. Platforma Obywatelska, która długo nie chciała się na to zgodzić, tym razem poparła jego kandydaturę. Za jego kandydaturą zagłosowało 79 senatorów, 7 było przeciwnych, 3 senatorów wstrzymało się od głosu.

Ewa Kopacz spotyka się dziś ze związkowcami z OZZL. Chce rozmawiać o tym, czy są skłonni - a jeśli tak, to za ile - pracować na starych zasadach. Lekarze stawiają sprawę jasno: wydłużenie czasu pracy jest warte pensji w wysokości trzech średnich krajowych.