"L. Kaczyński był w stoczni półtorej godziny"

- Lech Kaczyński miał wiele zasług. Ale nie trzeba mu dodawać tych, których nie miał - stwierdził były działacz "Solidarności" Bogdan Lis w "Rozmowie Bardzo Politycznej". Odniósł się tym samym do wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Lis dziwił się przy tym, dlaczego w ogóle Jarosław Kaczyński zabierał głos podczas obchodów. - On ma prawo występować dlatego, że jest prezesem ugrupowania, które cieszy się wśród członków "S" największą popularnością - odpowiedział jego rozmówca, wiceprezes NSZZ "Solidarność" Jerzy Langer.

Janusz Palikot liczy na dialog z Kwaśniewskim, z Migalskim nie

- Warto mieć takie miękkie poparcie Aleksandra Kwaśniewskiego, bo on wciąż jest bardzo ważny dla polskiej Lewicy - stwierdził w "Rozmowie Bardzo Politycznej" Janusz Palikot przyznając, że cieszy się ze słów Aleksandra Kwaśniewskiego. Ten w "Faktach po Faktach" stwierdził, że pomysł Palikota na partię jest ciekawy.

Jarosław Kaczyński: nie powiedziałem nieprawdy

- Dobrze się stało, że pani Krzywonos jest dzisiaj bohaterką Platformy Obywatelskiej i "Gazety Wyborczej". Ona znakomicie odpowiada dzisiejszym czasom, ich atmosferze - stwierdził Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym partyjnemu portalowi PiS i przytoczył opracowanie IPN, z którego wynika, że Henryka Krzywonos wcale nie rozpoczęła strajku komunikacji w Trójmieście. W wywiadzie Kaczyński zapewnia też, że w swoim przemówieniu na 30-lecie "Solidarności" nie minął się z prawdą historyczną.

Sting przesuwa hit Ekstraklasy

Mecz szóstej kolejki ekstraklasy piłkarskiej Lech Poznań - Polonia Warszawa, pierwotnie planowany na 19 września, zostanie rozegrany 10 listopada. Powodem przesunięcia terminu jest koncert Stinga, który odbędzie się 20 września na poznańskim obiekcie.

Za wcześnie wciągnęli podwozie

Przyczyną sierpniowego wypadku polskiego samolotu AN-26 na lotnisku w Tallinie był błąd człowieka - wynika z analizy nagrań rozmów w kokpicie maszyny. Informację tę podał przedstawiciel estońskiego resortu komunikacji.

Policja szuka właściciela 10 zł

Zguba musi znaleźć właściciela, nawet jeśli pozornie skórka nie jest warta wyprawki - z takiego założenia wyszedł mieszkaniec Tychów, który w maju znalazł 10-złotowy banknot i przyniósł na policję. Od tego czasu funkcjonariusze szukają właściciela. Bez skutku. Jeśli go nie znajdą, sąd może orzec przepadek 10-złotówki na rzecz Skarbu Państwa. Koszt postępowania wyniesie... 100 złotych. I to Skarb Państwa zapłaci.

"Wachlowanie uszami i uśmiechy"

- Parę banałów i jedna niestosowność, "wachlowanie uszami", mało konkretów - tak politycy PiS Karol Karski i Jacek Kurski oceniają czwartkową wizytę w Polsce ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Prezydent nie poleci już z premierem i marszałkami

Na pokładzie samolotu nie będzie mogła podróżować więcej niż jedna z czterech najważniejszych osób w państwie - przewiduje przygotowana przez BBN instrukcja dotycząca lotów specjalnych, którą przedstawił dziś szef Biura gen. Stanisław Koziej. Gen. Koziej zapowiedział też ostre cięcie etatów w BBN.

Jest komitet budowy pomnika

Tablica w miejsce krzyża i pomnik przed kościołem Karmelitów - tak chcą upamiętnić tych, którzy zginęli 10 kwietnia członkowie powołanego dziś Komitetu Założycielskiego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem.

Amunicja z II wojny na dnie jeziora

Nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej wydobyli z dna jeziora w Sztumie pocisk przeciwpancerny 88 mm, granatnik przeciwpancerny (tzw. panzerfaust) oraz granat ręczny. Wszystkie pochodzą z II wojny światowej. Niebezpieczne obiekty, które przekazano saperom, zostaną zniszczone na poligonie.

W Wąchocku ewakuacja. Więcej wody niż wiosną

- Sytuacja w Wąchocku (świętokrzyskie - red.) jest krytyczna. Przez wały przelewa się woda ze zbiornika, zalewane są ulice - mówił w rozmowie z TVN24 burmistrz miasta Jarosław Samela. Profilaktycznie zarządzono ewakuację mieszkańców trzech ulic, ale większość z nich odmawia opuszczenia swoich domów.

Zjadł 5 muchomorów. Czeka na dawcę wątroby

Pięć muchomorów sromotnikowych zjadł w niedzielę mieszkaniec Zamościa. 50-latka czeka przeszczep wątroby. - Jego stan jest poważny. Jeszcze dziś trafi do szpitala przy ulicy Banacha w Warszawie - poinformowała w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" ordynator Oddziału Toksykologii w Lublinie.

Tony tytoniu w rękach CBŚ

800 tys. zł jest wart tytoń, który wpadł w ręce Centralnego Biura Śledczego i celników z Rzepina, Katowic i Opola. Gdyby został wprowadzony na rynek, Skarb Państwa straciłby ok. 1,6 mln zł. Zatrzymano też sześć osób podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Miller nie poleciał do Miednoje. Przez deszcz

Szef MSWiA Jerzy Miller nie pojechał na obchody 10. rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojskowego w Miednoje. Jako powód MSWiA podaje intensywne opady deszczu i zagrożenie powodziowe na południu kraju. Zamiast niego na uroczystości pojechał wiceminister Zbigniew Sosnowski.

Ścigali przemytników, skończyli w rowie

Dwaj funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej pechowo zakończyli pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Ich auto wpadło do rowu, a strażnicy trafili do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uciekiniera nie znaleziono.

"Piszcie bajki dla Tomka"

Specjaliści opiekujący się Tomkiem, który 17 sierpnia przeszedł przeszczep wątroby, namawiają, by wysyłać do Centrum Zdrowia Dziecka terapeutyczne bajki dla 6-latka. Zdaniem rzecznika CZD Pawła Trzcińskiego, takie bajki byłyby wspaniałym prezentem dla niego i innych dzieci.

Rosati chwali prezydenta

Początki są bardzo obiecujące - komentował w TVN24 były szef MSZ Dariusz Rosati pierwszą zagraniczną podróż prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zdaniem Rosatiego, prezydent idealnie wybrał jej kierunki.

Śniadek rozczarowany słowami Kaczyńskiego

- Jestem rozczarowany wątkami personalnymi, które poruszył Jarosław Kaczyński - tak o obchodach 30-lecia Solidarności mówił w RMF FM Janusz Śniadek. Dodał, że wstyd mu za ludzi dawnej "Solidarności" i za polityków, którzy podczas obchodów zafundowali publiczności "gorszące widowisko".

"SLD niewiarygodne. Każdy mówi co innego"

- SLD miał wiele okazji do zrealizowania projektu państwa świeckiego i tego nie zrobił - powiedział w wywiadzie dla "Polska The Times" Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny "Krytyki Politycznej". Jego zdaniem, politycy Sojuszu nie są i nie staną się nagle wiarygodni.

Przedszkole już nas nie wypyta o zarobki

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce, by od przyszłego roku rodzice pragnący umieścić swoje dziecko w przedszkolu nie musieli ujawniać wrażliwych danych - pisze "Gazeta Wyborcza".

Biskup krytykuje PiS i "zadymiony PiS-em" Episkopat

- Politycy kłócą się w sprawie krzyża w sposób kompromitujący - mówi bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Bp Pieronek krytykuje PiS, który "działa zza szafy, steruje rzekomą obroną krzyża", ale też kościelne władze. - Co biskupów obchodzi stawianie pomników? Niech się zajmą sprawami wiary i moralności - uważa.

Badanie szpiku? Próbki taniej wysłać do USA

Po apelu Dody, która poprosiła fanów o rejestrowanie się jako dawcy szpiku, zgłosiło się kilkanaście tysięcy chętnych. Jednak wraz z deklaracją pomocy znów zrobiło się głośno o innym problemie - braku pieniędzy na badania. Zbadanie jednej osoby, która chce zostać dawcą szpiku, jest bowiem w Polsce droższe niż w Stanach Zjednoczonych.

Co robił Lech Kaczyński w Stoczni?

Podczas obchodów 30. rocznicy Solidarności rozpoczęła się jednak dyskusja na temat roli Lecha Kaczyńskiego w przebiegu sierpniowego strajku. Brat zmarłego prezydenta uważa, że był on doradcą strajkujących robotników. Oni sami uważają zaś, że Kaczyński podczas samych sierpniowych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej odegrał niewielką rolę, choć nie tak marginalną, jak chcieliby niektórzy.

Mołek: rozmawiajmy o tym przy stole

- Co roku od 5 do 15 proc. chorych umiera nie doczekawszy przeszczepu - mówił w "Faktach po Faktach" krajowy konsultant ds. transplantologii prof. Wojciech Rowiński. Co robić, by więcej osób oddawało swoje organy? - Rozmawiajmy o tym w rodzinie, przy stole. Powiedzmy mamie, że gdyby zdarzyło się najgorsze, moją intencją jest, by moje organy trafiły do potrzebujących - przekonywała dziennikarka Magda Mołek. Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała w TVN24, że rząd zwiększy nakłady na transplantologię.

Znieważyła miejsce ku czci prezydenta

Na osiem miesięcy ograniczenia wolności skazał krakowski sąd 22-letnią Aleksandrę W., oskarżoną o znieważenie po pijanemu miejsca, w którym na Rynku Głównym w Krakowie oddawano cześć zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie.

Czekają na informacje ws. kradzieży kart Przewoźnika

- Pierwszy z dwóch skierowanych do Rosjan wniosków o pomoc prawną w sprawie kradzieży kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika został zrealizowany, otrzymaliśmy zapis z monitoringu miejsca, w których realizowane były wypłaty - poinformowała warszawska prokuratura. Cały czas Polacy czekają jednak na informację od Rosjan o prowadzonym śledztwie.

Jesienne nowości w TVN Warszawa

TVN Warszawa przygotowała dla swoich widzów kilka jesiennych nowości. Oprócz polskich produkcji, po raz pierwszy w historii na antenie stacji pojawią się także propozycje zagraniczne. Poza tym jak zwykle nie zabraknie najważniejszych wydarzeń kulturalnych w "Rytmie Miasta" czy informacji z życia "Stolicy".

Francja ściga internetowych piratów. Europa czeka

We Francji ruszyły zakrojone na wielką skalę działania wymierzone przeciwko internautom nielegalnie udostępniającym pliki z sieci. Na pierwsze efekty jakie przyniesie kontrowersyjna ustawa HADOPI, czeka cała Europa. W drugiej połowie września europarlamentarzyści zagłosują nad raportem, który internetowych piratów każe traktować jak producentów podrabianych towarów. - To droga donikąd. Francja poniesie piękną klapę. Europa też, jeśli za nią pójdzie - ocenia europosłanka frakcji socjalistów Lidia Geringer de Oedenberg.