W środę poznamy datę wyborów

Czy datę przedterminowych wyborów prezydenckich poznamy już w środę? - Wydaje mi się to absolutnie konieczne - odpowiada Bronisław Komorowski. Marszałek, sprawujący obowiązki głowy państwa, zaapelował już w poniedziałek do opozycyjnych klubów, by do czasu zebrania się w środę Konwentu Seniorów określiły najdogodniejszy dla nich termin głosowania.

Czarne skrzynki: były dwie próby lądowania

Piloci nie zgłaszali żadnych problemów z samolotem, a komunikacja z wieżą kontrolną odbywała się w języku angielskim i rosyjskim - TVN24 dotarła do pierwszych, nieoficjalnych informacji ze śledztwa mającego wyjaśnić przyczynę katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154.

Dotarli do zasypanych górników

Ratownicy wydobywają na powierzchnię sześciu górników, zasypanych w poniedziałek w prywatnej kopalni Siltech w Zabrzu. Ratownikom w nocy udało się pokonać około 10 metrów zasypanego chodnika, we wtorek przed siódmą pokonali ostatnie półtora metra i dotarli do zasypanych. Nie są oni ranni.

Olechowski apeluje ws. wyborów

- Chciałbym zaapelować do wszystkich polityków, by w tej szczególnej sytuacji kampanię wyborczą złożyć z debat, a nie fajerwerków i haków - mówił w TVN24 kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski.

"Podleciał dwa razy do góry, a potem bum!"

Mgła, przedzierający się przez nią biało-czerwony samolot, a potem straszliwy huk - tak sobotni poranek wspominają mieszkańcy okolic Smoleńska. Ze świadkami katastrofy polskiego prezydenckiego Tu-145 rozmawiał reporter TVN24.

18 pustych miejsc...

We wtorek, w czwartym dniu żałoby narodowej odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, które uczci pamięć zmarłych tragicznie 18 parlamentarzystów. Ich nazwiska odczyta marszałek Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełni też obowiązki głowy państwa. Głos zabierze także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Przyjęta zostanie specjalna uchwała.

Nabożeństwa w kościołach wszystkich wyznań

Chrześcijanie wszelkich wyznań modlą się w intencji pary prezydenckiej oraz wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Żałobne nabożeństwa i liturgie, także z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, będą się odbywały codziennie do końca żałoby narodowej.

"Prezydent mówił, że jest takim Wołodyjowskim"

Towarzyszył prezydenckiej parze niemal w każdej podróży. Z aparatem w ręku dokumentował m.in. wizyty w Iraku, w Azji, w całej Europie. W sobotniej podróży do Smoleńska wyjątkowo nie brał udziału i dzięki temu dziś może opowiadać o tym, jakim człowiekiem był Lech Kaczyński.

21 salw dla prezydenta

Pogrzeb tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, to wydarzenie bez precedensu, ocenia były dyrektor protokołu dyplomatycznego w MSZ Roman Czyżycki. Jego zdaniem uroczystość będzie miała oficjalny, państwowy charakter ze względu na obecność prezydentów m.in. Rosji, Litwy, Gruzji, kanclerz i prezydenta Niemiec, szefa Komisji Europejskiej i wielu innych osób.

45 trumien gotowych do transportu. Mogą wrócić we wtorek

- Do tej pory udało się zidentyfikować 40 ofiar tragedii. Trumny z ich ciałami są gotowe do transportu. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, jutro zostaną wyekspediowane do Polski - poinformował w "Kropce nad i" prokurator generalny Andrzej Seremet. W nocy agencja RIA-Nowosti doniosła o rozpoznaniu kolejnych pięciu ciał.

"Chciał zaproponować Rosji nowy początek"

Lech Kaczyński podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej chciał zaproponować Rosji nowy początek - ujawnił w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta. Minister dodał również, że najprawdopodobniej jutro poznamy miejsce pochówku prezydenckiej pary.

Rekonstrukcja tragicznego lotu

7.23 - o tej godzinie z Warszawy wystartował samolot z prezydentem i najważniejszymi polskimi politykami na pokładzie. Co wydarzyło się później? Będziemy mogli dowiedzieć się tego po ekspertyzie czarnych skrzynek, które wydobyto z wraku samolotu. Do czasu jej zakończenia, pozostają nam przypuszczenia i hipotezy.

Mówili o nim "Buk wojny"

- Wielu mówiło o nim "Buk wojny" nawiązując do jego nazwiska. Nie lubił tego określenia, choć wiedział, że jest w nim wiele szacunku - wspomina gen. Tadeusza Buka, rzecznik Dowództwa Wojsk Lądowych ppłk Tomasz Szulejko. Dowódca Wojsk Lądowych WP gen. Tadeusz Buk jest jedną z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się w sobotę w Smoleńsku.

Odznaczenia dla oficerów BOR

Złote i srebrne krzyże zasługi oraz awanse dla funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wniosek o takie uhonorowanie tragicznie zmarłych złożył szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki.

"Nie ma ostatecznego terminu ceremonii żałobnej"

Nie ma jeszcze ostatecznego terminu ceremonii żałobnej poświęconej ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. I dodał, że rozważany jest m.in. termin sobotni. Na taką datę wskazywał wcześniej marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

"Kochało się w niej pół sekcji"

W katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem, wśród 96 osób, które zginęły, było siedmiu członków załogi. Wśród nich Justyna Moniuszko - młoda - zaledwie 25-letnia, piękna - z tytułem miss i inteligentna - absolwentka politechniki - stewardessa.

"Maluszek" i wielka dama

Ciepła, sympatyczna, skromna, ale mająca swoje zdanie. Wspaniała osoba. Prawdziwa orędowniczka zwykłych ludzi. I wielka dama – tak internauci wspominają Marię Kaczyńską. Prezydentowa dołączy do męża we wtorek.

Pierwsza Dama do Pałacu wróci w kondukcie

Samolot z ciałem Marii Kaczyńskiej ma wylądować w Warszawie we wtorek, około godziny 10 - poinformował Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta. Zastrzegł jednak, że ten termin zależy od tego, kiedy strona rosyjska wyda ciało. Trumna Marii Kaczyńskiej zostanie - podobnie jak ciało prezydenta - przewieziona do Pałacu Prezydenckiego w asyście policji.

Druga grupa krewnych ofiar odleciała do Moskwy

Samolot z 52 osobami, krewnymi ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem oraz psychologami na pokładzie, odleciał w poniedziałek z wojskowego lotniska Okęcie do Moskwy. Od rana w Biurze Ekspertyz Sądowych trwają tam oględziny ciał tragicznie zmarłych.

Szwed nie przyznaje się do zlecenia kradzieży

Szwed - Anders Hoegstroem - nie przyznał się do zarzutu namawiania do kradzieży napisu "Arbeit macht frei" i składa obszerne wyjaśnienia - poinformowała rzeczniczka prokuratury Bogusława Marcinkowska. Mężczyzna jest przesłuchiwany w w krakowskiej Prokuraturze Okręgowej.

Posłowie nie chcą rozmawiać o wyborach

Posłowie nie chcą na razie rozmawiać na temat terminu wyborów prezydenckich. - To nie jest czas na taką rozmowę - oświadczył rzecznik klubu Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. Politycy tłumaczą, że chcą obecnie skoncentrować się na uczczeniu ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Natomiast wybory uzupełniające do Senatu odbędą się w czerwcu - powiedział rzecznik tej izby, Bogdan Borusewicz.

Uroczystości żałobne w sobotę na Pl. Piłsudskiego

Uroczystości żałobne poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku odbędą się w najbliższą sobotę - oświadczył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Jeśli pogoda na to pozwoli, będą one miały miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Rodzina i przyjaciele z prezydentem w kaplicy

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy modlili się przy trumnie Lecha Kaczyńskiego w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Ceremonia była prywatna, a kaplica zostanie wystawiona na widok publiczny dopiero we wtorek, gdy do Warszawy wróci ciało Marii Kaczyńskiej. - Nie wyobrażamy sobie, żeby razem nie witali tych, którzy przyjdą oddać im hołd – mówił w poniedziałek pracownik Kancelarii Jacek Sasin.

Izraelskie flagi ozdobili kirem

Około 8 tysięcy uczestników 19. Marszu Żywych wyruszyło sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego miejsca zagłady Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy marszu na znak solidarności z pogrążonymi w żałobie Polakami do niesionych flag przyczepili czarne wstążki.