Krzyż, który stoi przed Pałacem Prezydenckim, jest głównym tematem politycznym ostatnich dni. Jest także głównym "bohaterem" pierwszego odcinka nowego programu TVN24 "Rozmowa bardzo polityczna". W pierwszym programie Andrzeja Morozowskiego spotkali się Marek Jurek i Tomasz Nałęcz. Obaj są zgodni, że awantura o krzyż jest niepotrzebna. Ale zdecydowanie różnią się pod względem autorów sporu i tego, co z krzyżem powinno się stać.

Nie pomógł kierowca autobusu, a policja i prokuratura zrażali do składania zeznań - zgwałcona w Markach Natalia oskarża. A jej chłopak szuka sprawcy na własną rękę.

To miała być operacja kolana. W szpitalu w Toruniu dla pani Haliny nie było miejsca, dlatego - mimo, że czuła się źle - musiała zaraz po operacji wyjść do domu. W wyniku późniejszych komplikacji, kobieta straciła obie nogi.

Jedni cierpliwie - jak hafciarki z Częstochowy - wyszywają "Bitwę pod Grunwaldem". Inni maja ambicje, żeby ją namalować. Stanisław Bodes, malarz-batalista z Hrubieszowa, od 40 lat szkicuje grunwaldzką panoramę. Jest tylko jeden problem - zleceniodawca obrazu wycofał się z przedsięwzięcia.

Krzyż upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, który ustawiliśmy przed Pałacem Prezydenckim, powinien zostać zastąpiony innym znakiem - podkreślają harcerze z "Inicjatywy Polsce i bliźnim". Przeniesienie krzyża zapowiedział prezydent-elekt Bronisław Komorowski. Sprzeciwia się temu PiS.

Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski wraca do klubu parlamentarnego PiS. Zdecydował się na ten krok, bo - jak mówi - "ideowo zgadza się i popiera" Prawo i Sprawiedliwość. Romaszewski odszedł z klubu po tym, jak - razem z Piotrem Andrzejewskim - został zawieszony na trzy miesiące w prawach członka.

Wywrócony TIR, trzy mocno uszkodzone samochody osobowe i 6 rannych osób, w tym dwoje dzieci - to efekty wypadku w miejscowości Zakręt na drodze do Mińska Mazowieckiego. Ruch w obie strony odbywał się wahadłowo.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie rozumie, w jakim trybie miałyby odbyć się przeprosiny Jarosława Kaczyńskiego przez jej partię. - PiS wiele razy atakowało posłów PO i nikt nigdy za to nie przepraszał - podkreśliła. Prezes PiS od przeprosin uzależnił dalszą współpracę z Platformą Obywatelską.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości przy I turze wyborów prezydenckich w komisji w Brukseli, gdzie do urny wrzucono 98 kart do głosowania więcej niż ich wydano.

Kary dożywotniego więzienia oraz karę 15 lat więzienia dostali członkowie tzw. gangu kantorowców. Będą musieli również zapłacić wysokie zadośćuczynienie rodzinom ofiar. Trzej mężczyźni oskarżeni byli o zabójstwa pięciu osób - właścicieli i pracowników kantorów - oraz o usiłowanie zabójstwa kolejnych dwóch.

W większości polskich województw obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W wielu miejscach wilgotność ściółki spadła do kilku procent, co oznacza, że jest ona sucha jak kartka papieru.

Równo połowa Polaków sprzeciwia się prawu do aborcji. Za całkowitym zakazem przerywania ciąży jest jednak tylko co siódmy badany. Jednocześnie prawie połowa pytanych przez CBOS (45 proc.) jest zdania, że aborcja powinna być dozwolona.

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostanie złożona na początku sierpnia w kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Znajdują się tam już inne ziemie z pól bitewnych, miejsc kaźni oraz w inny sposób uświęconych polską krwią.

- Platforma Obywatelska nie będzie zgłaszać kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik klubu Andrzej Halicki. Po tym jak swoich dwóch kandydatów zgłosił prezydent-elekt Bronisław Komorowski, do obsadzenia w nowej Radzie są jeszcze trzy miejsca.

Brakiem serca - i rozumu - wykazał się 52-letni właściciel psa, który pozostawił go na pięć godzin w zamkniętym samochodzie. Sam w tym czasie wypoczywał na plaży. Jego "podopiecznego" nie udało się uratować, pies padł w rozgrzanym przez słońce aucie.

- Skargę katyńską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu może zakończyć ugoda - uważa pełnomocnik rodzin ofiar zbrodni katyńskiej dr Ireneusz Kamiński. Jej warunki to odtajnienie całego rosyjskiego śledztwa oraz pełna rehabilitacja ofiar.

Od początku lipca w Polsce utonęły już 94 osoby - alarmuje policja. Niechlubny rekord padł w niedzielę - utonęło aż 25 osób. Najczęstsze przyczyny? Pływanie pod wpływem alkoholu, brawura i kąpanie się w niestrzeżonych miejscach.

- Administracja rządowa powinna trzymać się od mediów z daleka - powiedział w "Poranku" radia TOK FM nowopowołany członek KRRiT Jan Dworak. Dodał, że mediom trzeba zapewnić niezależność od władzy wykonawczej, ale również pewne standardy.

600 kart SIM, aparaty telefoniczne z różnych jakościowych półek – także tej najwyższej, system, który będzie w stanie wysyłać automatycznie 90 tys. sms-ów miesięcznie – o to prosi Kancelaria Prezydenta w ogłoszonym właśnie przetargu. Najwięksi polscy operatorzy już zacierają ręce. Chodzi przede wszystkim o prestiż.