Zostawił dowód na miejscu włamania

Jeszcze nie zdążył porządnie schować łupu, a już do jego drzwi zapukali policjanci z drawskiej komendy. Błyskawiczną akcję śledczych wydatnie ułatwił fakt, że 19-letni włamywacz zostawił na miejscu przestępstwa... dowód osobisty.

Prezesi spółek węglowych przed sądem

Rozpoczął się proces, w którym zarzuty usłyszeć miała Barbara Blida. Przed Sądem Rejonowym w Rudzie Śląskiej stanęło dwóch byłych wiceprezesów spółek węglowych i mężczyzna, który miał im wręczać łapówki. Świadkiem w sprawie jest Barbara K., zwana jako "śląska Alexis".

"Moralne prawo mówienia o katastrofie należy do rodzin"

- Moralne prawo mówienia o katastrofie należy do bohaterów mojego filmu. Chciałam stworzyć coś, co przemówi w ich imieniu – tak Ewa Ewart komentuje swój film „W milczeniu” o rodzinach ofiar tragedii smoleńskiej. Premiera o 21:30 w TVN i TVN24.

Znaleziono broń, dalej szukają zabójcy

Policjanci odnaleźli pistolet maszynowy, z którego najprawdopodobniej został zastrzelony na warszawskim Zaciszu 32-letni Tomasz T. Zatrzymano również pięć osób, które podejrzewane są o zacieranie śladów. Trwają poszukiwania ściganego Dariusza Denkiewicza.

Wrak częścią pomnika? Politycy raczej na nie

Pomysł, by w pomniku ofiar smoleńskiej katastrofy znalazły się elementy wraku samolotu, nie budzi entuzjazmu. Jarosław Kaczyński jest przeciw, podobnie Eugeniusz Kłopotek. Nawet wiceszef klubu PO Sławomir Rybicki uważa, że o powstaniu pomnika powinien przesądzić konkurs z udziałem najlepszych architektów.

Wrócą do polityki? Nie ma przeszkód (formalnych)

Po nieoficjalnych jeszcze informacjach tvn24.pl o umorzeniu przez prokuraturę śledztwa ws. afery hazardowej pojawiły się pytania o to, czy do polityki wrócą jej główni bohaterowie - Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki. - Nie ma formalnych przeszkód, by tak się stało. Pytanie, jak oceniliby to ich wyborcy - powiedział w TVN24 były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Politycy PO są bardziej powściągliwi.

Powrót pustej lodówki. Tym razem w wersji Sojuszu

- Oto moja lodówka, z dnia na dzień jest w niej coraz mniej - słyszymy w nowym klipie SLD. A to dopiero prolog. W dalszej części jest jeszcze samochód, którym rodzice nastolatki nie jeżdżą, bo benzyna jest za droga. A na sklepowej półce - cukier za 6 złotych. Do tego muzyka jak z thrillera. - "Ale to już było", chciałoby się zaśpiewać panowie, wymyślcie coś bardziej oryginalnego - apeluje do kolegów z lewicy poseł SLD, Eugeniusz Kłopotek. - To jest nieudolna walka Sojuszu, który nie ma swoich pomysłów na Polskę - mówi natomiast Mariusz Witczak z PO.

Kiedy się dowiemy, co robiła ABW po 10 IV? "Sądzę, że nigdy"

Czy kiedyś dowiemy się, co tak naprawdę robiły służby Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego tuż po katastrofie smoleńskiej? Raczej nie, twierdzi gen. Gromosław Czempiński, były szef Urzędu Ochrony Państwa. I tłumaczy również, że służby są najbardziej doświadczone w tego typu sytuacjach i w pierwszej chwili po katastrofie mogą zebrać najwięcej informacji. - Chodziło o to, by w momencie szoku, również dla strony rosyjskiej, zdobyć jak najwięcej informacji - mówi generał.

11 bliskich ofiar katastrofy zawarło ugody

Już ponad 100 osób, bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, zadeklarowało przystąpienie do rozmów ugodowych ze Skarbem Państwa. Jak wynika z informacji reporterki programu "Polska i Świat", w 11 przypadkach ugoda została zawarta. Każda z tych osób otrzyma 250 tysięcy złotych. Wciąż są jednak osoby, które na razie nie chcą przyjąć odszkodowań. - Jest bardzo wiele przeszkód natury zarówno prawnej jak i nieprawnej - twierdzi mecenas Rafał Rogalski,

"Te tablice nie wyrastają z politycznych pobudek"

W sopockim kościele św. Bernarda Marta Kaczyńska odsłoniła w środę wieczorem tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich oraz inne ofiary smoleńskiej katastrofy. Świątynia była przez wiele lat kościołem parafialnym pary prezydenckiej. - Te tablice, upamiętnienia, których tyle po całej Polsce, nie wyrastają z żadnych politycznych pobudek: one wyrastają z potrzeby serca, tak jak potrzeba serc milionów Polaków oczekuje na upamiętnienie pomnikiem. Taka jest prawda - mówił podczas uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź.

"Wyrzuty sumienia powinien mieć Kaczyński"

Wyrzuty sumienia powinien mieć Jarosław Kaczyński, bo również on ma olbrzymi udział w budowaniu nieprzyjaznej atmosfery - tak Julia Pitera skomentowała słowa prezesa PiS o odpowiedzialności Donalda Tuska za smoleńską katastrofę. Beata Kempa z kolei krytykowała premiera za śledztwo. - Robi niewiele, można powiedzieć nic.

Na parkingu spłonęły trzy auta

Trzy auta spłonęły na jednym z parkingów we Wrocławiu. Zapalił się jeden samochód, a od niego zajęły dwa kolejne. Powstałe płomienie gasiły trzy jednostki straży pożarnej. Policja ustala przyczynę pożaru.

Dwie godziny w cztery oczy: prezydent z premierem o rocznicy

Blisko dwie godziny trwało środowe spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Jak zapowiadał wcześniej premier, rozmowa miała m.in. dotyczyć zbliżających się obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Miał ratować życie i zawiódł. "Przewinienie o małej wadze"

112 to europejski numer alarmowy służący do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia. Powinien być obsługiwany przez wyspecjalizowanych pracowników. Jednak cztery miesiące temu dyżur przy nim miał nieprzeszkolony policjant, który nie potrafił wezwać pomocy do umierającej kobiety. Kobieta zmarła dwa miesiące później w szpitalu, a śledztwo nie wykazało winy policjanta - nie poniósł żadnych konsekwencji i dalej pracuje jako pomocnik dyżurnego 112.

Kolejarze: pomóżcie nam ułożyć rozkład jazdy

Twój pociąg nie zatrzymuje się na ważnym dla Ciebie przystanku, kursuje zbyt rzadko, a może za często? PKP InterCity zachęca pasażerów do wysyłania swoich propozycji zmian do rozkładu jazdy pociągów. Można je zgłaszać do 14 kwietnia.

Sondaże przydatne, choć w nich kłamią

9 na 10 Polaków uważa, że sondaże to dobry sposób zbierania informacji o poglądach czy nastrojach obywateli. Jednocześnie ponad połowa nie wierzy w szczere odpowiedzi o antysemityzm, dwie trzecie - o życie seksualne, a cztery piąte - o łapówki. W sumie 60 proc. mieszkańców kraju jest zdania, że nie wiadomo, którym sondażom można wierzyć - wynika z badania CBOS.

Załoga JAKa-40 uniknęła najcięższych kar

Dwóch członków załogi JAKa-40, którzy 10 kwietnia lądowali z dziennikarzami w Smoleńsku, nie zostanie usuniętych ze służby, ani zdegradowanych - dowiedział się portal tvn24.pl. We wtorek przełożony dyscyplinarny żołnierzy wydał orzeczenie, zgodnie z którym mogą liczyć na łagodne potraktowanie. Zdecydował o tym nienaganny przebieg ich dotychczasowej służby. Trzeci członek załogi jeszcze czeka na decyzję

Proces stalinowskiego prokuratora się odwleka

Odwleka się kolejny proces zastępcy Naczelnego Prokuratora Wojskowego z lat stalinizmu, 93-letniego Kazimierza G., którego IPN oskarża o bezprawne stosowanie aresztów wobec więźniów z lat 40. - Jako jedyny z tamtych lat żyję, to mnie ścigają - mówi G.

Afera hazardowa umorzona

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie afery hazardowej. Oficjalnie śledczy poinformują o tym w czwartek na konferencji prasowej.

Kaczyński kontra Palikot. Rozprawa odroczona

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczął się proces o naruszenie dóbr osobistych, wytoczony Januszowi Palikotowi przez Jarosława Kaczyńskiego za wypowiedzi byłego posła PO wobec prezesa PiS. Ani Kaczyński, ani Palikot nie stawili się w sądzie, a kolejna rozprawa została odroczona bez terminu. Sąd wyznaczy go dopiero po otrzymaniu i zapoznaniu się z materiałami, które uzyska z mediów.

"Głód informacji jest duży"

- Wrak jest własnością polski i będzie przekazany Polsce - powiedział w środę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller pytany o to, kiedy wrak tupolewa wróci do kraju. Minister zaznaczył, że szczątki samolotu trafią do Polski wtedy, kiedy nie będą już potrzebne Rosji w postępowaniu. - Głód informacji po stronie polskiej jest duży - podkreślił Miller.

Sprawdzą umorzenie ws. zabezpieczania dowodów po śmierci Blidy

Prokuratura Generalna przeanalizuje decyzję łódzkiej prokuratury okręgowej o umorzeniu śledztwa ws. nieprawidłowości przy zabezpieczeniu śladów i dowodów na miejscu zdarzenia po śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy - poinformował w środę rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk. W poniedziałek śledztwo zostało umorzone ze względu na "braku znamion czynu zabronionego".

Skok 10-latka na sejf. Ukradł 12 tys. zł

10-letni chłopiec z województwa opolskiego włamał się do sejfu w domu kolegi i ukradł z niego 12 tys. złotych. Mamie tłumaczył, że zarobił je na budowie. Kobieta kupiła za nie meble i świnię na rodzinne uroczystości pierwszokomunijne, teraz usłyszy zarzuty paserstwa.

Wrak częścią pomnika? Tusk: Nie mam nic przeciwko

- Co do samej idei, aby wrak, który stał się już w tej chwili ikoną pamięci o katastrofie smoleńskiej, był istotną częścią upamiętniającą ofiary katastrofy, wydaje mi się ideą jak najbardziej słuszną - powiedział premier Donald Tusk pytany o możliwość wykorzystania wraku polskiego Tupolewa jako fragmentu pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy 10 kwietnia. Wyraził nadzieję, że szczątki samolotu uda się sprowadzić do Polski jak najszybciej. PiS zarzuca Tuskowi grę na zwłokę ws. wraku samolotu.

Uciekał przed policją na samych felgach

Pijany kierowca forda fiesty uciekał przed policją przez wiele kilometrów wąskimi drogami w okolicach Mińska Mazowieckiego. Nie zatrzymał się nawet wtedy, gdy zgubił opony.

Więcej pieniędzy dla uczelni. Od 2013 roku

- W szkolnictwie wyższym po wprowadzeniu reform przewidujemy zwiększenie finansowania, w tym także o wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 roku - mówiła w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Pani minister odpowiadała na pytania naszych widzów. Nie wykluczyła możliwości dodatkowej pracy naukowców na umowę o dzieło i zapewniła, że niż demograficzny nie zagrozi wyższym uczelniom.

"Łapy to miało dwa razy takie jak człowiek"

- Jak upadłem, byłem skończony. Zakrwawiony tu leżałem - tak Kamil Nowak z Bielawy opowiada o swoim spotkaniu z człekokształtnym zwierzęciem, które - jak twierdzi - pobiło go podczas wieczornego spaceru. Uratowało go dwóch kolegów. Opis ich dramatycznej przygody obiegł całą Polskę i na ustach wielu wywołał uśmiech. Teraz młodzi mężczyźni dokładnie opowiadają, co się stało i zapewniają, że nikomu nie byłoby do śmiechu po takim pobiciu.

Szpitale po zmianach bez komercyjnych pacjentów?

Szpitale publiczne, które za unijne pieniądze wyremontowały i wyposażyły swoje oddziały, po przekształceniu w spółki nie będą mogły wykorzystywać tego sprzętu do leczenia prywatnych pacjentów - donosi środowy "Dziennik Gazeta Prawna". Informację potwierdza resort rozwoju regionalnego. Oznacza to kłopoty dla forsowanej przez rząd reformy zdrowia, która zakłada komercjalizację szpitali.

Wielki nano-sukces Polaków

Grafen to przyszłość komputerów. Dzięki zastosowaniu go w produkcji podzespołów, będą one mniejsze, bardziej oszczędne i co najważniejsze - kilkaset razy szybsze niż obecnie. Odkrycie właściwości grafenu zostało w zeszłym roku nagrodzone nagrodą Nobla, ale do tej pory nikt nie potrafił go wyprodukować w większych ilościach na komercyjną skalę. Udało się to naukowcom z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych - informuje "Rzeczpospolita".