Pod szpitalem łowią ofiary błędów lekarskich

Odszkodowania medyczne m.in. za zakażenia w placówkach medycznych czy błędy przy zabiegach i diagnozach lekarskich - taką usługę reklamuje banner umieszczony na przyczepce, która stanęła przed największym szpitalem w Łodzi. Jego pracownicy są oburzeni, bo jak twierdzą, podważa się ich kompetencje. Właściciel przyczepki i pracownik firmy oferującej usługę nie widzi w tym nic złego i zapowiada kolejne reklamy pod kolejnymi szpitalami.

Prokuratura: Ppłk Kaczyński obiektywnym biegłym

Nie można mówić o braku obiektywizmu biegłego ppłk. Jarosława Kaczyńskiego, a jego opinia w śledztwie smoleńskim ma charakter wspomagający, a nie przesądzający o winie gen. Pawła Bielawnego - uznała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Przygotowała ona opinię na zlecenie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta po publikacjach kwestionujących obiektywizm jednego z dwóch biegłych.

Aktor w śpiączce. Pobity?

Prokuratura rejonowa dla Mokotowa sprawdza, czy Alan Andersz został pobity w jednym ze stołecznych klubów. Aktor przebywa w szpitalu, jest w śpiączce farmakologicznej.

Premier o wyroku sądu: Sami spróbujcie czy dopalacze szkodzą

Dzięki walce z dopalaczami udało się wyeliminować problem dzieci, które trafiały do szpitali po ich zażyciu - uważa premier Donald Tusk. Szef rządu zadeklarował, że zawsze będzie stał po stronie urzędników, którzy są zdeterminowani, żeby walczyć o życie i zdrowie ludzi.

Pojawiły się wątpliwości, Katarzyna W. odmówiła śledczym

Katarzyna W. odmówiła udziału w eksperymencie procesowym, który miał uwiarygodnić jej wersję wydarzeń - podaje RMF FM. W sprawie śmierci półrocznej Magdy, która jest prowadzona pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka, pojawiły się wątpliwości.

"Można przyjechać? Moi rodzice się biją"

- Można przyjechać? Bo moi rodzice się biją, są pod wpływem alkoholu - takie zgłoszenie od 11-letniego chłopca usłyszał w niedzielę, pół godziny przed północą, dyżurny komendy policji w Gorzowie Wielkopolskim. Po przyjeździe patrolu dziecko błagało, żeby je zabrać do jakiejś normalnej rodziny.

"ACTA niekorzystne dla praw obywatelskich Polaków"

- Umowa ACTA może mieć niekorzystny wpływ na prawa obywatelskie w Polsce - uznała rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz. Jak dodała, "może ona spowodować również brak równowagi między egzekwowaniem prawa własności intelektualnej a interesem społeczeństwa". Jej zdaniem, ACTA mogą zahamować rozwój społeczeństwa informacyjnego, a także spowodować zmianę polskiego prawa.

PiS rusza w teren, chce dotrzeć do wyborców

Seria wyjazdowych posiedzeń klubu PiS, a następnie objazd kraju - to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na dotarcie do wyborców. Parlamentarzyści PiS mają odwiedzić każdą gminę. W najbliższy weekend cykl spotkań zaczyna prezes partii Jarosław Kaczyński.

Jesteśmy w coraz gorszym nastroju

Blisko dwie trzecie, bo 63 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Na wzrost pesymistycznych oceń miało wpływ niezadowolenie młodych ludzi w związku z podpisaniem umowy ACTA - ocenia CBOS.

Kiszczak "nie wie, co się dzieje na sali"

We wtorek nie ruszył piąty już proces byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników z kopalni "Wujek". Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że poczeka na opinię lekarzy, czy 86-letni Kiszczak może być sądzony i odroczył sprawę do 15 marca.

Uwaga na sople!

Najpierw odwilż, teraz przymrozek - z wielu budynków zwisają sople. Tak jest na przykład na Ochocie, przy Barskiej. Część chodnika została odgrodzona taśmą.

"Jestem zdziwiony. Tusk powtarza 67, 67, 67". Premier: a wyglądał dobrze

- Spotkanie z częścią klubu PiS było merytoryczne. Nie powiem, żeby moja argumentacja była tam przyjęta z entuzjazmem, ale wymieniliśmy poglądy i intencje - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z PiS ws. reformy emerytalnej. W reakcji na słowa rzecznika PiS, który po spotkaniu oznajmił, że jest "zdziwiony" stanowiskiem premiera Tusk stwierdził: - Jak wychodziłem z pomieszczenia PiS to pan Hofman nie wyglądał na wstrząśniętego. Dobrze wyglądał, raczej na zadowolonego z siebie i spotkania - podkreślił Tusk.

Sejm jak maszynka do głosowania. Do odchudzenia?

Parlament to zakład pracy 560 posłów i senatorów. Każdy z nich pobiera pensję - w polskich realiach niemałą, ale w porównaniu z zarobkami w wielkim biznesie także niewygórowaną. Pojawiają się głosy, że najwyższy czas tę służbę sprofesjonalizować - znacznie zmniejszyć liczebność parlamentu, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone przeznaczyć na ekspertów, prawników i podwyżki dla najlepszych posłów i senatorów, tak by nie byli tylko "maszynką do głosowania". Sprawą zajął się reporter programu "Czarno na Białym".

Policja zatrzymała porywacza. Padły strzały

27-latek podejrzewany o porwanie 19-latka został postrzelony w rękę podczas policyjnej akcji na stołecznej Białołęce. Wszystko rozegrało się w jednym z bloków przy ulicy Skarbka z Gór.

NIK: Fatalny stan wałów na Odrze

Fatalny jest stan 1/3 wałów na Odrze - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Opóźnia się też realizacja "Programu dla Odry 2006". To, co już zbudowano w jego ramach, nie chroni przed powodziami - ocenia Izba i konkluduje: poważne zalania w dorzeczu Odry mogą się więc powtórzyć.

Bezdomni na bruk. "U nas ludzie nie zamarzają"

W środku srogiej zimy władze Kamiennej Góry zamknęły schronisko dla bezdomnych. Na bruku znalazło się ponad 20 bezdomnych, w tym niepełnosprawni. Przytułek zorganizował jeden z miejscowych księży, w budynkach wynajętych od starostwa. Problem w tym, że wynajął je na magazyn żywności i w momencie, gdy do budynku sprowadzili się bezdomni, władze starostwa nakazały im się wyprowadzić. Obecnie, w zamian za remont, znaleźli schronienie w pensjonacie w Wojcieszowie. Jednak panujące tam warunki również pozostawiają wiele do życzenia.

Zmarła jedna z narciarek porwanych przez lawinę

Narciarka, jedna z dwóch kobiet porwanych w niedzielę przez lawinę śnieżną w Tatrach, zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował wicedyrektor zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego Marian Papież. Stan drugiej poszkodowanej jest dobry.

Tir zmiażdżył auta. Trzy ofiary

Trzy osoby zginęły w tragicznym wypadku, do którego doszło w Boguchwale pod Rzeszowem. Kierowca tira prawdopodobnie nie zdołał wyhamować na oblodzonej nawierzchni najeżdżając na tył samochodów osobowych. Siła uderzenia zmiażdżyła auta wgniatając je w tył ciężarówki. Na miejscu pracują służby ratownicze i policja. Zdjęcia z miejsca wypadku zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta Kuba.

Pijemy mniej czystej, ale więcej smakowej

W 2011 roku Polacy wydali na mocny alkohol o niemal 450 mln zł mniej niż rok wcześniej. Ten rok nie przyniesie na rynku ożywienia - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

"Chcę wierzyć, że to był lapsus słowny"

- Chcę wierzyć, że słowa wicepremiera to był jakiś lapsus słowny. Brak zaufania do ZUS w tym sensie, że mógłby nie wypłacać emerytur jest de facto stwierdzeniem, że państwo ogłosiłoby niewypłacalność - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, komentując wypowiedź Waldemara Pawlaka o ZUS.

Prezydent ponad "durnymi" przepisami

Nie zamierza przestrzegać "durnego" prawa i respektować "durnych" wyroków sądu - tak prezydent Lubina, Robert Raczyński, komentuje swoją decyzję o przyjęciu na stanowisko swojego doradcy byłego naczelnika jednego z wydziałów Urzędu Miejskiego, skazanego prawomocnym wyrokiem za łamanie m.in. ustawy kominowej. Urzędnik ustąpił ze stanowiska na kilkanaście dni, po czym wrócił i obecnie zajmuje się prawie tym samym, za co został skazany.

Uniwersytety w odwrocie. Szturm na politechniki

Polskie uniwersytety, które jeszcze kilka lat temu brylowały w rankingach, zdecydowanie przegrywają z politechnikami i uczelniami rolniczymi, na które podczas rekrutacji przypuszczono szturm - informuje "Dziennik Polski".

Szybki internet pod specjalnym nadzorem?

Każdy nasz ruch w internecie będzie w pełni kontrolowany. Powstanie archiwum stron, które odwiedzamy - taki czarny scenariusz kreśli "Dziennik Gazeta Prawna" w kontekście przygotowywanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nowelizacji ustawy - Prawo telekomunikacyjne.

Stracił tożsamość. Zaczyna od nowa

Są sytuacje, w których człowiek traci wiedzę, kim jest i skąd pochodzi. Wówczas z pomocą przychodzą policjanci i lekarze. Ci pierwsi próbują odnaleźć straconą tożsamość, ci drudzy - zdrowie. Jeśli powodzeniem kończy się praca tylko tych drugich - człowiek dostaje nowe nazwisko i nowe życie. Jak to jest w Polsce zaczynać wszystko od nowa, sprawdziła reporterka programu "Polska i Świat".

Polityczna bieda? Ile zarabiają najważniejsi politycy

Po zeszłotygodniowej awanturze w sprawie pól miliona złotych premii dla odchodzącego prezesa Narodowego Centrum Sportu, reporterzy programu "Czarno na Białym" sprawdzają, ile zarabiają osoby, które decydują nie o budowie jednego stadionu, ale o setkach miliardów złotych wydawanych z budżetu państwa. Polski prezydent, premier i ministrowie zarabiają tyle, co przeciętny menedżer średniego szczebla.

"Nabici w Hanoi" jednak polecą

"LOT zaczął oferować alternatywne połączenia pasażerom, którzy mieli lecieć do Hanoi" - napisała na skrzynkę Kontaktu 24 @Karolina. Kobieta jest jedną z pasażerek PLL LOT, która miała lecieć do Wietnamu. Jak się niedawno okazało, przewoźnik zlikwidował połączenie i zamierzał oddać klientom pieniądze za niewykorzystane loty, ale Ci żądali zapewnienia alternatywnych połączeń. "Postępujemy z literą prawa" - mówił w poniedziałek po południu Leszek Chorzewski, rzecznik PLL LOT. Wieczorem jednak pasażerowie dowiedzieli się, że alternatywne połączenia zostaną im zapewnione.

Czempiński: Nikt nie widział oryginalnych dokumentów

Służba Bezpieczeństwa zacięła się na Lecha Wałęsę. Postanowiła go maksymalnie skompromitować - powiedział w "Kropce nad i" Gromosław Czempiński, były szef UOP, podkreślając, że nie ma wątpliwości, że materiały na temat przywódcy Solidarności były fałszowane. Skomentował w ten sposób doniesień tygodnika "Uważam Rze", który napisał, że w kancelarii tajnej Sejmu mogły zachować się kopie donosów TW ps. "Bolek".