Święto jeszcze trwa, a już zaczęły się przepychanki?

Nie minęły trzy dni od zakończenia kampanii wyborczej i dzień od wyborów, a napięcie między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną znów zaczęło rosnąć. Dziś premier wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie spotkał się z dotychczasowym marszałkiem Sejmu. Mówi się, że chciałby go osłabić i odsunąć od laski marszałkowskiej. Schetyna chciałby utrzymać stanowisko. - Tusk nie może sobie pozwolić na otwarty konflikt ze Schetyną - oceniają w rozmowach z PAP osoby zbliżone do kierownictwa partii.

Gejzer na budowie. 150 tys. ludzi bez wody

„Awaria magistrali wodociągowej u zbiegu ulicy Łopuszańskiej z Alejami Jerozolimskimi" – zaalarmował redakcję Kontaktu 24 internauta. Na budowie węzła Salomena w Warszawie prawdopodobnie robotnicy uszkodzili magistralę wodociągową. W Ursusie i Pruszkowie nie ma wody w kranach. Od Reporterów 24 i internautów otrzymaliśmy zdjęcia z miejsca, w którym najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia magistrali.

PSL chce więcej. Piechociński zamiast Grabarczyka?

80 proc. dla Platformy, 20 proc. dla PSL - tak zdaniem polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego powinien wyglądać podział władzy w przyszłej koalicji rządowej. Ludowcy uważają, że w stosunku do minionej kadencji w rządzie "powinno być lekkie przesunięcie" na korzyść mniejszego koalicjanta. Proponują, by ministrem infrastruktury mógł zostać Janusz Piechociński.

Internet "boi się Budapesztu w Warszawie"

- Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, kiedy nam się uda, że będziemy mieli w Warszawie Budapeszt - powiedział chwilę po ogłoszeniu sondaży wyborczych Jarosław Kaczyński. Zdanie błyskawicznie zrobiło furorę w sieci. "Boję się Budapesztu w Gdańsku" - to tylko jedna z licznych grup na Facebooku, gdzie internauci wklejają satyryczne obrazki z węgierskim motywem.

Bez Rokity, Czumy i Chlebowskiego i wielu innych

- Parlamentarni celebryci, weterani i wielcy aspirujący - w wyborczym wyścigu sporo znanych osób musi przełknąć gorycz porażki. Do Sejmu nie dostała się m.in. była minister pracy Jolanta Fedak z PSL, czy były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. W senackich ławach nie zasiądzie z kolei były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski

Złoto, srebro, brąz - wyborczy pojedynek gigantów

Bezapelacyjny zwycięzca tegorocznych wyborów do Donald Tusk. Lider PO zdobył najwięcej głosów w całej Polsce - ponad 360 tys. Na drugim miejscu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zdobył 196 724 głosów. Lider trzeciej największej politycznej siły w Sejmie - Janusz Palikot - otrzymał ponad 91 tys. głosów. Prezentujemy listę najlepszych.

Olimpijczyk, transseksualistka, ten, który zatrzymał Anglię

Wielkie powroty (na przykład Leszka Millera, czy Dariusza Rosatiego), polityczne debiuty byłych sportowców (między innymi Leszka Blanika i Jana Tomaszewskiego), miejsca w Sejmie dla reprezentantów seksualnych mniejszości - w tym pierwszej transseksualistki w historii polskiego parlamentaryzmu i tych, którzy do tej pory kojarzyli się raczej ze ściganiem posłów (agent Tomek). To tylko niektóre "smaczki", które przyniosły nam tegoroczne wybory.

Przed morderstwem napisał do żony

Osobiste problemy Andrzeja G., dyrektora więzienia w Sztumie, mogły być przyczyną zabójstwa Józefa S. - dowiedział się nieoficjalnie tvn24.pl Taką wersję przyjmują prokuratorzy z Gdańska.

W wieczór wyborczy zrobili "ustawkę"

25 osób, część pod wpływem alkoholu, zatrzymali policjanci z Garwolina (Mazowieckie). Mężczyźni dwukrotnie w ciągu wieczora próbowali zorganizować "ustawkę" - w końcu zaatakowali funkcjonariuszy, którzy próbowali udaremnić bójkę. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Kowal straszy "lewactwem" w parlamencie

- Najważniejsze, co się dzisiaj dzieje, to zagrożenie lewactwem na polskiej scenie politycznej - uznał szef PJN, Paweł Kowal. Jego zdaniem największy błąd popełnia w tym względzie Prawo i Sprawiedliwość, które jest "wpatrzone w Platformę" i nie widzi "zagrożenia dla zdrowego rozsądku", jakie stanowi Janusz Palikot. Kowal w poniedziałkowe przedpołudnie podsumowywał też wyborczy wyścig w wykonaniu swojego ugrupowania.

Ruch Palikota przekonał więźniów

Więźniowie osadzeni w Zakładzie Karnym w Sieradzu postawili na Ruch Poparcia Janusza Palikota. - Ruch pokonał inne partie zdobywając ponad 30 proc. poparcia. Drugie miejsce zdobyła Platforma Obywatelska z niemal 25 proc. poparciem - powiedział por. Jakub Werbiński z Zakładu Karnego w Sieradzu.

Chcą Sikorskiego. Bardzo

Ponad 25 proc. poparcia zdobył minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski. Sukces urodzonego w Bydgoszczy polityka jest tym większy, że kolejna osoba, która dostała się do Sejmu z okręgu bydgoskiego, uzyskała niespełna 6 proc. głosów.

Gej za plecami byłego premiera

Były premier Leszek Miller zaledwie o 0,25 proc. wyprzedził Roberta Biedronia, działacza Kampanii przeciw Homofobii. Polityk SLD mówił przed wyborami o swoim rywalu, że ten traci czas, bo Ruch Palikota nie wejdzie do Sejmu. Biedroń najprawdopodobniej zdobył jednak mandat.

Nowicka: Palikot to człowiek z wizją

- Ludzie oczekiwali zmiany i ta zmiana nadeszła. (...) Elity nie mogą żyć w przekonaniu, że już rządziły i będą rządzić już zawsze - tak o zmianach na polskiej scenie politycznej i sukcesie swojej partii mówiła TVN 24 Wanda Nowicka, kandydatka na posłankę z listy Ruchu Poparcia Palikota.

Miał być bez szans, a "podbił" Kraków. Wygrał z Gowinem

W okręgu krakowskim nr 13 trzeci na liście PO Jarosław Gowin zdobył więcej głosów niż lider tej listy i szef małopolskiej PO Ireneusz Raś. Obu wyprzedził jednak pierwszy na liście PiS Andrzej Duda, któremu nie dawano większych szans na zwycięstwo.

Koalicja z małym zapasem

- PO - 39,19 proc., PiS - 29,88 proc., Ruch Palikota - 10,01 proc., PSL - 8,36 proc., i SLD - 8,25 proc. – tak rozkłada się poparcie dla partii politycznych, które znajdą się w Sejmie, po przeliczeniu głosów w 99,48 proc. obwodów - wynika z cząstkowych, nieoficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Frekwencja wyniosła 48,87 proc.

Przegrał wybory. Odchodzi

Po ukonstytuowaniu się parlamentu zwołam radę krajową SLD i przyśpieszymy organizację kongresu partii. To będzie kongres, który wybierze władze. Nie będę ubiegał się o stanowisko przewodniczącego - oświadczył Grzegorz Napieralski podczas krótkiej konferencji prasowej.

Rodziny smoleńskie w wyścigu wyborczym. Zobacz, kto wygrał

Beata Gosiewska, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Jacek Świat to jeszcze formalnie nie potwierdzeni, ale pewni już miejsc w nowym parlamencie członkowie "rodzin smoleńskich". W wyborach o miejsca w Sejmie i Senacie startowało jednak więcej przedstawicieli rodzin kojarzonych z tą tragedią. Ten wyścig zakończył się porażką m.in. dla Zuzanny Kurtyki i Pawła Deresza.

Agent Tomek będzie posłem

Tomasz Krzysztof Kaczmarek, czyli popularny agent Tomek, przez następne cztery lata będzie posłem - wynika z danych PKW po podliczeniu głosów z 96 procent komisji w województwie świętokrzyskim. Były funkcjonariusz CBA, który rozpracowywał m.in. Weronikę Marczuk i Beatę Sawicką, do Sejmu załapał się rzutem na taśmę, z ostatniego dającego mandat, miejsca.

Szydło wygrała z rzecznikiem rządu

Posłanka PiS Beata Szydło wygrała pojedynek z Pawłem Grasiem o okręg nr 12 obejmującym powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki. Wiceszefowa PiS zdobyła o ponad sześć tysięcy głosów więcej niż polityk PO.

PO plus... Jaka jest koalicja marzeń?

PO-PSL, PO-Ruch Palikota, a może PO-PiS - jaka jest koalicja waszych marzeń? Jak wynika z cząstkowych danych PKW z 93,05% komisji, PO wraz z PSL mogliby liczyć na 236 mandatów. Wystarczyłoby to do stworzenia większościowego rządu.

Wałęsa: Tu można podważyć demokrację

Połowa Polaków nie głosowała, to niebezpieczna sprawa - Lecha Wałęsę w wynikach wyborów najbardziej niepokoi frekwencja. Co do reszty "jest tak mniej więcej, jak powinno być". Z rzeczy, które go zaskoczyły, wymienia wciąż mocne poparcie dla PiS, dobry wynik Ruchu Palikota i słaby SLD.

Aniołki PiS wysoko nie poleciały

Było ich siedem, przekonywały: chodźcie z nami. Niezbyt skutecznie. Najbliżej zajęcia miejsca w sejmowych ławach była Ilona Klejnowska (Płock, nr 6), która uzyskała 2,25 proc. głosów.

Tusk daleko przed Kaczyńskim Palikot wyprzedził Kalisza

- Donald Tusk z PO, Jarosław Kaczyński z PiS, Janusz Palikot z Ruchu Palikota i Ryszard Kalisz z SLD - tak wygląda pierwsza czwórka zwycięzców w Warszawie po przeliczeniu głosów w prawie połowie komisji. Dwucyfrowe wyniki zanotowali w stolicy tylko liderzy dwóch największych partii, którzy otwierali swoje listy. Tusk uzyskał 36,26 proc. poparcia, a Kaczyński - 20,25 proc.

Borowski podsiądzie Romaszewskiego

Duża niespodzianka w Warszawie. Po przeliczeniu ponad 84 proc. głosów w wyborach do Senatu, Marek Borowski zdecydowanie prowadzi w wyścigu o fotel w przyszłym parlamencie z wicemarszałkiem Senatu poprzedniej kadencji, Zbigniewem Romaszewskim z PiS. Borowski zgromadził prawie dwa razy więcej głosów.

Na Śląsku: Platforma tak, Kluzik słabo

Zaskakujące wyniki w wyborach do Sejmu w okręgu rybnickim (woj. śląskie). Po przeliczeniu 89,90 proc. głosów z komisji obwodowych okazuje się, że Joanna Kluzik-Rostkowska otwierająca listę PO w regionie, uzyskała 8,38 proc. poparcia wyborców i przegrała z 2. na liście Markiem Krząkałą a także kandydatem PiS Bolesławem Piechą. Sama Platforma w regionie jednak wygrała (44,83 proc.), co oznacza, że działaczka PO w parlamencie na pewno się znajdzie.

Piekarska: Grzegorz w tym tygodniu złoży dymisję

- Myślę, że w tym tygodniu Grzegorz złoży dymisję i zaczną się przygotowania do kongresu partii - powiedziała w TVN24 wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska. Jej zdaniem na spadek popularności Sojuszu miało wpływ odejście do PO Bartosza Arłukowicza.

Czarnoskóry aktywista przed Grabarczykiem

Niezbyt oszałamiający. Tak chyba można określić wynik startującego do Sejmu z Łodzi ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka. Cząstkowe wyniki podane przez PKW wskazują jednak, że mandat uda mu się zdobyć.

Sucho jedynie na wschodzie

Warunki drogowe w poniedziałek podzielą Polskę. Na wschodzie sucho i bezpiecznie, na zachodzie kierowcy powinni zachować ostrożność.