Wojciech Jaruzelski. Kariera generała

Od wywózki na Sybir, poprzez oszałamiającą karierę w komunistycznej Polsce, aż po III RP - tak wyglądała polityczna i wojskowa droga Wojciecha Jaruzelskiego. Na ocenę Jaruzelskiego największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego. Do końca życia jej bronił. Argumentował, że ocaliła ona Polskę przed "wielowymiarową katastrofą".

Wojciech Jaruzelski nie żyje

W wieku 90 lat zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Były pierwszy sekretarz PZPR, generał Ludowego Wojska Polskiego i twórca stanu wojennego, sądzony w procesie autorów stanu wojennego oraz masakry na Wybrzeżu w 1970 r.

Szefowie partii już zagłosowali

Jarosław Kaczyński, Leszek Miller, Janusz Piechociński i Janusz Korwin-Mikke w Warszawie; Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin w Krakowie. Liderzy partii oddali swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Krystyna Janda o 25 latach wolnej Polski: to był dar

- Pamiętam dokładnie, jak wyglądała Polska i jak się żyło przed 25 laty. Zmiany są oszałamiające. Ludzie mają krótką pamięć. Ci, którzy powinni pamiętać łatwo zapominają, albo im się myli obraz - mówiła Krystyna Janda, nominowana w kategorii "kultura" w plebiscycie "Ludzie Wolności". Aktorka dodała, że wolność odzyskana w 1989 r. była darem. - Czekamy na dalsze zmiany. One będą, ale musimy trochę opanować emocje - dodała.

Prezydent Komorowski już po głosowaniu

Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką Anną, wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Para prezydencka pojawiła się w komisji obwodowej przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie w niedzielę przed południem.

Miał trafić do Gostynina, jest na wolności. "Ignorancja, nie damy za wygraną"

Mariusz Z. to pierwsza osoba w Polsce, której sąd nie zgodził się objąć ustawą o izolacji niebezpiecznych przestępców. Zdecydował o tym bez zasięgnięcia opinii biegłych i wbrew zdaniu więziennych psychologów. Z. od ponad dwóch miesięcy jest na wolności i nie ma nad nim kontroli. Teraz okazuje się, że jednak powinien zostać przebadany, a sąd pierwszej instancji popełnił błąd.

Starcie gigantów o Tarczę Polski

Dwie olbrzymie amerykańskie firmy zbrojeniowe stoczyły na targach lotniczo-obronnych ILA w Berlinie bitwę o polskie i niemieckie przyszłe zamówienie na system obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej. Odkładana już kilka razy decyzja Niemiec i zapowiedziana na koniec roku decyzja Polski przesądzą o kształcie natowskiej obrony powietrznej w tej części Europy.

Polski pilot MiGa bohaterem berlińskich pokazów

Ppłk Piotr Iwaszko jest niekwestionowaną gwiazdą berlińskich targów lotniczo-obronnych ILA. Polskiego lotnika – wykonującego ośmiominutowy pokaz do muzyki zespołu Metallica - najbardziej podziwiają Rosjanie z firmy MiG, którzy gratulują mu kunsztu pilotażu ich maszyny.

Deklaracja wiary polskich lekarzy. "Nie" dla in vitro, antykoncepcji i aborcji

W niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie ma zostać złożona "deklaracja wiary" polskich lekarzy. To wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Dla jednych to dowód odwagi, dla innych próba nacisku, dzieląca środowisko medyczne i ograniczająca prawa pacjentów. Akcję zorganizowała przyjaciółka papieża dr Wanda Półtawska. Materiał "Faktów" TVN.

Brzeziński: Putin zaczyna rozumieć, że przeholował

- Putin zaczyna rozumieć, że przeholował, że się za bardzo zaangażował, za bardzo się wkopał właściwie w całą, kompleksową sytuację Ukrainy, nie mając w tej chwili przemyślanego planu działania - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Zbigniew Brzeziński. Z byłym doradcą prezydenta Cartera rozmawiała Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Łódź chce się pozbyć ruder. Na liście ponad 200 budynków

Łódzki magistrat chce oczyścić miasto z ruder i sprzedać puste działki inwestorom. Do rozbiórki "kandyduje" 231 budynków. Co dziesiąty jest zabytkiem, ponad połowa wciąż jest zamieszkana, a większości nie obejmują plany miejscowe. - To jak wyprzedaż rodowych sreber - alarmują działacze społeczni.

Urodziła dziecko "nieprzeznaczone do życia". Teraz pomaga innym

Będąc w ciąży usłyszała od lekarzy diagnozę, która brzmiała jak wyrok. Nie poddała się i walczyła o swoje dziecko. Dziś wychowuje ośmioletnią córkę, a zdobyte doświadczenie wykorzystuje pomagając innym rodzicom, którzy znaleźli się w równie trudnych sytuacjach. Bo jak mówi pani Dominika: "ktoś kiedyś dał jej nadzieję, teraz ona daje tę nadzieję innym". Jej historię opowiedziała reporterka "Blisko Ludzi" TTV.

Polska i USA będą rozwijać "strategiczne współdziałanie". Priorytetem Ukraina i Mołdawia

Polska oraz Stany Zjednoczone wspierają wysiłki zmierzające do rozwoju demokratycznego, suwerennego i niepodzielnego państwa ukraińskiego - ustalono na spotkaniu w ramach polsko-amerykańskiego dialogu demokratyzacyjnego w Waszyngtonie. We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Polski i USA zgodzili się, że demokracja oraz prawa człowieka pozostaną jednymi z kluczowych obszarów współpracy pomiędzy naszymi krajami.

W Polsce trwa cisza wyborcza

Po dwóch intensywnych miesiącach skończyła się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Od północy z piątku na sobotę do niedzieli, do godziny 21, trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno agitować, rozdawać ulotek czy publikować sondaży. Wszystko po to, aby głosujący mogli w spokoju podjąć ostateczną decyzję.

Nergal już w Polsce. O przesłuchaniu: kazał rozebrać się do naga i robić przysiady

- Staliśmy się mimo woli ofiarami tego, co się dzieje na Wschodzie. Sytuację można było rozwiązać dużo bardziej dyplomatycznie - powiedział tuż po wylądowaniu na warszawskim lotnisku Okęcie Adam Nergal Darski, lider zespołu deathmetalowego Behemoth. On i siedmiu pozostałych członków grupy zostało aresztowanych w środę w Jekaterynburgu pod zarzutem koncertowania w Rosji bez właściwych wiz. Warunki panujące w areszcie były, zdaniem Nergala, skandaliczne.

Holland: człowiek nie jest stworzony do wolności

- Myślę, że człowiek tak naprawdę nie jest stworzony do wolności. Wygodniej jest nam w jakiejś formie niewoli, bo wtedy możemy pozbyć się odpowiedzialności i scedować winę czy zło na kogoś innego - powiedziała w programie "Piaskiem po oczach" Agnieszka Holland. Reżyserka podsumowując 25-lecie demokratycznych przemian w Polsce podkreśliła, że "nie dość cenimy to, co mamy".

Europa wybiera swój parlament

Wybory do Parlamentu Europejskiego w całej Unii Europejskiej - zależnie od kraju - odbywają się na przełomie kilku dni - od 22 do 25 maja. W większości krajów (25 z 28) wybory są jednodniowe. Dwudniowe - tylko w Czechach, Francji i we Włoszech. W Polsce eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję wybierać będziemy jak zwykle w niedzielę, czyli 25 maja w godzinach od 7 do 21.

Tusk apeluje o udział w wyborach. "Z całego serca o to Państwa proszę"

- Bardzo zależy mi na tym, aby państwa dzisiaj przekonać, że to ważne wybory, ważne przede wszystkim dla Polski - zachęcał w piątkowym orędziu do udziału w niedzielnym głosowaniu Donald Tusk. - Bardzo mi zależy na tym, abyśmy razem do tych wyborów poszli. Z całego serca o to państwa proszę - apelował premier.

"PiS, PO - jedno zło". Kaczyński kończy kampanię wśród okrzyków

- Jest jedna partia, która uważa, że naród jest całością. Tą partią jest Prawo i Sprawiedliwość - przekonywał w Rzeszowie Jarosław Kaczyński, który zachęcał do głosowania na jego ugrupowanie w niedzielnych eurowyborach. Ostatniemu przed ciszą wyborczą przemówieniu prezesa towarzyszyły okrzyki: "PiS, PO - jedno zło".