Biegli ocenią, czy 95-letni prokurator może być sądzony

Stołeczny sąd wojskowy zdecydował w czwartek o badaniach lekarskich 95-letniego gen. Mariana R., oskarżonego o bezprawne pozbawienie wolności 17 więźniów z lat 1951-1954. Biegli mają ocenić, czy były prokurator może być sądzony w ponownym procesie.

Kukiz wchodzi do polityki. Wystartuje w wyborach samorządowych

Paweł Kukiz, artysta i były lider zespołu Piersi wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych. Powalczy o mandat radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jako kandydat komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. Już teraz zapowiada, ze ewentualną dietę przekaże na walkę o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze.

Zaufali oszustom, stracili dom? CBŚ zatrzymało 8 podejrzanych

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało osiem osób podejrzanych o wyłudzanie kilkunastu mieszkań o wartości przekraczającej milion złotych. Zdaniem policji ofiarami oszustów padały osoby chore i w zaawansowanym wieku. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia, prokuratura zawnioskowała o aresztowanie pięciorgu z nich.

Prezydent wolałby brak zmian w MSZ

Prezydent Komorowski podkreślił w czwartek, że w kontekście formowania rządu przez Ewę Kopacz chciałby, żeby ministerstwo spraw zagranicznych było "maksymalnie stabilne". - Jestem zainteresowany, by m.in. ten resort nie podlegał zmianom - zadeklarował.

Jak promują się polskie miasta? NIK: chaotycznie i często niezgodnie z prawem

Polskie miasta wydawały po kilkadziesiąt milionów złotych na promocję, ale nie sprawdzały, czy są z tego jakieś korzyści - informuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Ocenia też, że pieniądze na reklamę często były wydawane z naruszeniem prawa: samorządy albo nie rozpisywały przetargów, albo naruszały zasadę uczciwej konkurencji.

Dziś prezydent pozna ministrów Kopacz. Spotkanie o 19

W czwartek o godzinie 19 desygnowana na premiera Ewa Kopacz spotka się z Bronisławem Komorowskim, by przedstawić mu skład nowego rządu. Kopacz zapowiedziała, że prezydent będzie pierwszą osobą, która pozna nową Radę Ministrów. Opinia publiczna ma uzyskać informację o jej składzie w piątek o godz. 10.

Zgwałcił ośmiomiesięczną siostrzenicę. Usłyszał zarzuty

Zgwałcił i ciężko okaleczył ośmiomiesięczne dziecko - własną siostrzenicę. Molestowana dziewczynka od miesiąca pozostawała pod opieką cioci i wujka, po tym jak jej matka wyjechała do pracy za granicę. Zwyrodnialec przyznał się do winy i usłyszał zarzut gwałtu. A ponieważ ma również dwójkę własnych dzieci - śledczy będą też sprawdzać czy i one nie były - w przeszłości - molestowane przez ojca.

Brudziński o Sikorskim: byłby świetnym sołtysem

Joachim Brudziński z PiS krytykuje w "Kropce nad i" decyzję o wyborze Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu. O tym, że szef MSZ pożegna się ze swoim resortem poinformowały w środę nieoficjalnie "Fakty" TVN. Rozmówca Moniki Olejnik powiedział, że jego zdaniem Sikorski lepiej sprawdziłby się jako sołtys w Chobielinie (minister ma tam dworek - red.).

Palikot: "psiapsiółki" Kopacz nie wystarczą

Ewa Kopacz potrzebuje wokół siebie "zespołu doradców" i jej "psiapsiółki", które zna od lat niekoniecznie pomogą jej w sformowaniu dobrego rządu - ocenił w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. Zdaniem lidera Twojego Ruchu błędem byłoby przekazanie roli marszałka Sejmu Radosławowi Sikorskiemu w czasie, w którym Polska musi reagować szybko na politykę rosyjską.

Kolejka do Kopacz. Kolejna runda w czwartek od 10

Środa upływa desygnowanej na premier Ewie Kopacz na spotkaniach z dotychczasowymi ministrami. Kolejni czterej zostali zaproszeni na konsultacje w czwartek. Kto zachowa stanowisko? Kopacz zapowiedziała dziennikarzom, że do piątku tego nie zdradzi. Przyznała jednak, że nazwiska przyszłych ministrów "ma już w głowie".

Sprawa śmierci Papały. Apelacja Boguckiego oddalona

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w środę prawomocnie apelację Ryszarda Boguckiego. Domagał się on zmiany uzasadnienia wyroku uniewinnienia go od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Zdaniem Boguckiego podstawą powinno być niepopełnienie przestępstwa, a nie brak dowodów.

Niemcy skazani za samosąd na Polakach

Sąd w Oranienburgu pod Berlinem skazał na kary więzienia oraz grzywny czterech uczestników samosądu dokonanego w maju zeszłego roku na polskich robotnikach sezonowych niesłusznie podejrzewanych przez mieszkańców o włamanie.

"Szkoła życia" czy "wyrwa w życiorysie"? Polacy podzieleni ws. powszechnego poboru

Konflikt na Ukrainie zwiększa przekonanie wielu Polaków, że przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej i duża armia uczyniłyby kraj bezpieczniejszym - zauważa dr Waldemar Urbaniak z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie. Według sondażu prawie połowa obywateli chciałaby powrotu powszechnego poboru. MON wyjaśnia: obowiązkowe powołania "w kamasze" Polakom nie grożą.

Kulczyk zeznawał ws. nagrań publikowanych przez "Wprost". "Śledztwo nadal się toczy"

Prokuratura przesłuchała Jana Kulczyka. Miało to miejsce w poniedziałek. Biznesmen jest pokrzywdzonym ws. nagranej rozmowy mec. Romana Giertycha z Piotrem Nisztorem, obecnie dziennikarzem "Wprost". Tygodnik opublikował niepełny zapis tej rozmowy, sugerując, że wypowiedzi byłego wicepremiera mają być dowodem na to, że Giertych miał szukać "haków" na znanych biznesmenów. Prokuratura przygotowuje własny stenogram nagrania.

"Nie ma takiej zbrodni, która by poszła w niepamięć". Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Każda zbrodnia w imię własnych interesów, egoistycznych, zawsze prędzej czy później zostanie ujawniona, odkryta, przeżyta i użyta przeciwko jej autorom - mówił Bronisław Komorowski w środę podczas uroczystości w 75. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. - Jednym z najważniejszych fundamentów wolnej Polski było dochodzenie prawdy o Katyniu - podkreślił prezydent w Cytadeli Warszawskiej, gdzie powstaje Muzeum Katyńskie.

"Rządzą nami ludzie, których hasłem jest, że Polska nie istnieje"

Zgodnie z zapowiedzią PiS złożyło w środę wniosek o powołanie komisji śledczej ws. afery podsłuchowej. Na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak zarzucił rządzącej koalicji, że usiłuje doprowadzić do tego, by "ta ważna dla funkcjonowania państwa polskiego sprawa zniknęła z debaty publicznej". Argumenty za powołaniem komisji przedstawiał również Antoni Macierewicz. - Rządzą nami ludzie, których hasłem jest, że państwo polskie nie istnieje - przekonywał.

Niemal zagłodzili psa medalistę. Właścicielka chce się poddać karze

Dopóki Azaf, siedmioletni wyżeł weimarski zdobywał medale na wystawach, mógł liczyć na dobrą opiekę. Potem jego życie zmieniło się w koszmar: skrajnie wychudzone i pobite zwierzę zostało odebrane właścicielom w marcu tego roku. W sądzie trwa proces przeciwko jego właścicielom. Jedna z oskarżonych, 39-letnia Monika W. chce dobrowolnie poddać się karze. Jej oraz jej konkubentowi grozi do trzech lat więzienia.

Sikorski marszałkiem? "Skłamałabym, gdybym powiedziała, że wiem to na 100 procent"

Skład gabinetu Ewy Kopacz poznamy dopiero w piątek, jednak coraz więcej wskazuje na to, że Radosław Sikorski może być jednym z ministrów, którzy rząd opuszczą. Zgodnie z doniesieniami medialnymi miałby on zostać marszałkiem Sejmu. - Jest w tym sporo prawdy - przyznała w programie "Wstajesz i wiesz" Małgorzata Kidawa-Błońska. - Skłamałabym jednak, gdybym powiedziała, że wiem to na 100 procent - dodała.

"Czy ministrem będzie pan Iksiński, czy Pipściński, to bez znaczenia. Patologia będzie trwać"

- To kolejny dowód na to, że ten rząd jest nie tylko kontynuacją poprzedniego, ale także na to, że patologiczna partia nie jest w stanie się sama oczyszczać - w ten sposób rzecznik PiS Adam Hofman komentował w "Jeden na Jeden" doniesienia, że Bartosz Arłukowicz pozostanie na stanowisko ministra zdrowia. - Nie wiem, jaki jest sens trzymania beznadziejnych ministrów - podsumował.