"Fantazje w polityce są niebezpieczne". Miller o wolcie Sikorskiego

- Niestety polska polityka doznała kolejnego uszczerbku. Politycy, którzy mylą fantazje z faktami zaniżają poziom polityki i nadwerężają autorytet kraju. Fantazje w polityce są niebezpieczne. Skoro mylą się fakty z fantazjami jest to zwykle dowód na brak kwalifikacji politycznych. W polityce jedno słowo potrafi nadwątlić autorytet nie tylko polityka, ale i jego kraju - tak się stało - skomentował zamieszanie wokół wywiadu Radosława Sikorskiego dla Politico były premier Leszek Miller.

Kaczyński: Sikorski powinien zniknąć z życia publicznego

Klub PiS złoży wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego ze stanowiska marszałka Sejmu - poinformował Jarosław Kaczyński w rekacji na doniesienia amerykańskiego portalu Politico. W opinii prezesa PiS były szef MSZ powinien zniknąć z życia publicznego, dlatego Kaczyński liczy, że Sejm "otrzeźwieje" i poprze jego odwołanie. Politycy innych partii podzielają oburzenie szefa PiS.

Przepychanki i ucieczka Sikorskiego przed dziennikarzami

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski - pytany o wywiad, którego udzielił amerykańskiemu portalowi Politico - zapowiedział, że wyjaśnienia z nim związane przedstawi w rozmowie z jednym z portali. Zignorował kolejne pytania dziennikarzy i w asyście straży marszałkowskiej uciekł przed nimi na salę plenarną.

Sikorski o rozbiorze Ukrainy: słowo "propozycja" to nadinterpretacja

- Nie byłem świadkiem tej rozmowy, ale dotarła do mnie ta relacja - przyznał Radosław Sikorski, komentując burzę po swoich wypowiedziach dla amerykańskiego magazynu Politico. Były minister spraw zagranicznych powiedział w nim, że w 2008 r. Władimir Putin miał proponować Donaldowi Tuskowi udział w rozbiorze Ukrainy. Na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu nie chciał odpowiadać na pytania w tej sprawie i odesłał do wywiadu na jednym z portali internetowych.

"Sikorski zdemaskował najbardziej skrywaną tajemnicę Tuska. On go pogrąża"

- Jeżeli Radosław Sikorski nie brał udziału w tej rozmowie, to znaczy, że tę rozmowę powtórzył mu Donald Tusk. Bo to, że powtórzył mu ją Putin jest mniej prawdopodobne - tak Andrzej Urbański skomentował na antenie TVN24 kulisy rozmowy Tusk-Putin w 2008 roku. Sześć lat temu w Moskwie, podczas wizyty polskiej delegacji z Donaldem Tuskiem na czele miała paść propozycja "rozbioru Ukrainy" wyartykułowana przez Władimira Putina.

Czyszczą buty, śpiewają i... klną. Tak wygląda walka o władzę w Łodzi

- Zostałem pucybutem, bo chcę pokazać, że będę służył łodzianom - mówi John Godson, który od poniedziałku poleruje buty swoim wyborcom. Pozostali kandydaci mają inne, ale nie mniej wyraziste pomysły na kampanię: Joannie Kopcińskiej śpiewa jeden z Trubadurów, Wojciech Łaszkiewicz pyta "Co cię wk...a?", a Wenancjusz Filip Szuster prowadzi... wirtualną kampanię.

Lokalnie dobrze. Polacy pozytywnie oceniają samorządy

Na miesiąc przed wyborami pracę samorządowców w swej miejscowości pozytywnie ocenia 61 proc. badanych - wynika z październikowego sondażu CBOS. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły notowania prezydenta kraju, nieznacznie spadła ocena Senatu.

Oferta rozbioru Ukrainy. Wszystkie cytaty z Sikorskiego

Władimir Putin zaproponował Donaldowi Tuskowi w czasie jego wizyty w Moskwie w lutym 2008 r. rozbiór Ukrainy - mówi amerykańskiemu portalowi Politico Radosław Sikorski. Twierdzi też, że Polska spodziewała się aneksji Krymu od połowy 2013 roku, i że aneksja półwyspu planowana na Kremlu od lat ostatecznie "skonsolidowała władzę w rękach Putina". "To, co widzimy w Rosji, to pełna akceptacja neoimperializmu" - dodaje Sikorski. Kilka godzin po publikacji materiału były szef MSZ napisał na Twitterze, że tekstu nie autoryzował i doszło do pewnych "nadinterpretacji". Nie wyjaśnił jednak, jakich.

"Były polski obóz" we włoskiej prasie

Dziennik "La Repubblica" nazwał we wtorek Auschwitz "byłym polskim obozem koncentracyjnym". To kolejny taki błąd we włoskich mediach mimo licznych protestów i monitów ze strony polskiej. Ambasada RP zapowiedziała interwencję w redakcji.

Autor artykułu broni Sikorskiego i Tuska. "Szokujące były słowa Putina"

Ben Judah, autor artykułu, w którym zacytowane zostały słynne już słowa Radosława Sikorskiego, broni byłego szefa polskiej dyplomacji i byłego premiera Donalda Tuska. "W nieujawnieniu oferty Putina nie ma nic złego" - napisał dziennikarz na Twitterze. "Przed Krymem nikt by Warszawie nie uwierzył" - dodał.

Biskupi obejmą swoją troską nieregularne związki. Gądecki: To osiągniecie synodu

- Największym osiągnięciem synodu synodu biskupów na temat rodziny jest objęcie troską duszpasterską nie tylko regularnych, ale i nieregularnych związków – ocenił w poniedziałek w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Przypomniał, że teraz trzeba, by jego postanowienia dotarły do parafii, księży i wiernych.

Klich o słowach Putina: to była jednoznaczna groźba

- Wszyscy słyszeliśmy długą opowieść Putina, który użył sformułowania "artificial state", czyli "sztuczne państwo" mówiąc o Ukrainie. (...) To była jednoznaczna groźba, którą bardzo poważnie wzięliśmy wtedy pod uwagę - mówił o wydarzeniach z 2008 roku w programie "Świat" w TVN24 BiŚ były minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Nergal o Biblii: Bardzo mnie inspiruje. My byśmy bez tej książki nie istnieli

- Jeśli nie zagramy w Poznaniu, to zagramy w Nowym Jorku czy San Francisco. Trudno - tak decyzję o odwołaniu koncertu w stolicy Wielkopolski skomentował Adam "Nergal" Darski. Gość "Kropki nad i" tłumaczył, że ci, którzy protestują przeciwko muzyce zespołu Behemoth, tak naprawdę nie znają jego twórczości. A - jak zauważył Nergal - jest ona bliska chrześcijaństwu. - Czytuję Biblię. Bardzo mnie inspiruje. My byśmy bez tej książki nie istnieli - powiedział.

Dlaczego Tusk i Sikorski nie informowali o planach Putina? "Polityka nie obowiązuje tajemnica spowiedzi"

- Jeżeli polityk rozmawia z drugim politykiem, to nie obowiązuje go, jak księdza, tajemnica spowiedzi - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Wenderlich (SLD), tłumacząc dlaczego Donald Tusk powinien poinformować świat o planach Putina, o których miał dowiedzieć się sześć lat temu. Zdaniem Jacka Kurskiego zarówno były szef polskiej dyplomacji, jak i były premier powinni wówczas przekazać, że na czele zachodniego świata stoi "szaleniec". W obronie Sikorskiego i Tuska stanęła Elżbieta Radziszewska (PO).

Kaczyński u Komorowskiego? "Nie pojawię się. Nie chcę uczestniczyć w komediach"

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie będzie na wtorkowym spotkaniu u Bronisława Komorowskiego w sprawie budowy pomnika smoleńskiego. - Jak pan prezydent pisze sam do siebie listy, to ja w komediach nie mam zamiaru uczestniczyć - powiedział prezes PiS. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji związanych z listem części rodzin smoleńskich, skierowanym do prezydenta.