Wspomnienia z okna w getcie. "Ludzie wyszarpywali mięso ze zdechłego konia"

- Nie mam żadnych miłych wspomnień z getta. Zginęli tam moja siostra i mój ojciec. To jest piętno na całe życie - wspominała w "Faktach po Faktach", w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, mieszkanka getta Agata Bołdok ze Stowarzysznia Dzieci Holokaustu. Tancerz Michał Piróg krytykował z kolei ludzi, którzy z perspektywy czasu krytykują powstania.

Sadowska: Bieganie to przestrzeń, w której można złapać za ogon własne myśli

- W tym biegu tak naprawdę nie chodzi o metę, chodzi o to, żeby wziąć w nim udział. Żeby dołożyć swój głos do walki nad badaniami nad przerwaniem rdzenia kręgowego - powiedziała Beata Sadowska, dziennikarka i ambasadorka biegu Wings For Life World Run. Już 4 maja zawodnicy na całym świecie pobiegną dla osób, które ucierpiały na skutek przerwania rdzenia kręgowego. W Poznaniu bieg wystartuje o godz. 12.

Zginęli pilot i pasażer motolotni. "To mógł być błąd pilota"

Dwaj mężczyźni - pilot i pasażer motolotni - zginęli w miejscowości Jaksice w powiecie miechowskim (woj. małopolskie). Ich motolotnia uderzyła w ścianę domu jednorodzinnego. - Przyczyną tragedii mógł być błąd pilota - dowiedziała się reporterka TVN 24. Na miejscu pracują śledczy.

Kto zasługuje na tytuł naukowca 25-lecia?

Jedną z dziedzin w plebiscycie "Ludzie Wolności" jest nauka. Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, wskazali naukowców, którzy - ich zdaniem - zasługują na tytuł naukowca 25-lecia. Jak podkreślali na antenie TVN, w ostatnich latach poprawiła się kondycja polskiej nauki m.in. dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej.

Siły lądowe USA w Polsce. Decyzję ogłoszą w przyszłym tygodniu

Szef MON Tomasz Siemoniak liczy na zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce nie tylko doraźnie, ale i długoterminowo. W przyszłym tygodniu może zostać ogłoszona decyzja o wysłaniu do Polski sił lądowych USA. Dziennik "New York Times" precyzuje, że na razie będą to najpewniej ćwiczenia z udziałem około 150 żołnierzy.

Święcenie pokarmów, odwiedziny w grobach Jezusa. Dzisiaj Wielka Sobota

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. Podobnie jak u katolików, także u prawosławnych jest dziś Wielka Sobota. W tym roku Wielkanoc w obu obrządkach przypada bowiem w tym samym terminie.

Milczenie ws. Krymu. "Nie mogą doprowadzić do eskalacji"

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.

"Zastałem Ukrainę w strachu. Przydałby się im taki Wałęsa"

- Przydałby się im taki Wałęsa. Mają strasznie trudną sytuację z liderem właśnie, że taki Wałęsa byłby jak znalazł - mówił o sytuacji na wschodzie Ukrainy gość programu "Piaskiem po oczach" pisarz Janusz Głowacki, twórca scenariusza do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Samochód zapalił się po wypadku na obwodnicy

W piątek rano na obwodnicy Trójmiasta, w kierunku Łodzi, doszło do zderzenia dwóch samochodów. Jeden z nich uderzył w barierki i zapalił się. Ranne zostały dwie osoby, które odwieziono do szpitala. Na obwodnicy tworzyły się duże korki. Od godz. 10.00 droga jest już przejezdna.

Komorowski po Genewie: Mamy nową melodię. Ukraina zyskuje czas 

- Ustalenia przyjęte w Genewie w moim przekonaniu na pewno dają jedno: eliminują na tym etapie ryzyko gwałtownego zaostrzenia się konfliktu wokół Ukrainy - ocenił Bronisław Komorowski. - Warto zdać sobie sprawę, że każdy tydzień względnego spokoju lub nienarastania konfliktu to dodatkowe szanse dla nowej władzy, okrzepnięcia państwa ukraińskiego - podkreślił.

"Dobry podręcznik" czy "miastocentryzm"? Szumilas kontra Łybacka

Pośpiech, za dużo szczegółów odwracających uwagę dziecka, "miastocentryzm" - to niektóre z zarzutów wobec zaprezentowanego przez MEN podręcznika dla pierwszoklasistów, które przedstawiła Krystyna Łybacka. Była minister edukacji wyjaśniła w TVN24, że choć pod ideą darmowego elementarza podpisuje się obiema rękami, niektóre szczegóły należy jeszcze dopracować. Polemizowała z nią Krystyna Szumilas.

Ma 67 lat i dopłynął kajakiem z Europy na Florydę. "Olek popływa jeszcze 30 lat"

Ponad pół roku w kajaku, dziewięć tysięcy pokonanych kilometrów, sztormy w trójkącie bermudzkim i awarie. W końcu: meta. 67-letni Olek Doba z Polic dobił w czwartek wieczorem do brzegów Florydy. Płynął sam, wykorzystując jedynie siłę swoich mięśni. Jego wyczyn to pierwsza udana próba przepłynięcia kajakiem z Europy do Ameryki Północnej. Przyjaciele kajakarza mówią, że "kajakować będzie jeszcze 30 lat". Boją się tylko o to, żeby nie zabrakło mu oceanów.

Statuetka dla zasłużonych. Siostra Bernadetta dostała, Agnieszka F. z żalem oddała

- To wszystko jest nieprzyzwoite - mówią radni miejscy z Zabrza, którzy jedenaście lat temu przyznali prestiżową nagrodę za etyczne podejście do dzieci siostrze Bernadetcie. Na gali trzymała statuetkę, a wieczorami wieszaki, drewniane łyżki, linijki, którymi okładała swoich podopiecznych. - Kiedy się dowiedzieliśmy, postanowiliśmy odebrać jej nagrodę. Uznała to za ludzką niewdzięczność - opowiadają.