SLD chce referendum w sprawie igrzysk w Krakowie

Referendum obejmującego całą Małopolskę ws. zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. w Krakowie oraz odwołania z funkcji szefowej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagny Marczułajtis-Walczak domagał się na niedzielnej konferencji Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Łódź stawia na "strażników pierwszego kontaktu"

Gdzie zadzwonić, by zaalarmować o nielegalnym wysypisku śmieci, niepokojącym zachowaniu sąsiada czy źle zaparkowanym aucie? Większość łodzian dzwoni na numer alarmowy straży miejskiej albo policji. A można sprawę załatwić szybciej.

Plan Putina. "Mieszanina strachu i groteski"

- Zachód sprzedaje na naszych oczach Ukrainę. Aneksja Krymu jest faktem - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Dodał, że "tego nikt nie cofnie, bo jest zaangażowana twarz Putina". Inni goście programu uważają, że Putin w sprawie Krymu ośmieszył się i pozostał sam na arenie międzynarodowej, a większe sankcje na Rosję nie leżą w interesie gospodarczym Wielkiej Brytani czy Niemiec.

Protasiewicz nie startuje do PE. "To nie on podjął tę decyzję"

- Jacek Protasiewicz byłby bardzo słabym punktem w kampanii wizerunkowej PO. Myślę, że to nie on podjął decyzję o tym, że nie będzie go na liście do PE - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Urbański, były szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego, komentując to, że Protasiewicz nie będzie się ubiegał o mandat europosła. - Wypominano by mu zachowanie na lotnisku we Frankfurcie i pokazywano w ten sposób, czym jest Platforma - dodał prof. Paweł Śpiewak, socjolog.

Prof. Rotfeld: Przyłączenie Krymu wyjdzie Rosji bokiem. Jej się to nie opłaci

- Rosja pogwałciła fundamenty istniejącego porządku międzynarodowego - uważa prof. Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, który był gościem "Faktów po Faktach". Jego zdaniem, dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie, przyniesie Moskwie negatywne skutki. - Rosja przez przyłączenie Krymu zapłaci taką cenę, że to jej wyjdzie bokiem - stwierdził.

Historia Łodzi na starych fotografiach

O tym jak wyglądało życie w Łodzi i okolicach w okresie międzywojennym i po II wojnie można się przekonać oglądając zdjęcia opublikowane na jednym z portali społecznościowych. Pochodzą z prywatnego archiwum. Na fotografiach widać jak wyglądały ulice czy budynki oraz jak obchodzono np. Święto Żołnierza Polskiego.

Przegląd prasy: Szarpał się, klął, kopał. "Wy kur..., jestem posłem!"

Szarpał się z policjantami, klął, obrażał policjantów, kopał - "Gazeta Wyborcza" dotarła do wniosku Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o uchylenie immunitetu posłowi Przemysławowi Wiplerowi. Wniosek dotyczy szarpaniny, do jakiej doszło pomiędzy posłem a funkcjonariuszami stołecznej policji w październiku ubiegłego roku. Wipler idzie w zaparte: - Nie obawiam się procesu. To ja zostałem pobity.

Protasiewicz rezygnuje ze startu w wyborach do PE

Przewodniczący dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polityk poinformował o tym w sobotę przed zarządem regionu partii. Decyzja ma związek z incydentem z udziałem Protasiewicza na lotnisku we Frankfurcie.

Dzień Jana Karskiego w USA? Jest rezolucja w Senacie

Do Senatu USA wpłynął ponadpartyjny projekt rezolucji ws. ustanowienia dnia 24 kwietnia 2014 roku "Dniem Jana Karskiego", tak by uhonorować słynnego emisariusza polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej w przypadającą tego dnia 100. rocznicę jego urodzin.

Polscy Tatarzy chcą odzyskać swój utracony język

- Straciliśmy swój język. Teraz chcemy go odzyskać. Chcemy rozmawiać w języku naszych praojców - wyjaśnia Jan Adamowicz prezes Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, która w Sokółce od trzech lat organizuje lekcje języka tatarskiego.

Dlaczego leki są tak drogie i jak nie przepłacać?

Kupując zamienniki drogich leków, można oszczędzić nawet jedną trzecią ceny – przekonuje polskie ministerstwo zdrowia. Już wkrótce resort Bartosza Arłukowicza uruchomi specjalną infolinię. Dzięki niej każdy będzie mógł się dowiedzieć, czy lek ma zamiennik, jak on się nazywa i ile kosztuje.

Rząd proponuje: oprócz alkotestów alkoblokady

Rząd chce zmienić zasady gry i oprócz alkotestów proponuje wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia samochodów w postaci alkoblokad. Chodzi o alcolock, czyli urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie silnika bez sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy. Mają być obowiązkowo montowane w pojazdach służących do transportu publicznego i w autach kierowców już skazanych za prowadzenie po alkoholu.

Kontrola po śmierci dziecka. Szpitalny absurd w Limanowej

Szpital w Limanowej pod lupą prokuratury i Naczelnej Izby Lekarskiej. Po śmierci noworodka ordynator oddziału zostaje zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy, a odziałem kieruje jego zastępca. Problem w tym, że ma postawione zarzuty - przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

"Europa Zachodnia żyła w marzeniu Alicji z Krainy Czarów"

- Obecnie obserwujemy zderzenie modelu polityki XXI wieku z twardą polityką XIX-wieczną, a obraz Rosji, która się modernizuje, legł w gruzach - powiedział doradca prezydenta Jaromir Sokołowski w programi "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

Narodowe nastroje w liczbach

Jak wynika z sondażu Millward Brown dla TVN24, na niewiele zdają się zapewnienia rządu, że nasz kraj jest bezpieczny, a polityka zagraniczna prowadzona jest w sposób odpowiedni i z pomocą spieszy NATO. Polacy mają swoje zdanie i w polityczne deklaracje wierzą niechętnie.

Lewandowski: Nie będzie czeków w ciemno dla Ukrainy

- Mamy brak zaufania, co do przejrzystości reguł gospodarczych na Ukrainie i to od 20 lat, dlatego nasza misja (UE w Kijowie - red.) sprawdza, co jest na bieżąco Ukrainie potrzebne - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu. Dodał, że rząd w Kijowie szacuje potrzeby na 4 mld dol. Zaznaczył jednak, że UE jest gotowa wesprzeć Ukrainę tylko w bieżących potrzebach kwotą w wysokości 1,6 mld dol. - Nie ma możliwości [wydania - red.] czeków w ciemno dla Ukrainy - podkreślił Lewandowski.