Kto po nich idzie

"Idziemy po was!" - te głośne słowa ministra spraw wewnętrznych można uznać za hasło kolejnej wojny ze stadionowymi przestępcami. Kolejny raz wypowiedzieli ją wspomniany minister i premier. Zapowiedzi brzmią groźnie. Można mieć jednak wątpliwości, czy ktokolwiek się ich boi. Zwłaszcza, kiedy przyjrzymy się temu, kto i jak z chuligaństwem ma walczyć.

W imię prawa

Kościół na Dominikanie prosi tamtejszą prokuraturę, by z księżmi podejrzanymi o pedofilię postępowała zdecydowanie, tak jak każe prawo. O polskim arcybiskupie Józefie Wesołowskim mówi się, że był stałym bywalcem domu publicznego, w którym pracowały dzieci. Prokuraturze udało się też ustalić tożsamość drugiego księdza z Polski również podejrzewanego o pedofilię. Jest z zakonu michalitów w podwarszawskich Markach.

Ostrożny koniec kryzysu?

Kryzys się skończył - ogłosił premier. Jednak w przyszłorocznym budżecie tego nie widać. Nadal będziemy zaciskać pasa. Spięcie w jedną całość zasobów i wydatków państwa zajęło rządowi dwa dni obrad. Chwilami podobno ostrych.

Derby powiatu

Są w Polsce miejsca, w których "kibolska kultura zawitała pod strzechy". Oglądając relację Artura Zakrzewskiego z Witaszyc można się pobłażliwie uśmiechać, warto jednak przy tej okazji całkiem poważnie się zastanowić, czy i na tym najniższym szczeblu nie mamy do czynienia z bezradnością państwa, które powinno skutecznie walczyć z chuliganami.

MEN się wije, prawnicy radzą. Jak posłać przedszkolaka na zajęcia dodatkowe?

Od poniedziałku w dziesiątkach przedszkoli codziennie odwoływane są z konieczności kolejne zajęcia dodatkowe dla najmłodszych. Najodważniejsi dyrektorzy jeszcze czekają - w nadziei, że ministerstwo edukacji pozwoli rodzicom opłacać godziny nauki języka angielskiego, plastyki czy rytmiki. MEN na razie tylko uspokaja, twierdząc, że problemu nie ma. Ale pytane o konkrety nie odpowiada wcale lub po przedszkolnemu: "pomidor". Są jednak i takie miejsca w Polsce, które już poradziły sobie z problemem. W jaki sposób?

Bielecki: Buzek myli się w sprawie OFE

Jan Krzysztof Bielecki odpierał w programie "Tak Jest!" zarzuty Jerzego Buzka i Jerzego Hausnera, zdaniem których rządowe zmiany ws. OFE mają na celu doraźne ograniczenie deficytu budżetowego. Jak tłumaczył Bielecki, zmniejszyć mają one nie deficyt budżetowy, a dług publiczny. - Dług publiczny i ograniczanie długu jest najważniejszym elementem dla stanowienia dobrych warunków dla rozwoju gospodarczego w przyszłości - wyjaśniał przewodniczący rady gospodarczej przy premierze.

"To nie jest czas na rewolucję w rządzie". Premier o propozycjach Piechocińskiego

- To nie jest czas, żeby robić takie rewolucje strukturalne w rządzie - tymi słowami Donald Tusk skomentował propozycje wicepremiera Janusza Piechocińskiego dot. likwidacji niektórych resortów. Jak dodał premier, Piechociński nie przedstawiał tych pomysłów w dyskusji koalicyjnej. Ocenił jednocześnie, że czwartkowa wypowiedź ministra gospodarki wyrażała raczej jego "pogląd', a nie inicjatywę polityczną.

Tusk: przedszkole to nie jest miejsce do nauki

- Przedszkole to nie jest miejsce do nauki, tylko do dozoru nad dziećmi i zabawy - mówił premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej, odnosząc się do zmian w ustawie "przedszkolnej". Zgodnie z nimi rodzice nie będą mogli już opłacać m.in. zajęć języka angielskiego dla swoich pociech. Szef rządu podkreślał, że wszystkie niezbędne dla przedszkolaków zajęcia są zapewnione w podstawie programowej.

"Pieniądze z Unii to gigantyczna szansa na miarę tysiącleci"

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w czasie piątkowej wizyty w Sanoku, że pieniądze z UE, które ma otrzymać Polska w kolejnej unijnej perspektywie finansowej są dla naszego kraju "gigantyczną szansą na miarę tysiącleci". Zaznaczył również, iż sposób wykorzystania środków to wielka odpowiedzialność, a pieniędzy nie należy wydawać na to, co w przyszłości rodzić może "koszty utrzymania".

Szumilas: nie jest prawdą, że zajęcia dodatkowe w przedszkolach znikną

- Nie jest prawdą, że dzieci nie będą miały zajęć dodatkowych, bo te zajęcia będą się odbywały w ramach organizowanych przez przedszkole - powiedziała w rozmowie z TVN24 minister Krystyna Szumilas, pytana o sprawę dodatkowych zajęć w przedszkolu. Według nowych przepisów nie możliwości opłacania ich przez rodziców, a nie wszystkie samorządy na nie stać.

Implanty "szyte na miarę"

Pacjenci z urazami twarzy i głowy mogą wyglądać po operacji prawie tak samo, jak przed wypadkiem. A wszystko za sprawą naukowców z łódzkiej firmy i Uniwersytetu Medycznego, którzy przygotowują implanty wykorzystywane podczas rekonstrukcji oczodołu albo fragmentu czaszki. Ich zaletą jest to, że są idealnie dopasowane do ubytku.

Usterka urządzeń i kradzież trakcji. Opóźnienia

Na odcinku Dąbrowa Górnicza-Będzin (Śląskie) doszło do usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym. - Z tego powodu pociągi są opóźnione nawet do 40 min – podaje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Żołnierze wyklęci pochowani na Powązkach we wrześniu 2014?

Żołnierze wyklęci powinni być pochowani w kwaterze "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, a najlepszym terminem pochówku jest pogrzeb we wrześniu 2014 roku w 75-lecie Polskiego Państwa Podziemnego - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

"Egzaminator nie jest Bogiem". Ratownicy medyczni też zszokowani nagraniem

- Nie ma gorszego przykładu dla kursanta - komentują instruktorzy jazdy zignorowanie przez egzaminatora leżącego na środku drogi mężczyzny z kulami ortopedycznymi. Ratownicy medyczni, zszokowani ujawnionym nagraniem, mówią: kursantka zdała egamin, także z życia. Ona sama nie chciała komentować całej sprawy.

Zło miało nie powrócić do świata żywych. Antywampiryczne groby na Śląsku to "fenomen"

Groby kopane na miarę, zero wyposażenia (jedynie haftka do zapięcia koszuli), a w nich skazańcy przy których zastosowano zabiegi wampiryczne. "Przeklęty cmentarz" odkryty w Gliwicach to fenomen, największy taki na świecie. – Zło miało nie wrócić do świata żywych – o genezie pochówków wampirycznych mówi w rozmowie z tvn24.pl dr Jacek Pierzak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Rotmistrz Pilecki pośmiertnie awansowany

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał decyzję o pośmiertnym mianowaniu rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika - poinformował resort. O swojej decyzji na Twitterze napisał też sam minister.

PO szykuje się na wybory. "Pompowanie kół"?

Partyjny dół w PO dość znacznie i nagle powiększył się w Krakowie, Wrocławiu i Łodzi, tuż przed wyborami na szefa partii. Tak zwane "pompowanie kół", które ujawnił Jarosław Gowin, nie miało jednak związku z tymi wyborami. To przygotowania do innych partyjnych wyborów, może nie tak spektakularnych medialnie, ale dla partii równie ważnych - właśnie ruszyły wybory na szefów PO w regionach. To, którzy baronowie zostaną w październiku wybrani, dużo powie o tym, kto faktycznie rządzi w Platformie. Komu więc i do czego była potrzebna pompka?

Strażnicy z Auschwitz pod sąd

Wszyscy żyjący strażnicy z byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau mają stanąć przed sądem. Niemiecka prokuratura ustaliła, że jest ich czterdziestu, zna ich nazwiska i adresy. Najpierw chce sprawdzić, czy ich zdrowie - bo mówimy tu o ludziach około 90-tki - pozwoli na pociągnięcie ich do odpowiedzialności. Jeśli tak, każdemu postawi zarzut współudziału w zabójstwie.