W środę mija rocznica powstania rządu PiS. Jak sobie poradzili ministrowie? M.in. o tym mówiła premier Beata Szydło (PiS) w "Jeden na jeden" w TVN24.
Zakończył się program "Jeden na jeden" z udziałem premier Beaty Szydło.
Jarosław Kaczyński jest architektem tego sukcesu. Odpowiada za to, że rządzi PiS, a prezydentem jest Andrzej Duda. To jego wielki sukces - Beata Szydło.
Prezes Rzepliński stał się politykiem. Jeśli TK będzie miał wreszcie szefa, który będzie realizował swoje zadania, to będzie działał - premier.
Trybunał został wciągnięty w politykę przez opozycję, prezes Rzepliński dał się w to wciągnąć - premier.
Mam przekonanie, że jest potrzeba uporządkowania sytuacji w TK, by mógł zacząć wreszcie funkcjonować - Beata Szydło.
Trzymam się zasady, by nie mówić za wcześnie, zanim czegoś się nie przygotuje - o kwocie wolnej od podatku.
Nie muszę przepraszać za brak realizacji obietnicy kwoty wolnej od podatku. Mamy jeszcze trzy lata. Wszystkie obietnice zostaną zrealizowane - Beata Szydło.
Nadzorem prawdopodobnie zajmować się będzie minister Henryk Kowalczyk - premier.
Będzie komórka, która będzie koordynować nadzór nad spółkami SP. Prawdopodobnie będzie to umocowane w KPRM. Chcemy, by była transparentność w spółkach - Beata Szydło.
O zmianach w spółkach skarbu państwa: zakładam, że będą.
Kontrola dotyczy nie tylko roku 2015, ale i wcześniejszych lat. Materiałów będzie sporo do analizy - Beata Szydło.
O raporcie CBA: kontrole trwają, gdy będzie zebrany materiał, będziemy mówić o informacjach, będą wyciągane wnioski.
O jednolitym podatku będę mówić, gdy dostanę gotowy podatek na stół i otrzymam rekomendacje co do niego od ministrów Kowalczyka i Morawieckiego - Beata Szydło.
Beata Szydło: nie wprowadzimy podatków, które utrudnią życie podatnikom.
Trwają ostatnie analizy, komitet ekonomiczny przygotowuje wyliczenia dot. jednolitego podatku. Chcemy, by ta danina była sprawiedliwa, zniweluje różnice pomiędzy grupami podatników, podatki były prostsze i wspierały przedsiębiorców.
Jestem ostatnią osobą, która szukałaby kozła ofiarnego i mówiła, że my jesteśmy bez skazy. Ja mówię o faktach, a są takie, że PO i PSL nie przygotowały projektów inwestycyjnych - premier.
Uczciwi samorządowcy nie muszą się niczego obawiać i niczego się nie obawiają. Poprzednia ekipa rządowa nie przygotowała projektów inwestycyjnych - Beata Szydło.
Słyszę, że samorządach, gdzie rządzi PO albo PSL nie ma nacisku, by realizować inwestycje - premier.
Priorytetem rządu jest rozwój i plan odpowiedniego rozwoju przygotowany przez Mateusza Morawieckiego. Jestem przekonana, że wszystkie elementy programu zostaną zrealizowane - Beata Szydło.
O niskim wzroście PKB i realizacji budżetu: budżet jest stabilny, dobrze wyliczony. Do 500 plus dołożymy dzisiaj, mam nadzieję, powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Polskę na to stać.
Beata Szydło: rząd pracuje, może podejmować poważne wyzwania, nie będzie żadnych zmian personalnych w rządzie, nie ma takiej potrzeby.
Jesteśmy zgraną drużyną, która ma jeden cel: przeprowadzenie zmian w Polsce, na które czekają ludzie. Zrobiliśmy w ciągu tego roku bardzo dużo. Mogliśmy zrobić więcej i lepiej, ale nie cofniemy się z zaplanowanych reform - premier.
Czasem mam dosyć, gdy słyszę wypowiedzi medialne moich kolegów. Zawsze jest tak, że gdy jest dużo pracy i zadań, zdarzają się nam błędy. Nie uniknęliśmy ich, mówię to z pełną pokorą. Ale wyciągamy wnioski z tych przypadków i je naprawiamy - premier.
Beata Szydło: będę na uroczystościach pogrzebowych na Wawelu 18 listopada.
Premier do opozycji: możemy wspólnie zrobić dużo dobrego, ale zajmijcie się interesami Polaków, a nie swoimi partykularnymi interesami.
O zarzutach, że PiS gra ekshumacjami: to zupełnie nieuprawnione oskarżenia. Zarzuty opozycji są używane po to, by rozpętać kolejną awanturę polityczną. Polska potrzebuje dialogu - to apel do opozycji.
Ekshumacje to decyzja prokuratury. Zgodnie z prawem musimy tę decyzję zaakceptować - premier.
Premier o ekshumacjach: wszyscy politycy powinni powstrzymać się od komentowania ekshumacji. To bolesne dla rodzin, trzeba szanować ich uczucia.
Gdy Donald Trump rozpocznie prezydenturę, zobaczymy, jakie decyzje będą podejmowane - Beata Szydło.
Beata Szydło: w Ameryce wygrała demokracja, to ludzie zadecydowali, że chcą prezydenta Donalda Trumpa.
O wygranej Trumpa: w Europie Zachodniej przetacza się fala histerii, ja to znam.
O Trumpie: liczę, że zbuduje administrację, która pomoże pogłębiać współpracę z Polską i postanowienia z warszawskiego szczytu NATO zostaną dotrzymane.
Premier: zawsze tak jest, że gdy jest trudna, intensywna praca, a tak to jest w tej branży, że przychodzą momenty zniechęcenia, ale ciągle mam wystarczającą ilość energii i pomysłów, by powiedzieć, że dobrze robię to, co robię.
Rozpoczynam program "Jeden na jeden" z udziałem premier Beaty Szydło.
Podsumowanie rządu
We wtorek Beata Szydło i jej ministrowie podsumowali rok rządu PiS na specjalnej konferencji. Premier podkreśliła, że zrealizowane zostały projekty planowane w expose. Przyznała, że rząd nie uniknął błędów, ale zaznaczyła, że potrafił z nich wyciągać wnioski.
Premier wymieniła trzy filary programu rządu: rodzina, rozwój i bezpieczeństwo. Zwróciła uwagę, że rząd najwięcej w tym roku poświęcił sprawom rodziny. Wymieniła program "Rodzina 500 plus", "Program 75 plus", a także wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.
Zaznaczyła, że został przygotowany plan odpowiedzialnego rozwoju, który daje szansę na lepszą przyszłość dla Polski. Stwierdziła również, że Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło odbudowę polskiego przemysłu.
Mówiąc o bezpieczeństwie przypomniała, że w Warszawie odbył się bardzo ważny szczyt NATO, na którym podjęte zostały - jak mówiła - przełomowe decyzje, co do obronności Polski. - Wreszcie Polska może czuć się bezpiecznie, ponieważ polska armia jest modernizowana, odbudowywana, jest wzmacniana - powiedziała szefowa rządu.
Autor: js/kk / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Bochenek/twitter