Ukraińcy szukają premiera. Wśród nazwisk Balcerowicz

W czasie patu politycznego w Kijowie i apeli o dymisji premiera Arsenija Jaceniuka, władze rozważają kilka kandydatur do urzędu nowego szefa rządu, w tym Polaka Leszka Balcerowicza - pisze internetowa gazeta "Ukraińska Prawda". "Prawdopodobieństwo, że ojciec polskich reform na to się zgodzi, jest mało prawdopodobne" - ocenia inny portal apostrophe.com.ua. We wtorek Balcerowicz będzie gościem programu "Świat" w TVN24 BiS o godz. 20.

Wyrywali metalowe literki z grobów i sprzedawali na złom

Brali śrubokręt, reklamówkę i chodzili po cmentarzu tak długo, aż mieli wystarczająco dużo metalu, żeby zanieść do skupu. - W ten sposób dorabiał 27-letni mieszkaniec Pabianic i jego 19-letnia koleżanka - informuje policja. Grozi im do 8 lat więzienia.

PO składa doniesienie ws. Szałamachy. "Znamiona wyłudzenia"

- Takie zachowanie w opinii naszej i prawników, którzy pomagali nam przygotować wniosek, stanowi wypełnienie znamion przestępstwa z artykułu 286, czyli wyłudzenia, działania na szkodę kancelarii Sejmu - mówił poseł PO Krzysztof Brejza. Platforma zapowiedziała złożenie doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra finansów, Pawła Szałamachę.

Sasin: to nie będzie wyrok tylko "stanowisko"

Prezes Trybunału wszedł na drogę ignorowania obowiązujących w Polsce ustaw - stwierdził poseł PiS Jacek Sasin. W ten sposób ocenił fakt, że Trybunał zgodnie z planem rozpocznie we wtorek dwudniowe posiedzenie, podczas którego zbada ustawę o TK autorstwa PiS.

Nominacje wręczone. Podkomisja smoleńska rusza z pracami

W poniedziałek rozpoczną się prace podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Jej członkom przed południem nominacje wręczył szef MON Antonii Macierewicz. Według zapowiedzi prace rozpoczną się od analizy zgromadzonych dokumentów.

"Ziobro wyraźnie wykonuje decyzje Kaczyńskiego"

- Mamy do czynienia z kontrowersyjną decyzją polityczną - powiedział Rafał Grupiński (PO). Poseł komentował w ten sposób wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie wtorkowej rozprawy TK ws. ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

"Oczywiście zwycięstwo, ale nie spektakularne"

- Nie ma miażdżącego zwycięstwa rządu, a opozycja jest zjednoczona i rządzący czują oddech na plecach - ocenił wybory uzupełniające do Senatu we "Wstajesz i wiesz" socjolog dr Jarosław Flis. Politolog prof. Ewa Marciniak powiedziała z kolei, że jak na zaangażowanie PiS w kampanię, zwycięstwo ich kandydatki jest "takie sobie".

Kierowca rajdowy o wypadku auta prezydenta: samochód powinien sam zareagować

- Opony tego typu powinny zadziałać w taki sposób, że nawet w momencie przebicia, opona powinna się oprzeć na rantach, które są dodatkowo wzmocnione - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Michał Kościuszko, kierowca rajdowy. - Brak poważnego wypadku wskazuje, że reakcja kierowcy była właściwa - dodał Leszek Baran, szef fundacji byłych funkcjonariuszy BOR.

Niezaprzysiężeni do TK. Kompromis Ujazdowskiego. "Prezes jest gotów"

- Nie chciałbym, żeby było jak w "Panu Tadeuszu", to znaczy, że po wielkiej bitce będzie nas godził ktoś z zewnątrz, więc proponuję, żebyśmy się pogodzili sami - stwierdził w "Jeden na jeden" Kazimierz Michał Ujazdowski. Europoseł PiS przedstawił w poniedziałek rano w TVN24 swój autorski pomysł na rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Ruszają prace podkomisji badającej katastrofę smoleńską

Dziś w Warszawie rozpocznie się pierwsze posiedzenie podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Członkowie podkomisji odbiorą od szefa MON Antoniego Macierewicza nominacje, a następnie zajmą się m.in. analizą zgromadzonych dokumentów.

Anna Maria Anders (PiS) z mandatem senatora

Kandydatka PiS zdobyła mandat senatora w wyborach uzupełniających w okręgu nr 59, obejmującym część województwa podlaskiego - poinformowała oficjalnie w poniedziałek nad ranem Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku. Głosowanie było konieczne, bo wybrany na senatora Bohdan Paszkowski z PiS został po jesiennych wyborach wojewodą podlaskim.

"Cztery powody do zawracania łodzi" i "jedyny sposób asymilacji". Arena Idei o migrantach

Polska interweniowała w Iraku w 2003 r., a to z tej wojny i kolejnych lat po niej wzięła się część problemów Bliskiego Wschodu. Dlatego Polska jest odpowiedzialna za kryzys migracyjny - mówił w programie Arena Idei Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Prof. Paweł Śpiewak dodał, że Polacy nie mogą już o sobie myśleć jako o narodzie "cierpiącym" i muszą zacząć pomagać. Marek Jurek i Grzegorz Lindenberg oponowali, twierdząc, że Polska nie może "wejść na drogę Francji czy Niemiec" i łodzie z uchodźcami należy zawracać.

"To my powinniśmy decydować kogo wpuszczamy do Europy". Arena Idei o uchodźcach

- Zawracać łodzie, pomagać ludziom - mówił w programie Arena Idei w TVN24 publicysta Grzegorz Lindenberg. - Sprawa dotyczy nieco ponad miliona osób w 500-milionowej Europie. Mamy obowiązek pomocy - przekonywał z kolei prof. Paweł Śpiewak. Zaproszeni goście dyskutowali jak rozwiązać kryzys imigracyjny w Europie. Tak relacjonowaliśmy debatę.

Prezes IPN: nie działamy na zlecenie polityków

Instytut Pamięci Narodowej nie kieruje się polecaniami czy wskazówkami polityków, ale też nie wstrzymuje decyzji w obawie przed ewentualną krytyką - tak prezes IPN Łukasz Kamiński odpiera zarzuty z różnych stron w związku z upublicznieniem akt TW "Bolka".