Biskupi: na Ukrainie trwa niewypowiedziana wojna, serca ludzkie ogarnia nienawiść

Przebaczenie jest niezbędnym warunkiem zaistnienia pokoju - podkreślili biskupi polscy w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nawiązując do tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat zwracają uwagę, że dziś na kontynencie europejskim, na ukraińskiej ziemi trwa "niewypowiedziana woja". "Giną żołnierze i ludność cywilna, cierpią rodziny, serca ludzkie ogarnia nienawiść" - napisali biskupi i dodali, że oczekują podjęcia skutecznych działań, które mogłyby pokojowymi środkami "zahamować tragedię wojny".

Kolejne sankcje dla Rosji. Propozycje w ciągu tygodnia

Wszystkie działania Unii Europejskiej w stosunku do kryzysu ukraińskiego należy skierować na powstrzymanie rozlewu krwi i napływu żołnierzy oraz broni z terytorium Rosji - stwierdził po zakończeniu unijnego szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Zapowiedział, że RE zwróciła się do Komisji Europejskiej z pilną prośbą przygotowania "sankcji do rozważenia" wobec Rosji w ciągu tygodnia.

Olimpijczycy przesiedli się na "smoki". "Traktujemy to poważnie"

Poznański Tor Regatowy Malta został opanowały 12-metrowe łodzie, ważące z 22-osobową załogą nawet ponad dwie tony. Rywalizacja na smoczych łodziach to dla nich nie tylko zabawa. Zawodnicy mają nadzieję, że ta dyscyplina pojawi się na igrzyskach. Wśród nich są nawet polscy olimpijczycy.

Łódź pokochała woonerf. Będzie sześć kolejnych?

Drzewa, miejsce dla pieszych i dla rowerzystów - a wszystko to w samym centrum Łodzi, tam, gdzie jeszcze niedawno tłoczyły się samochody. Woonerf na ulicy 6 Sierpnia tak się spodobał mieszkańcom, że w Łodzi może pojawić 6 innych "ulic do życia".

"Musimy się popisywać drzymałowym sprytem, żeby móc godnie żyć"

Czy wam nie jest wstyd, że 25 lat po upadku komunizmu, ponad 100 lat od zaborów my jako obywatele musimy się popisywać drzymałowym sprytem, żeby móc godnie żyć? - mówił w "Tak Jest" w TVN24 Marek Idziak-Sępkowski, który z partnerem zawarł "Umowę Partnerską". - Panowie nic nie zawarli, od tego trzeba zacząć. W świetle polskiego prawa nie ma związków partnerskich - komentował poseł Sprawiedliwej Polski Andrzej Dera.

Premier nie przyjmie stanowiska szefa RE? "To PR-owa zagrywka"

- Premier tego nie przyjmie. Bo dzisiaj nie ma następcy w PO, dzisiaj powstałaby zawierucha i w Platformie, i w parlamencie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Gawkowski z SLD, który twierdzi, że Donald Tusk nie przyjmie oferty objęcia szefa Rady Europejskiej. - Dzisiaj Europa chce Polaka na swojego prezydenta - cieszył się natomiast Adam Szejnfeld z PO.

"Propozycja dla Tuska to sukces Polski i docenienie jego zasług"

Propozycję i realną szansę na objęcie przez Donalda Tuska stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej należy traktować jako ogromny sukces Polski i docenienie osobistych zasług i umiejętności premiera - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Zaznaczył jednak, że należy poczekać na ostateczny wybór Tuska.

Pomyłka pilota, prowokacja? Po zawróceniu rosyjskiego tupolewa znad polskiej granicy

- Z pewnością jest to gra, prowokacja Rosji także w kontekście dyskusji europejskiej, kto będzie szefem Rady Europejskiej - stwierdził w "Tak jest" Marek Sawicki, minister rolnictwa. Polityk skomentował niewpuszczenie rosyjskiego samolotu rządowego z ministrem na pokładzie do polskiej przestrzeni powietrznej spowodowane niedopełnieniem procedur przez załogę. Z Sawickim częściowo zgodził się Witold Waszczykowski (PiS), który dopuścił jednak ewentualny błąd pilota.

Nie chcą Nowaka w klubie PO. "W przyszłym tygodniu będzie po sprawie"

Posłowie PO nie chcą, żeby Sławomir Nowak zasiadał dłużej w ich klubie. - Na początku przyszłego tygodnia zwrócimy się do niego o to, aby wystąpił - potwierdza w rozmowie z tvn24.pl Iwona Śledzińska-Katarasińska, rzecznik dyscypliny w PO. I chociaż od ponad dwóch miesięcy poseł jest członkiem klubu tylko "na papierze", to nawet tego mają już dosyć jego byli koledzy. Jak policzyła reporterka TVN24, od wybuchu "afery taśmowej" Nowak opuścił 267 z 269 głosowań. Żadnej kary z tego powodu nie poniósł.

Tusk szefem RE i jednocześnie PO? "Trudno to połączyć"

Ten kardynał, który jedzie na konklawe z nadzieją na to, że zostanie wybrany papieżem, na pewno papieżem nie będzie - w ten sposób Leszek Miller komentuje szanse na zostanie szefem Rady Europejskiej przez Donalda Tuska. Z kolei, według Grzegorza Schetyny z PO, Tusk nie może być jednocześnie szefem Rady i partii.

Nowy szpital na finiszu. W zimie ma przyjąć pierwszych pacjentów

XIX-wieczne budynki zamienią na nowoczesny kompleks. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka przenosi się na ul. gen. Emila Fieldorfa. 15 oddziałów, 550 łóżek dla pacjentów, Szpitalny Oddział Ratunkowy i przychodnia z 20 poradniami – tak ma wyglądać nowoczesny kompleks. Kosztował 370 mln zł. Budowa trwała od 2010 roku i właśnie się kończy. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci na początku 2015 roku.

"Wszystko załatwione", "jest konsensus". Brakuje tylko jasnej deklaracji Tuska?

"Wszystko załatwione" - miał w piątek enigmatycznie oznajmić dziennikarzom ustępujący szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. W kontekście następcy unijnego prezydenta w zagranicznych mediach pojawia się już niemal wyłącznie nazwisko polskiego premiera. Z kolei w Brukseli - jak relacjonował z belgijskiej stolicy reporter TVN24 Maciej Sokołowski - właściwie nie słychać o przeciwnikach Donalda Tuska . Korespondent "Le Soir" twierdzi, że zawarto porozumienie na korzyść Polaka.

Nie żyje wiceszef Służby Wywiadu Wojskowego

Po nagłej chorobie zmarł wiceszef Służby Wywiadu Wojskowego. Odpowiadał za działania operacyjne tej tajnej formacji. Bezpośrednią przyczyną śmierci była choroba tropikalna - dowiedział się portal tvn24.pl.

"Przechowywane z narażeniem życia". Tablice z postulatami Sierpnia '80 trafiły do ECS

W piątek rano Europejskie Centrum Solidarności odebrało oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80. Trafiły tam z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie przebywały od 1989 roku. Wcześniej przechowywał je na strychu jeden z pracowników placówki. To jedna z najważniejszych pamiątek z 1980 roku. - Historia tych tablic związana jest także z naszymi pracownikami, dlatego tym bardziej trudno nam się z nimi rozstać - mówi Irena Rodzik z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.