Niemal wszyscy kandydaci do Kolegium IPN z pozytywną opinią komisji

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w środę wszystkich dziesięciu kandydatów klubów poselskich na członków Kolegium IPN. Pięciu kandydatów zgłosiło PiS, kolejnych pięciu - partie opozycyjne. Opiniowała także senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji.

PO żąda wyjaśnień ws. lotu Kaczyńskiego policyjnym śmigłowcem

Wystąpiliśmy we wtorek do szefa MSWIA Mariusza Błaszczaka z żądaniem uzyskania konkretnych informacji na temat tego, na jakich zasadach helikopter policyjny został wykorzystany do przewożenia prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział na środowej konferencji prasowej poseł PO Krzysztof Brejza. Dodał, że wpłata przez Jarosława Kaczyńskiego pieniędzy na konto jednej z fundacji sprawy nie rozwiązuje.

Widmo Brexitu i Polacy w Niemczech. Kanclerz i premier w Berlinie

Jak dobre są nasze relacje, było widać w czasie obrad plenarnych, a także rozmów bilateralnych ministrów - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę w Belinie po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów obu krajów rozmawiały też o widmie Brexitu i współpracy NATO na wschodzie kontynentu.

Petru o transferach z PO. "W najbliższym czasie nie przewiduję"

W najbliższym czasie nie przewiduję transferów z PO - powiedział w środę szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Nie wykluczył jednak, że w dalszej przyszłości mógłby przyjąć posłów Platformy, którzy podzielają wizję Polski i poglądy gospodarcze jego formacji.

"Nie każda babcia chce bawić wnuki". Seniorzy tematem akcji "Uwagi!" TVN

- Społeczeństwo wobec seniorów jest dość represyjne; spycha ich na margines i obsadza w schematycznych rolach - komentuje Monika Szymborska, producentka "Uwagi!" TVN. Redakcja programu zaangażowała się w akcję "Zauważeni", która ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wciąż rosnącą grupę seniorów, ich doświadczenie, potencjał oraz przyczynić się do zmiany w ich postrzeganiu.

Wracają kontrole na granicach. Sprawdź, co oznaczają

Weszło w życie rozporządzenie dotyczące wprowadzenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych Schengen z Czechami, Niemcami i Litwą, Słowacją a także w portach i na lotniskach. Kontrola będzie przywrócona od 4 lipca do 2 sierpnia, a decyzja o tym ma związek z szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

W Sejmie o koalicji przeciwko IS. MON: ostatni możliwy moment

Biorąc pod uwagę wizerunek Polski i bardzo ambitne oczekiwania wobec decyzji szczytu NATO w Warszawie, udział Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu przychodzi w ostatnim możliwym momencie – mówił w Sejmie wiceszef MON Tomasz Szatkowski. Politycy opozycji ocenili, że podjęcie takiej decyzji przed zbliżającymi się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży naraża uczestników tych wydarzeń na zagrożenie.

"70 km/h tirem po chodniku". Kierowcy kontra mieszkańcy

80 tirów na godzinę mknie ulicą Przemysłową. A żeby było szybciej czasem mknie po chodnikach. Mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych mają dość - zaczęli parkować swoje auta wzdłuż jezdni. Kretynizm na kółkach – wściekają się kierowcy tirów i tworzą zatory, bo fruwać nad osobówkami nie będą. A co na to samorządowcy? Chcą zbudować inną drogę dla ciężarówek. Problem w tym, że w tym miejscu właśnie stanęły… inne domy.

"To jakiś większy deal". Petru o wysłaniu polskich wojsk na Bliski Wschód

- Polskiemu rządowi bardzo zależało na tym, żeby nie było nacisków ze strony Amerykanów na to, żeby w Polsce zrobić porządek z Trybunałem. Może to jakiś większy deal - mówił Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej. Jego zdaniem wysłanie polskich wojsk na Bliski Wschód ma związek z konfliktem o Trybunał Konstytucyjny.

Ludwik Dorn: wokół Macierewicza będzie coraz więcej kwasu i smrodu

- Antoni Macierewicz to tak szkodliwy minister, że warto do niego strzelać celnie i taką amunicją, która przebija kamizelkę kuloodporną - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, komentując złożony przez PO wniosek o wotum nieufności dla szefa MON. Zdaniem byłego wicepremiera, z takim działaniem należałoby zaczekać i "zgromadzić mocne argumenty, wobec których obecny obóz władzy będzie bezradny".

RPO apeluje do prezydenta ws. ustawy antyterrorystycznej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by przed podpisaniem ustawy antyterrorystycznej wysłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Według szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha wejścia ustawy w życie nie można opóźniać.

Prezydent: naukę w gimnazjach należy wydłużyć albo trzeba je zlikwidować

- Należy zmienić formułę dotychczasowego gimnazjum. To jest moje osobiste głębokie przekonanie. Ja uważam, że należy je albo wydłużyć, albo zlikwidować - powiedział prezydent Andrzej Duda na wtorkowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju. Opowiedział się też za 4-letnimi liceami, rozszerzeniem nauczania historii oraz rozwojem szkolnictwa zawodowego.