Nie żyje Zbigniew Łapiński

W poniedziałek zmarł Zbigniew Łapiński, pianista i kompozytor, autor muzyki do tekstów piosenek Jacka Kaczmarskiego, między innymi "Samosierra", "Wigilia na Syberii" czy "Czerwony autobus". Miał 70 lat.

"Każdy szuka sensu życia i każdy ucieka przed bezsensownością"

- Pewien rząd pytań podstawowych jest ten sam, niezależnie od tego, czy człowiek wierzy, czy nie wierzy - powiedział w "Faktach po Faktach" kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski pytany był między innymi o sens życia ludzkiego w kontekście Świąt Wielkanocnych i zmartwychwstania Jezusa.

"Wielkanoc to święta najważniejsze"

- Jestem dużo większym fanem świąt Wielkanocy niż Bożego Narodzenia - stwierdził w "Kawie na ławę" TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz. Posłanka PO Joanna Kluzik-Rostowska wyznała, że ze Śląska do Warszawy przywiozła zwyczaj "szukania zajączka", czyli wielkanocnego upominku. - U mnie w domu też był zajączek - powiedziała Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu (Nowoczesna), dodając, że Wielkanoc kojarzy się jej przede wszystkim ze "świeżością, otwarciem na nowe". Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski mówił, że w Wielki Piątek trzyma ścisły post, ale w niedzielę wielkanocną następuje w jego domu "rozpasanie kulinarne". Markowi Jakubiakowi (Kukiz'15) święta wielkanocne kojarzą się "z kolorem żółtym", "słońcem za szybą balkonu", wiosną. - Wielkanoc to święta najważniejsze, przez to co przeżywamy - ocenił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Kogo prezydent uprzedził o wecie? "Żadnych targów, deali nie było"

Prezydent uprzedził o swojej decyzji premiera Morawieckiego i ministra Błaszczaka, który tę ustawę na pewnym etapie przejął - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Krzysztof Łapiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się w ten sposób do negatywnych reakcji części prawicowych polityków na weto Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej.

Prymas Polski: zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał!

Do zatrzymania się i skupienia na tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa zaapelował do wiernych podczas mszy rezurekcyjnej prymas Polski abp Wojciech Polak. Hierarcha podkreślił, że wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by "żyć jako ludzie zmartwychwstania".

Sparaliżowany po tragicznym wypadku. "Jestem uwięziony we własnym ciele"

- Często chce mi się płakać. Są takie momenty, że budzę się i lecą mi łzy. W jednym ze snów Kajtek pyta moją żonę, czy umarłem i czy zawsze będą już sami - mówi Krystian Jabloński. Mężczyzna jest sparaliżowany po poważnym wypadku, do którego doszło w parku trampolin. Jego historii przyjrzeli się reporterzy programu "Uwaga!" TVN.

"Jeśli jesteś obojętny - zaryzykuj, nie rozczarujesz się"

- Najważniejszą prawdą naszej wiary jest cielesne Zmartwychwstanie Jezusa - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w życzeniach wielkanocnych. - Wszystkim życzę, aby czas Świąt Wielkanocnych był czasem pełnym radości, pokoju, nadziei, spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym - podkreślił z kolei prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Spór o weto prezydenta. "Ci, którzy byli katami, w większości już dawno nie żyją"

Wokół zawetowania przez prezydenta Polski ustawy degradacyjnej toczyła się dyskusja w programie Piotra Marciniaka "Babilon". - To jest naprawdę proste i bardzo prymitywne zdegradować kogoś i uznać, że nie zasługuje na miano generała - przekonywała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). I dodała, że ci, którzy byli katami, w większości już dawno nie żyją. - To jest typowy przypadek ścigania duchów. My nie potrzebujemy w Polsce pogromców duchów, ale władzy, która rozwiązuje problemy – mówiła z kolei Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) apelowała, by nie konfliktować prezydenta z Prawem i Sprawiedliwością.

Arcybiskup Gądecki: podnieśmy się i my z martwoty duchowej

O wskrzeszeniu ojczyzny mówił w sobotę późnym wieczorem w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki. Przypominając nazwiska postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, podkreślił, że Kościół ma "nie mniejsze zasługi w odrodzeniu Polski". Wigilia Paschalna została odprawiona również w Warszawie pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza.

Prymas Polski: celem jest zmartwychwstanie i życie

- W Wielką Noc rodzi się życie, które nie skończy się pod cmentarnym nagrobkiem, ale będzie wieczne - mówił podczas mszy Wigilii Paschalnej w Gnieźnie prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. W sobotę złożył również życzenia za pośrednictwem strony internetowej.

"Pamiętamy literatów, polityków, celebrytów z kina, ale II Rzeczpospolita była chłopska"

Polska nigdy nie była krajem jednonarodowym, jednoetnicznym. Zawsze była złożona z wielu etni, który ze sobą współżyły - zaznaczał historyk i demograf historyczny profesor Krzysztof Zamorski. Wraz z reporterką TVN24 Brygidą Grysiak w kolejnej części cyklu "Sto lat Niepodległości" przedstawił zmiany, jakie polskie społeczeństwo przeszło od 1918 roku. W drugiej części programu o II Rzeczpospolitej opowiadał również profesor Tomasz Nałęcz.

"To jest moja wolność. Nie ma krat"

Nadrobimy to wszystko, teraz czas pracuje dla nas - powiedział rodzinie Tomasz Komenda zaraz po wyjściu z więzienia. Niemal połowę swojego życia odsiadywał wyrok za zbrodnię, której - zdaniem prokuratury - nie popełnił. Dziś czeka na ostateczne uniewinnienie i zadośćuczynienie od państwa. W pierwszych dniach na wolności mężczyźnie towarzyszył reporter "Superwizjera" Grzegorz Głuszak. Razem przemierzali ulice Wrocławia, którego Komenda nie widział od 18 lat. Jego pierwszym życzeniem po wyjściu na wolność było zobaczenie panoramy rodzinnego miasta.

Zderzenie dwóch ciężarówek na A2

Do zderzenia dwóch ciężarówek doszło w sobotę około godziny 9 na 73. kilometrze autostrady A2 w kierunku Poznania. W wyniku wypadku cysterna, która staranowała ciężarówkę, wypadła z drogi i wylądowała na boku w rowie.