"Specjalnej możliwości manewru nie ma". Sąd Najwyższy może wycofać się z pytań do Luksemburga

Prawdopodobnie w ciągu tygodnia Sąd Najwyższy wycofa pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazał w niedzielę rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski. Zaznaczył jednak, że decyzja nie zapadła, choć wobec możliwości umorzenia postępowania w sprawie, w której SN zapytał Luksemburg o wykładnię przepisów, sąd "specjalnej możliwości manewru nie ma".

Kobiety z całego świata tańczyły na rurze

Najpierw musiały nagrać swój taniec i przesłać wideo do jury. Sędziowie wybrali najlepsze pole dancerki, które przyjechały do Wrocławia z całego świata, aby na żywo zaprezentować swoje wdzięki i umiejętności.

"Gościu włamał się do mieszkania Marcina, pobił go na śmierć i chodzi po ulicy"

- Ta Monika, która tam była, opowiedziała mi, że syn leżał na łóżku, kiedy tamten zaczął go okładać. Nie wiedziała, jak ten napastnik wszedł do mieszkania, drzwi były zamknięte. Zdziwiło ją, że Marcin w ogóle się nie bronił. Narobiła wrzasku i policja zabrała tego napastnika. Kilka godzin później zorientowała się, że Marcin długo nie wychodzi z łazienki. Ja wiem, że on potrafił znosić ból do granic wytrzymałości - opowiada ojciec zmarłego 32-latka.

Polskę ukochał ponad wszystko, niemieckiego zapomniał 1 września 1939 roku

Niewiele osób zrobiło tak wiele dla polskiej marynarki wojennej i niewielu tak ostentacyjnie manifestowało swoją polskość, nawet w niemieckiej niewoli, jak on. Mimo to admirał Józef Unrug przez dziesięciolecia bardziej niż w Polsce znany był w Niemczech, jako Joseph Michael Hubert von Unruh. We wtorek spocznie na polskiej ziemi, którą wręcz obsesyjnie pokochał.

Szumełda: nie da się całe życie być w proteście

- Jest przekonanie, że nie da się całe życie być w proteście, chcemy mieć realny wpływ na rzeczywistość. W listopadzie wraz z innymi ruchami obywatelskimi powinniśmy stoczyć debatę wewnętrzną na temat tego, czy nie powinniśmy stworzyć nowego projektu politycznego, wyjść z ofertą programową dla Polski - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Radomir Szumełda, przewodniczący pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji. Podkreślił, że nadrzędnym celem nowej formacji politycznej byłoby budowanie dużego sojuszu, który pozwoliłby na wygranie wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

Błaszczak rozmawiał z pierwszym żołnierzem USA

Relacje polsko-amerykańskie, rozszerzenie obecności wojsk USA w Polsce i wdrażanie decyzji szczytu NATO były głównymi tematami sobotniej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka i przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generała Josepha Dunforda - poinformował polski resort obrony.

Sąd Najwyższy umorzy postępowanie, ale nie można "przesądzić, co zrobi TSUE"

Zasadą jest, że Sąd Najwyższy zobligowany jest oświadczeniem strony. Nieważne jest, czy to jest skarga kasacyjna, czy zażalenie. Jeżeli jest wycofane z Sądu Najwyższego, postępowanie ulega umorzeniu - wyjaśniał w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Michałowski z Sądu Najwyższego, odnosząc się do faktu, że ZUS wycofał zażalenie, na podstawie którego SN skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne. - Absolutnie nie jestem w stanie przesądzić, co Trybunał Sprawiedliwości zrobi - podkreślił Michałowski.

"PiS traktuje kraje europejskie jak wroga"

Łamanie prawa w bardzo wielu miejscach, łamanie zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów, to wszystko wyprowadza nas z Europy - wyliczała w "Faktach po Faktach" posłanka PO Joanna Mucha. - PiS traktuje poszczególne kraje europejskie i Europę jak wroga - dodała. Innego zdania był poseł PiS Waldemar Buda. - Zależy nam na tym, żeby w Unii funkcjonować i mieć własne, podmiotowe stanowisko w wielu sprawach - powiedział.

Politycy PiS i biznes na nieruchomościach. Kulisy "układu radomskiego"

O tym, że ich domy mają zostać wyburzone, a oni sami wysiedleni - mieszkańcy położonej niedaleko Radomia gminy Kowala dowiedzieli się kilka miesięcy temu. Protestują, bo jak mówią, droga miała przejść przez nieużytki. Podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami. Ale urzędnicy odpowiedzieli, że sprawa jest już przesądzona. Materiał programu "Superwizjer".

"Były sportowe kluby wojskowe i kluby milicyjne. Takie były realia PRL"

Trzeba mieć świadomość tego, jakie były czasy PRL. Były kluby wojskowe i były kluby milicyjne. Była Gwardia jako klub milicyjny i była Legia jako klub wojskowy i w tych klubach byli młodzi ludzie, którzy uprawiali sport, którzy byli naszymi fantastycznymi ambasadorami na świecie - mówiła w programie "Babilon" w TVN24 BiS Małgorzata Szmajdzińska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W ten sposób odniosła się do wyroku sądu, który w trybie wyborczym nakazał posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu przeprosić europosła PO i kandydata na prezydenta Kielc Bogdana Wentę. Chodzi o wpis na Twitterze, w którym poseł nazwał byłego sportowca "Niemcem, który trenował pałowanie na głowach Polaków" i przypomniał, że Wenta był zawodnikiem milicyjnego klubu sportowego. Jak przypomniała Szmajdzińska, takie były realia PRL, a takim "ambasadorem" był między innymi uwielbiany nie tylko w Polsce Kazimierz Deyna, zawodnik Legii.

Jaworski zawieszony za "nielojalność". Decyzja Kaczyńskiego, w tle partyjny konflikt

Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka PiS Andrzeja Jaworskiego - poinformował w rozmowie z tvn24.pl europoseł Karol Karski. Rzecznik dyscypliny Prawa i Sprawiedliwości jako powód wskazał "nielojalność" byłego posła, który - jak przyznaje jeden z polityków partii rządzącej - znany jest z tego, że "ma najlepsze wpływy" u ojca Tadeusza Rydzyka. Jaworski odmówił komentarza.

Agresywny 30-latek w galerii handlowej. "Uderzał maczetą w policyjne tarcze"

Mieszkaniec Gdańska jest podejrzany o to, że biegał z maczetą po jednej z galerii handlowych i ranił nią klienta sklepu. Policjantom udało się obezwładnić agresywnego 30-latka. - Nie wykluczamy, że mógł znajdować się pod wpływem środków odurzających bądź leków - mówi aspirant Karina Kamińska z gdańskiej policji. Sprawca usłyszał już zarzuty i trafił do aresztu.

"Dzisiaj PiS jest partią milionerów. Stali się nimi w ciągu dwóch lat"

Samorząd jest niezależny i o to musimy walczyć. Wszędzie tam, gdzie nie obronimy samorządu przed PiS-em, nie będzie rozmów o przedszkolach, żłobkach, szpitalach, tylko będzie się mówić o pomnikach i otwierać teczki - mówił Grzegorz Schetyna na konwencji wyborczej w Opolu. Dodał, że "dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość jest partią milionerów". - Stali się nimi w ciągu dwóch lat z samorządowców, pracowników budżetowych - wskazał.

Elżbieta Bieńkowska o swojej politycznej przyszłości: nie będzie jej

Żadnych wyborów przede mną. Taka jest moja decyzja po doświadczeniach, jakie miałam jako minister, wicepremier i senator. Nie wybieram się do żadnych wyborów - powiedziała Elżbieta Bieńkowska w rozmowie z Konradem Piaseckim podczas EFNI w Sopocie. Unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług przyznała, że gdyby chodziło o inny kraj, to powiedziałaby "tak" ewentualnym sankcjom. - Ale w wypadku Polski, obecna sytuacja jest dla mnie okropna - podkreśliła.

Kukiz o kandydaturze Jakubiaka. "Wielkich szans nie ma"

Nie zamierzam komentować wypowiedzi Pawła Kukiza - powiedział w sobotę Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Kandydat tego ugrupowania na prezydenta Warszawy odniósł się w ten sposób do słów Kukiza, który na piątkowej konwencji samorządowej w Kielcach oznajmił, że "jego sympatia jest niekoniecznie nakierowana" na Jakubiaka.

"Dlaczego pani myje ten chodnik?". Morawiecki na konwencji w Poznaniu

Widziałem kiedyś w kilkudziesięciotysięcznym mieście, jak ktoś nie tylko zamiatał drzwi, ale też mył chodnik. To częste zjawisko w Wielkopolsce. Zapytałem: dlaczego pani myje ten chodnik? I odpowiedź była takim starym dobrym porzekadłem: będzie dobrze na świecie, jak każdy przed swym domem zamiecie - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej PiS w Poznaniu. - Tak mi się to przypomniało w naszym sporze z Unią Europejską o naprawę wymiaru sprawiedliwości: niech każdy tam naprawia ten swój wymiar sprawiedliwości, zamiata przed swym domem, a nam niech pozwolą naprawić go do końca. Na pewno to zrobimy, idziemy cały czas w tym kierunku - podkreślał.

Sondaż: Polacy za surowszymi karami

Polacy opowiadają się za zaostrzeniem kar dla sprawców najgroźniejszych przestępstw - wynika z sondażu CBOS. Według 86,4 procent badanych surowszymi karami powinny być objęte zgwałcenia, ponad 80 procent opowiada się za zwiększeniem kar za zabójstwa.

Każdy głos się liczy. Jak łatwo dopisać się do listy wyborców

Twój głos ma moc - alarmują organizacje pozarządowe. Teraz trzeba go wykorzystać. Brzmi dziecinnie prosto. Wystarczy pójść do urn wyborczych 21 października i zagłosować w gminie, w której jesteśmy zameldowani. Jednak ci, którzy na stałe mieszkają w innym miejscu, niż wskazuje meldunek, o swój głos muszą się wcześniej zatroszczyć.

"Celem obecnej władzy jest trzymanie Polski na najniższym poziomie integracji"

Nie podzielam poglądu, że ambicją czy zamiarem Jarosława Kaczyńskiego jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Natomiast uważam, że celem obecnej władzy jest trzymanie Polski na najniższym poziomie integracji europejskiej. Dlatego, żeby płynęły pieniądze, ale żeby nie stosować się do różnych wartości i rozwiązań prawnych - powiedział Leszek Miller w "Faktach po Faktach".

Polak zniszczył figurę w rzymskim kościele i groził zakonnicy

Polak dokonał w piątek rano zniszczeń w rzymskim kościele - sanktuarium Miłosierdzia Bożego - i zagroził zakonnicy, która usiłowała go powstrzymać - podały włoskie media. Mężczyzna został zatrzymany przez karabinierów. Motyw ataku nie jest znany. Nie wyklucza się, że był to atak szału.