Śledztwo w sprawie sędziów w "aferze polickiej" umorzone

Po tym, jak sąd odrzucił wnioski prokuratury o areszt dla zatrzymanych w "aferze polickiej", prokuratura badała "nieprawidłowości" przy wyznaczaniu składów sędziowskich orzekających w tej sprawie. W czwartek gdańska prokuratura poinformowała o umorzeniu tego postępowania ze względu na "brak znamion czynu zabronionego".

"W obliczu zagrożenia dla rządów prawa...". Adwokaci bronią Gersdorf

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło stanowisko, w którym uznaje, że profesor Małgorzata Gersdorf pozostaje pierwszą prezes Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej do 30 kwietnia 2020 roku. Zaznaczyli, że w pełni popierają zeszłotygodniową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w tej sprawie.

"Nie możemy dłużej milczeć". List sędziów Trybunału Konstytucyjnego do Julii Przyłębskiej

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zarzucili prezes Julii Przyłębskiej "nieprawidłowości" w kształtowaniu składów orzekających Trybunału. Skierowali do prezes TK list z wnioskiem o "bezzwłoczne przedstawienie informacji o dotychczasowej praktyce wyznaczania składów oraz przyjętych zasad wyznaczania składów na przyszłość". Prezes Przyłębska w odpowiedzi oświadczyła, że zarzucane przez sędziów nieprawidłowości są bezzasadne.

Bus zderzył się z pociągiem. Ranny kierowca

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Kijewie, pod Środą Wielkopolską, pod koła pociągu wjechał bus. W wyniku zderzenia część ładunkowa połamała się i leży obok pojazdu. Ranny jest kierowca samochodu, pasażerom pociągu nic się nie stało.

Prezydent "nie zrobił kroku wstecz, zrobił odrobinę krok w bok"

- Dla mnie to, co się dzieje w tej chwili przed Sądem Najwyższym i przed sądami w całej Polsce, to jest gigantyczny kredyt zaufania, którego Polacy udzielają sędziom. Mimo często negatywnych doświadczeń z sądami, Polacy wychodzą z domu i oddają pokojowy głos w obronie zasad - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 mecenas Joanna Parafianowicz, komentując protesty w całej Polsce, jakie wywołała nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Możemy pokazać, że jesteśmy siłą". W całej Polsce protesty w obronie Sądu Najwyższego

Tysiące osób w całej Polsce protestowały 4 lipca przeciwko ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego. Protesty odbywały się w Warszawie, ale też przed sądami w innych miastach, m.in. w Katowicach i w Krakowie. Uczestnicy przynieśli flagi Polski i Unii Europejskiej oraz tabliczki z napisem "Wolne sądy". Zgromadzeni sprzeciwiali się nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym uchwalonej przez parlament, zgodnie z którą sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Przepis dotyczy także pierwszej prezes, powołanej - zgodnie z konstytucją - na sześcioletnią kadencję.

"W trosce o bezpieczeństwo polskich pacjentów". Leki z jedną z substancji czynnych wycofane

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii produktów leczniczych pochodzących od chińskiego wytwórcy Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd., zawierających w swoim składzie substancję czynną valsartanum. Produkty te stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wcześniej, na mocy decyzji wydawanych w ostatnich dniach, wstrzymany był obrót tymi lekami.

Kancelaria Prezydenta: od środy pracami Sądu Najwyższego kieruje sędzia Iwulski

Kadencyjność prezesa Sądu Najwyższego nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym – oświadczyła w środę na konferencji prasowej Małgorzata Gersdorf, która zgodnie z zapowiedzią pojawiła się rano w pracy. Po południu wiceszef Kancelarii Prezydenta stwierdził natomiast, że osoba, która "nie jest czynnym sędzią", "nie może być pierwszym prezesem Sądu Najwyższego". Kilka godzin później Kancelaria przekazała w oświadczeniu, że od środy "z mocy ustawy" pracami SN kieruje sędzia Józef Iwulski.

"Od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic"

- To jest niezwykle ważne, żeby zdać sobie sprawę, że od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic. Pani pierwsza prezes nadal funkcjonuje. Wyznaczyła swojego zastępcę, gdy pójdzie na urlop lub zachoruje albo zdarzy się coś podobnego - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz.

Historia sporu o Sąd Najwyższy

W całym kraju organizowane są protesty w obronie Sądu Najwyższego. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzonemu przez Prawo i Sprawiedliwość prawu, nakazującemu sędziom Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia i nie zwrócili się z wnioskiem do prezydenta o zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, przejście w stan spoczynku. Przypominamy najważniejsze momenty sporu o Sąd Najwyższy.

Prezydent cofnął się, pogubił czy zakiwał? Nieoczekiwane skutki ustawy o Sądzie Najwyższym

Małgorzata Gersdorf nie dostała od prezydenta decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku. Prezydencki minister twierdzi, że działa to automatycznie. Ustawa jednak stanowi inaczej. Gersdorf pojawiła się więc w środę w swoim gabinecie, zabrała publicznie głos jako Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, a prezes Izby, którego wyznaczyła do zastępowania w razie nieobecności, oświadczył, że nie jest ani zastępcą, ani tym bardziej następcą pierwszego prezesa.

Mucha: Decyzje są w rękach prezydenta. Nie będą zapadały dzisiaj ani jutro

W środę nie mamy już pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, decyzje w sprawie powierzenia kierowania Sądem Najwyższym do czasu powołania pierwszego prezesa "potencjalnie są w rękach prezydenta". - Nie są natomiast to decyzje, które będą zapadały dzisiaj czy jutro - podkreślił.

Pies uciekł z kojca i zaatakował 7-letnie dziecko

Chłopiec bawił się na podwórku u znajomych, wtedy z kojca wydostał się pies. 1,5-roczny mieszaniec alaskana i berneńskiego psa pasterskiego zaatakował i pogryzł 7-latka. Ranne dziecko przetransportowano do szpitala. Policja wyjaśnia, co dokładnie wydarzyło się na podwórku w Fabianowie (woj. wielkopolskie).