Wiceszef MSZ: to jest sprawa poważna politycznie między Warszawą a Brukselą

Z całą pewnością premier Morawiecki jest zdeterminowany do tego, aby bronić prawa polskiego parlamentu, rządu, a także prezydenta do tego, by reformować wymiar sprawiedliwości - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu unijnego.

"Praworządność to sytuacja, w której nie jesteśmy zależni od kaprysu jednostki"

Praworządność zapewnia nam to, że będziemy rządzeni takimi regułami, na które sami się zgodzimy - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz z Małgorzatą Niezabitowską, rzeczniczką rządu Tadeusza Mazowieckiego oraz działaczem opozycji w czasach PRL Zbigniewem Janasem, rozmawiali o praworządności i zmianach w polskim sądownictwie.

Seria wypadków w Tatrach. Nie żyje 25-letni Polak

Ratownicy TOPR od samego rana byli wzywani do poszkodowanych w wypadkach w Tatrach. W słowackiej części gór zginął 25-letni polski turysta, z kolei polska turystka doznała poważnych obrażeń. Do serii groźnych wypadków doszło także w polskiej części gór.

Ziobro kieruje sprawę druku plakatów LGBT do Trybunału

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy wolno karać za odmowę usługi ze względu na światopogląd. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zaskarżył do TK przepis Kodeksu wykroczeń, na którego podstawie sądy uznały winę łódzkiego drukarza za odmowę druku plakatów fundacji LGBT.

Wszedł pod koła z pobocza. Wypadek i karambol

Wieczorem 42-letnia kobieta potrąciła 31-letniego pieszego. Mężczyzna wszedł pod koła z pobocza, nie miał odblasków, w ciężkim stanie trafił do szpitala. Do samochodu kobiety dobiły dwa kolejne. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

Utrata certyfikatów bezpieczeństwa. Co dekadę temu zarzucano Macierewiczowi?

Antoni Macierewicz dekadę temu stracił certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące mu dostęp do krajowych i NATO-wskich tajemnic. Sprawa wróciła po głośnej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o "ubeckich metodach" stosowanych przez ministra obrony wobec generała Kraszewskiego. Sprawdziliśmy, jak to się stało, że obecny szef MON stał się wtedy osobą niegodną zaufania.

Prof. Bralczyk o świątecznych życzeniach: gdy pomyślimy, co te słowa znaczą, może zabrzmią dla nas inaczej

Szczere i serdeczne - takie życzenia najchętniej składa i otrzymuje językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. - Przy czym wypowiadamy często te słowa bez należytej intonacji i to gdzieś tam przelatuje. Gdy pomyślimy, co te słowa znaczą, że "serdeczny" się z serca bierze - to może te życzenia zabrzmią dla nas inaczej - mówił w poniedziałek we "Wstajesz i wiesz" językoznawca.

Żona polityka na nowo objęta śledztwem. Ziobro zmienił decyzję podwładnych

Żona lokalnego polityka PiS znów jest podejrzewana o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała specjalizować się w wielomilionowych wyłudzeniach podatku VAT - dowiedział się tvn24.pl. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zmienił decyzję swoich podwładnych, którzy uwolnili wcześniej kobietę od zarzutów i umorzyli wobec niej śledztwo.

"Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica, ani ręka podniesiona w Brukseli"

Niech tam żyją, pracują, cieszą się własnym niebem i niech się modlą przy naszej pomocy - mówił podczas pasterki w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, komentując temat uchodźców. - W podejmowaniu problemu ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wybuch gazu pod Kutnem. Nie żyją trzy osoby

Trzy osoby zginęły w wyniku wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym w miejscowości Stary Klonowiec w woj. łódzkim - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik prasowy łódzkiej straży pożarnej Jędrzej Pawlak.

"Niech mi politycy odczepią się od chrystianizowania Europy"

Politycy używają religii, żeby zdobywać wyborców. Ja przeciwko temu absolutnie protestuję - stwierdził w "Faktach po Faktach" dominikanin ojciec Paweł Gużyński. Przedstawiciele lub znawcy Kościoła katolickiego, judaizmu, Kościoła ewangelickiego-augsburskiego i islamu w wigilijnym odcinku programu rozmawiali o tolerancji i szacunku dla innych religii i wyznań.

"Życzę miłości, wolności i zdrowia". Na święta dla was od nas

Z całego serca życzę Państwu miłości, wolności i zdrowia. Bo to są te wartości, których nie da się kupić, a które łatwo stracić - mówi w świątecznych życzeniach dla widzów TVN24 Justyna Pochanke, dziennikarka "Faktów" TVN. - Nic to zawieje, nic to burze. Drogie telewidzki, drodzy telewidzowie: duzi rośnijcie - dodaje Tomasz Sianecki ze "Szkła Kontaktowego". Życzenia składają też Piotr Marciniak, Anna Jędrzejowska, Anita Werner, Diana Rudnik oraz Andrzej Morozowski.

"Nie uświadamiałem sobie, że byłem szczęśliwy". Politycy o świętach z dzieciństwa

Politycy zgodnie przyznają, że choć prezenty były skromniejsze niż teraz, nikt nie wypuszczał ich z ręki. - Jak dostałam kosmetyczkę, spałam z nią. Taka była fantastyczna - wspominała Barbara Dolniak z Nowoczesnej. - Paradoks polega na tym, że mieliśmy biedniej, ale mieliśmy lepiej - dodał Tadeusz Cymański z PiS. - Ta nostalgia, niezależnie od wieku, powraca. To nie jest tęsknota za przeszłością, tylko za młodością - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Politycy w programie "Kawa na ławę" w TVN24 wspominali święta z czasów swojego dzieciństwa i młodości.