Tajne głosowanie w sprawie Gasiuk-Pihowicz

Kamila Gasiuk-Pihowicz po czwartkowym tajnym głosowaniu utrzymała stanowisko szefowej klubu Nowoczesnej - poinformowała przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem "to powinno uciąć wszelkie dalsze spekulacje" na temat pozycji Gasiuk-Pihowicz w klubie i partii.

"To nie jest przeciwnik, to dziecko i matka". List matki niepełnosprawnego syna

"Jest mi wstyd za nasze państwo, że próbuje walczyć z nimi i stawia im poprzeczkę. To nie jest przeciwnik, to dziecko i matka" - napisała w liście pani Grażyna Mielczyńska, matka niepełnosprawnego syna, odnosząc się do trwającego w Sejmie protestu osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jej list w "Szkle kontaktowym" w czwartek odczytała aktorka Maja Komorowska.

Godzina lotu za ponad 20 tysięcy złotych. Podniebne podróże polityków

77 razy premier Beata Szydło skorzystała z lotu wojskowym samolotem transportowym CASA w okresie swojego urzędowania - wynika z odpowiedzi wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza na interpelację wystosowaną przez posła PO Krzysztofa Truskolaskiego. Na pytanie o koszty tych przelotów Skurkiewicz już nie odpowiedział.

Pół roku śledztwa, zero podejrzanych

- Ogromną niesprawiedliwością jest to, że policja i prokuratura potrzebuje pół roku, żeby się zastanowić, czy w ogóle mamy do czynienia z czynem przestępczym - stwierdził w programie "Czarno na białym" w TVN24 mecenas Jarosław Kaczyński. Chodzi o kwestię rasistowskich haseł na marszu narodowców w listopadzie 2017 roku. Biegły dopatrzył się w nich znamion przestępstwa, prokuratura wszczęła śledztwo po dziewięciu dniach. Do tej pory jednak nie znaleziono osób za to odpowiedzialnych, mimo że treści takie jak "Śmierć wrogom ojczyzny" lub "Europa będzie biała albo bezludna" zostały uznane w opinii biegłego za nawiązujące do zakazanych ideologii.

"Nie oszukujcie ludzi, nie kłamcie". Gorąca dyskusja przed głosowaniem

Czwartkowe głosowanie i uchwalenie ustawy obniżającej pensje parlamentarzystów o 20 procent poprzedziła ostra wymiana zdań pomiędzy politykami opozycji a przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości. - Nie oszukujcie ludzi, że robicie te obniżki w ramach oszczędności, nie oszukujcie - zwrócił się do polityków PiS Paweł Kukiz. - To wy wzięliście nagrody, a nie my i nie samorządowcy. Wstyd - powiedział z kolei Sławomir Nitras z PO.

Michał Królikowski z zarzutami. Nadal pracuje dla ministerstwa nauki

"Zatrzymany mecenas Królikowski nadal pracuje dla PiS-owskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - napisał w czwartek na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza. Jak poinformował, wraz z posłem Arkadiuszem Myrchą otrzymali dostęp do jednej z umów zawartych pomiędzy dyrektorem generalnym ministerstwa a Michałem Królikowskim (mecenas zgodził się na publikację swojego wizerunku i nazwiska - przyp. red.), która obowiązuje do czerwca 2018 roku.

Były wiceminister z zarzutem. Nie ma wniosku o areszt, pół miliona poręczenia

500 tysięcy złotych poręczenia majątkowego i zakaz wykonywania zawodu adwokata - takie środki zapobiegawcze zastosowała w czwartek prokuratura wobec mecenasa Michała Królikowskiego (wyraził zgodę na upublicznienie nazwiska i wizerunku - przyp. red.). Były wiceminister sprawiedliwości usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy w celu osiągnięcia znacznej korzyści majątkowej - podała Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Terlecki o nagrodach ministrów: ratowanie sytuacji za pomocą premii okazało się błędem

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ocenił w czwartek, że poseł Jacek Żalek podjął dobrą decyzję, przepraszając protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych. - Po dwóch dniach. Szkoda, że tak późno - stwierdził Terlecki. Odniósł się również do projektu Prawa i Sprawiedliwości, który obniży uposażenie parlamentarzystów o 20 procent. - Ponosimy wspólną odpowiedzialność za to, że nie został przyjęty taki system wynagrodzeń, który satysfakcjonowałby opinię publiczną - mówił wicemarszałek. Jak dodał, pomysł, by "ratować sytuację, gdy ministrowie zarabiają mniej niż ich dyrektorzy, za pomocą premii, okazał się błędny".

PAP: Morawiecki pojedzie do Merkel

19 czerwca premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - podała Polska Agencja Prasowa powołująca się na swoje źródła dyplomatyczne. Jeżeli do niego dojdzie, będzie to trzecie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową niemieckiego rządu.

Hofman: nie da się wygrać tej wojny

Druga wojna korytarzowa z dziennikarzami skończy się tak samo. Trzeba będzie się z niej wycofać - ocenił w "Kropce nad i" były rzecznik PiS. Odniósł się do decyzji marszałka Marka Kuchcińskiego o niewpuszczaniu dziennikarzy bez stałych przepustek do Sejmu.

Majchrowski: Schetyna mówił, że cała opozycja mnie poprze

Schetyna był u mnie kiedyś, porozmawialiśmy bardzo sympatycznie. Oświadczył, że jeżeli bym startował, to cała opozycja by mnie popierała - mówił w "Faktach po Faktach" Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa od 2002 roku. Jak zapowiedział w czwartek, będzie ubiegał się o piątą kadencję.

"Do połowy maja przedstawimy propozycje". Dworczyk odpowiada protestującym

Rząd wsłuchuje się w postulaty i problemy osób niepełnosprawnych - zapewnił w czwartek w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, do połowy maja rząd przedstawi "propozycje legislacyjne, które wyjdą w sposób pozytywny naprzeciw oczekiwaniom". Protest niepełnosprawnych i ich opiekunów trwa w Sejmie już ponad trzy tygodnie.

Zeman w Warszawie: powinniśmy tworzyć nierozdzielną jedność

Potrzebna jest jak największa spójność Grupy Wyszehradzkiej, bo tylko działając wspólnie będziemy liczyć się w gremiach takich jak Unia Europejska i będziemy w stanie forsować wspólne interesy - mówili w czwartek w Warszawie prezydenci Polski i Czech, Andrzej Duda i Milosz Zeman.

Sprawa Igora Stachowiaka. Jeden z oskarżonych policjantów miał z nim wcześniej zatarg

Z akt śledztwa przesłanych przez poznańską prokuraturę do Sądu Rejonowego we Wrocławiu wynika, że jeden z policjantów oskarżonych w sprawie śmierci Igora Stachowiaka miał z nim wcześniej zatarg. Trzy lata przed śmiercią 25-latka w komisariacie przy ul. Trzemeskiej, funkcjonariusz podejmował wobec niego interwencję, po której Stachowiak zawiadomił prokuraturę, że został pobity.

Przyśpieszone posiedzenie Sejmu. Posłowie będą głosować w nocy

Posłowie mieli zebrać się w piątek, ale tego posiedzenia jednak nie będzie. Zaplanowany blok głosowań przesunięto na czwartkowy wieczór. Posłowie zostaną w Sejmie do późnej nocy. Mają przegłosować między innymi ustawę o obniżeniu uposażeń dla parlamentarzystów. W związku z tym w przyśpieszonym tempie zwołano Komisję Regulaminową, która nie odbyła się, bo z powodu informacyjnego chaosu zabrakło kworum.

Marek Magierowski z rekomendacją na ambasadora w Izraelu

Sejmowa komisja spraw zagranicznych udzieliła w czwartek pozytywnej opinii kandydaturze wiceszefa MSZ Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora RP w Izraelu. - Pierwszym, podstawowym zadaniem będzie załagodzenie napiętych relacji pomiędzy Polską a Izraelem - zapowiadał w czwartek Magierowski przed sejmową komisją.

Żalek z kwiatami i przeprosinami. Emocjonalna wymiana zdań

Jacek Żalek, poseł Porozumienia i wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości, w czwartek przeprosił protestujących w Sejmie za słowa o "żywych tarczach". Przyniósł im bukiet kwiatów. - Proszę mi pozwolić wyrazić swoją skruchę i powiedzieć z serca, że żałuję. Tylko tego żałuję, że te słowa mogły ranić - oświadczył. Po trwającej kilkadziesiąt minut wymianie zdań protestująca Iwona Hartwich powiedziała: - Jako katolicy wybaczamy.

Zepsuł się i zablokował ulicę. Odleciał dopiero po pięciu godzinach

Kiedy zabrakło wolnej karetki, do starszego mężczyzny, który zasłabł w centrum Opola wysłano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Medycy zajęli się chorym, po czym odwieziony został wozem strażackim do najbliższego szpitala. Kiedy ratownicy chcieli wrócić do bazy, okazało się to niemożliwe - maszyna uległa awarii i została uziemiona na środku ulicy. Odleciała dopiero po ponad 5 godzinach.

Senacka komisja za podniesieniem renty socjalnej

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej pozytywnie zaopiniowała w czwartek ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Ta sama komisja obradowała nad rządową ustawą o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Obydwa projekty są odpowiedzią na trwający od ponad trzech tygodni w Sejmie protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Lech Kaczyński, jako budowniczy niepodległej Polski. "Ten konkurs przyczynia się do zamazywania historii"

"NSZZ "Solidarność", prezydent Lech Kaczyński, święty Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku” – prace na taki temat mogą przygotować uczniowie z Podkarpacia, startujący w konkursie poświęconym zmarłemu prezydentowi. Konkurs zorganizowali działacze PiS z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – To próba fałszowania historii – ocenia Andrzej Dec, szef rady miasta w Rzeszowie.