Rozkaz, który powołał armię Andersa. Mija 75 lat

75 lat temu, 21 lipca 1943 roku, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie utworzony został 2. Korpus Polski, którego dowództwo objął generał Władysław Anders. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8. Armii uczestniczył w kampanii włoskiej.

"Mamy do czynienia z legalizacją pałki"

Będziemy mieli dopełnienie Sądu Najwyższego miłośnikami tego rządu po to, żeby rząd mógł do końca nad tym ciałem zapanować i wybrać swoich prezesów. To jest tworzenie pałki, której zapewne PiS użyje już przy wyborach samorządowych - komentował w TVN24 Marcin Celiński ("Liberte"). Z kolei jak dodał Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), "opozycja nie znalazła języka, który mógłby poruszyć w masowy sposób społeczeństwo i sprawić, żeby Prawo i Sprawiedliwość realnie się cofnęło".

Tajemnicza "pani prezes", z którą rozmawiał Piotrowicz. "Różnie zwracam się do żony"

Odpowiedzialny za sądy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak tłumaczył na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości status rzeczników dyscyplinarnych dla sędziów. W tym czasie poseł PiS Stanisław Piotrowicz rozmawiał przez telefon. Mikrofon uchwycił, że zwraca się do "pani prezes" i że wymiana zdań dotyczy "ustawy". Pytany, kim jest "pani prezes", przewodniczący komisji odparł, że chodziło o jego żonę.

"Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć"

Myślę, że każda kobieta doświadczyła wyśmiewania z powodu swojej budowy. Ludzie czasami nawet nie widzą, jak bardzo cię krzywdzą. Mówią coś impulsywnie, nie zastanawiając się nad tym, jakie konsekwencje mogą mieć ich słowa. Krytykują coś, czego ty w sobie nie widzisz i nawet nie masz z tym problemu - mówiła w rozmowie z dziennikarką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską aktorka Amy Schumer, opowiadając o filmie "Jestem taka piękna". - Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć. Jeśli czuję się ze sobą dobrze, to co mnie obchodzi, co myślą inni? - dodała. - Mam to z moją żoną, że ona widzi u siebie wady, których ja kompletnie nie dostrzegam - mówił z kolei aktor Rory Scovel. - To jest dla mnie namacalny dowód na to, że sami widzimy siebie inaczej niż widzą nas inni - dodawał.

Wjechał w rowerzystki. 13-latka nie żyje

Na trasie Wschowa-Radomyśl (w województwie wielkopolskim) samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

"Prawnikom nie wolno milczeć w obliczu zła"

Polska jest wciąż młodą demokracją i jako jedno z najsłabszych ogniw w europejskim łańcuchu narodów stanowi papierek lakmusowy stanu całej Unii Europejskiej - oceniła w piątek podczas wykładu w Karlsruhe sędzia Małgorzata Gersdorf.

"Nie stanie się nic, co zagrozi interesom polityków"

- Nie chodzi o to, żeby politycy teraz decydowali o każdej sprawie w sądach, ale jak pojawi się coś niewygodnego dla nich, to wtedy będą instrumenty do wpływania na sędziów - to według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara jest głównym celem zmian w sądownictwie.

Sześć sposobów wpływu polityków na sądy. Piąta nowelizacja ustaw o sądownictwie uchwalona

Prezydent i premier mogą wpłynąć na wybór pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Obniżono wymagania dla kandydatów do Sądu Najwyższego. Otwarto furtkę dla rządów mniejszości w sądach. Zwiększa się władza prezesów sądów nad sędziami. Według opozycji i części środowisk prawniczych piąta nowelizacja niedawno uchwalonych ustaw o sądach jeszcze bardziej podporządkowuje je politykom. Rządzące Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że chodzi o usprawnienie wprowadzanych zmian.

"Będę pierwszym prezesem na uchodźstwie". Gersdorf w Niemczech

- My to nazywamy, że "pędzi pendolino" - powiedziała Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, o ekspresowych pracach w polskim parlamencie nad kolejnymi zmianami w SN. - Ja już nie mam z czego ustępować. Jestem przy ścianie - dodała, odpowiadając na pytania niemieckich i polskich dziennikarzy.

"Wszyscy razem pięści w górę, obalimy dyktaturę"

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Przed Sejmem podczas głosowania nad nowelizacją zgromadzili się ludzie, by protestować w obronie wolnych sądów.

Sejm głosami PiS uchwalił zmiany w Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Prezydent złożył wniosek o referendum. Ma 10 pytań

Projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji trafił do Senatu - poinformował w piątek po południu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. W projekcie znalazło się 10 pytań.

Pocięła 40 tysięcy dolarów na 1045 kawałków

Kobieta ma 80 lat, mieszka sama i nie pamięta, co zrobiła z 40 tysiącami dolarów. Pewne jest tylko, że wypłaciła je w banku ze swojego konta i że zostały odnalezione w jej mieszkaniu w kawałkach, w worku z obierkami po jabłkach.

"Hołd ofiarom". Sejm jednomyślny w ocenie inwazji na Czechosłowację

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. "Sejm składa hołd wszystkim ofiarom inwazji oraz tym, którzy stawiając opór komunistycznemu totalitaryzmowi, byli represjonowani, pozbawieni pracy, bądź zmuszeni do emigracji" - napisano.

Rzeczniczka PiS: większym problemem jest termin referendum niż pytania

Prezydent ma pełne prawo pytać społeczeństwo o rzeczy ważne - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała jednak, że zaproponowany przez Andrzeja Dudę termin przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji - 10-11 listopada - "mógłby uniemożliwić, czy wręcz utrudnić" przeprowadzenie głosowania.