Rzeczniczka PiS przeprosiła Jerzego Owsiaka

"Przepraszam za podanie informacji, która notabene od dłuższego czasu funkcjonuje w internecie" - tak rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zwróciła się do Jerzego Owsiaka. Przeprosiny dotyczyły opublikowania przez Mazurek wpisu zawierającego zdjęcie "namiotu Jurka Owsiaka". Jak się okazało, grafika nie przedstawiała domu szefa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, lecz Uniwersytet WOŚP.

Biznesmen z taśm Kaczyńskiego "bardzo zasmucony" ich opublikowaniem

Jeden z bohaterów nagrań z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, austriacki biznesmen Gerard Birgfellner "jest bardzo zasmucony faktem opublikowania dwóch taśm z rozmowami" - poinformował w czwartek Roman Giertych, jego pełnomocnik. Wcześniej tego dnia "Gazeta Wyborcza" opublikowała stenogram drugiej z tak zwanych taśm Kaczyńskiego.

Byli prezesi PKP SA na ławie oskarżonych

Do stołecznego sądu wpłynął akt oskarżenia wobec całego byłego zarządu najważniejszej kolejowej spółki PKP SA - dowiedział się portal tvn24.pl. To efekt niemal trzech lat śledztwa prowadzonego przez dwie kolejne prokuratury. Sprawa ta przetrąciła kariery dwóch szefów służb specjalnych, Biura Ochrony Rządu i Agencji Wywiadu, choć oni sami nie zasiedli na ławie oskarżonych.

Podejrzana wołowina z Polski zarekwirowana w Portugalii

Portugalskie służby sanitarne rozpoczęły poszukiwanie na rynku wewnętrznym podejrzanego mięsa z rzeźni w Ostrowi Mazowieckiej. Do czwartkowego wieczora przejętych zostało 99 kg mięsa krów z polskiej ubojni, której cofnięto zgodę na działalność.

"Mowa nienawiści może doprowadzić do zbrodni"

Język polskich polityków stał się w ostatnich kilku latach nieakceptowalny. Pewnych rzeczy nie wolno mówić i to dotyczy zarówno partii obecnie rządzącej, jak i Platformy Obywatelskiej - mówił w "Kropce nad i" historyk, antropolog Władysław Teofil Bartoszewski.

"Albo pan premier o wszystkim wiedział, co byłoby nieszczęściem, albo nic nie wie, a przesądza"

Premier, który w ogóle nie styka się z dokumentami, przesądza - mówił w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Jacek Dubois. Tak pełnomocnik Geralda Birgfellnera - austriackiego biznesmena, którego rozmowy z prezesem PiS zostały ujawnione przez "Gazetę Wyborczą" - odniósł się do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, że "Jarosław Kaczyński zachowuje się absolutnie uczciwie".

"Jeżeli premier nie zareaguje, to będzie to bardzo złe świadectwo"

Premier powinien tego rodzaju sygnały traktować z należytą powagą, nawet jeżeli nie są prawdziwe - powiedział w "Tak jest" w TVN24 były premier Leszek Miller. Odniósł się do czwartkowych zeznań Roberta Nowaczyka przed komisją weryfikacyjną. Prawnik opowiadał między innymi o zachowaniu ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego na spotkaniu, na którym pojawił się alkohol.

Wyleciał z partii za słowa, że na lesbijki "chętnie by popatrzył". Teraz były poseł wraca do PO

Robert Węgrzyn - były poseł, a obecnie radny sejmiku opolskiego - został ponownie członkiem Platformy Obywatelskiej. - Rozmawiałem z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną i uzyskałem ustną akceptację do złożenia deklaracji - powiedział w czwartek Węgrzyn. Kilka lat temu został usunięty z partii za wypowiedź, że "z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył".

"Pozytywne zaskoczenie" vs "swoisty teatr". Politycy o deklaracji Brudzińskiego

Przyzwyczailiśmy się do teatru, który jest odgrywany - tak była premier Ewa Kopacz (PO) skomentowała środową deklarację szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego o oddaniu się do dyspozycji premiera. Wojciech Skurkiewicz z PiS uznał, że minister "zachował się w sposób honorowy". Przychylne oceny płyną także od niektórych polityków opozycji. Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) przyznała, że jest "pozytywnie zaskoczona" postawą Brudzińskiego.

Przez "pomyłkę" zabił przechodnia

Krakowski sąd apelacyjny podtrzymał w czwartek karę dożywocia 41-letniemu Damianowi S., oskarżonemu o zabójstwo 21-latka na krakowskim Kazimierzu. Sprawa bulwersowała mieszkańców Krakowa. Chłopak był przypadkową ofiarą.

Marszałek i miasto Gdańsk zwiększą dotacje dla ECS. Rusza też społeczna zbiórka

Decyzje w sprawie przyszłości Europejskiego Centrum Solidarności mają zapaść w najbliższy weekend - muzeum zostało pozbawione trzech milionów złotych dotacji przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Minister pieniądze da, ale po spełnieniu pewnych warunków. Tymczasem pomorski urząd marszałkowski i władze miasta Gdańska zwiększają swoje dotacje. W piątek ma też ruszyć społeczna zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie ECS.

Poseł "nie może prowadzić działalności z wykorzystaniem mienia Skarbu Państwa bądź mienia komunalnego"

Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora wyraźnie wskazuje, czego nie wolno robić, reprezentując wyborców w parlamencie - mówił na antenie TVN24 mecenas Zbigniew Roman. Odniósł się do ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" tak zwanych taśm Kaczyńskiego i do biznesowych planów prezesa PiS. Zaznaczył przy tym, że "nie ma żadnej informacji", która wskazywałaby na to, że pieniądze pochodzące z inwestycji, o której mowa na nagraniach, miałyby być przekazywane na działalność Prawa i Sprawiedliwości.

Taśmy Kaczyńskiego. Fragmenty nagranych rozmów

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek i czwartek stenogramy nagrań rozmów z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i między innymi Grzegorza Jacka Tomaszewskiego, członka rady nadzorczej spółki Srebrna oraz austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.

"Aura omnipotencji pana Kaczyńskiego uśpiła czujność biznesmena"

"Mój klient dostał komunikat od Kaczyńskiego: ten wieżowiec ma być pomnikiem moim i mojego brata, taką mam ideę i potrafię ją zrealizować. To ja podejmuję decyzje, a inni je wykonują" - powiedział w wywiadzie dla OKO.press mecenas Jacek Dubois. Jest on pełnomocnikiem Geralda Birgfellnera, austriackiego biznesmena, którego rozmowy z prezesem PiS zostały ujawnione przez "Gazetę Wyborczą" na tak zwanych taśmach Kaczyńskiego.

Biedroń: zaraz dojdzie do katastrofy systemu emerytalnego, trzeba go naprawić

Moje sumienie mi mówi: muszę wyrównywać szanse, żeby każdy mógł godnie żyć - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl były prezydent Słupska Robert Biedroń. Ocenił, że przez obowiązującą dzisiaj w Polsce emeryturę minimalną "pół miliona emerytów i emerytek dostaje 900 złotych do ręki", a to "nie pozwala zaspokoić podstawowych potrzeb".