"Ładne uśmiechy nie wystarczą. Trzeba zmienić kurs polityczny"

To powinno być bardzo mocnym sygnałem dla naszego rządu - wskazał w "Horyzoncie" w TVN24 były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się do deklaracji prezydenta Francji i kanclerz Niemiec Angela Merkel, że będą wspierać Komisję Europejską w jej działaniach dotyczących Polski i ewentualnego uruchomienia wobec niej art. 7 traktatu o Unii Europejskiej.

"Ofiara ich życia inspirowała innych do walki o Polskę"

Mija 36. rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek. Od milicyjnych kul zginęło wtedy dziewięciu protestujących górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. "Wspominamy dziś z wdzięcznością ich męstwo i poświęcenie, ale mamy zarazem świadomość, że ta tragedia nie miała prawa się wydarzyć" - podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda.

Nowoczesna wybrała nowy zarząd

Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz weszli do nowo wybranego zarządu Nowoczesnej - ogłosiła w sobotę przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer. Zapowiedziała, że w styczniu zostaną wybrani wiceprzewodniczący partii.

"Słabo mi było. Ten samochód roztrzaskał się obok mnie"

Nie widziała, jak tuż obok zderzyły się auta, potem było już za późno. Nagle znalazła się w potrzasku. Nie miała drogi ucieczki. Samochody pędziły prosto na nią. Reporter TVN24 dotarł do Anny Janas z Kalisza. Kobieta cudem uniknęła śmierci między dwoma roztrzaskanymi autami.

"Plac Szewczyka, nie Kaczyńskich"

Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę na placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach, by protestować przeciwko zmianie patrona placu - śląskiego pisarza, ale też działacza partii komunistycznej w PRL. Decyzją wojewody śląskiego plac ma nosić imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

To chyba najwolniejszy tramwaj na świecie. "Ale jest!"

- Mieszkam między przystankami. Jak tramwaj mija dom sąsiada, to wybiegam z domu. I na przystanku go doganiam, taki mam system - mówi gimnazjalista ze szkoły w Słowiku (woj. łódzkie). Codziennie jeździ linią 46 - jedną z najwolniejszych w Polsce.

"Historia trzech oficerów potwierdza, że nie ma zbrodni doskonałej"

- Odnalezienie ciał, identyfikacja i królewski pogrzeb są triumfem prawdy nad kłamstwem, sprawiedliwości nad przemocą i bezprawiem. Ostatecznie to oni odnieśli zwycięstwo, a ich oprawcy ponieśli sromotną klęskę - mówił w sobotę biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 roku przez komunistyczne władze.

Borusewicz zabiera głos, mówi o demonstrantach. Z sali słychać śmiech

W piątek senatorowie zajmowali się prezydenckimi ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W czasie gdy obradowali, przed Senatem zgromadził się tłum demonstrujących, którzy uważają, że ustawy te są niekonstytucyjne i domagali się ich odrzucenia. Gdy wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) wspomniał o protestujących podczas swojego wystąpienia na mównicy, z sali Senatu słychać było śmiech i uwagi. Marszałek Stanisław Karczewski (PiS) pytany przez dziennikarza o to zachowanie, stwierdził, że senatorowie śmiali się z zupełnie innych powodów.

Wybuch w mieszkaniu. Zatrzymano 39-latka

Dwoje policjantów i strażak zostało rannych w wyniku wybuchu, do którego doszło w piątek w mieszkaniu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Jeszcze tego samego dnia łódzka policja zatrzymała mężczyznę, który amatorsko wytwarzał śrut, będący przyczyną eksplozji.

Łapiński: wszystkie warunki prezydenta do ustaw o sądownictwie zostały zachowane

Pan prezydent wskazuje na to, że wszystkie jego warunki zostały zachowane i wszystkie rzeczy, dla których zawetował tamte ustawy, nie znalazły się w tych obecnych - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które zostały przegłosowane w Sejmie i Senacie. Ich projekty powstały w kancelarii Andrzeja Dudy po tym, jak prezydent w lipcu zawetował analogiczne ustawy forsowane przez PiS.

"Propozycja Schetyny jest propozycją bez konsultacji"

- Trudno mówić o wspólnym prezydium, wspólnych decyzjach klubu ze względu na to, że mamy inne programy i inne wartości - powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Odniosła się w ten sposób do sobotniego przemówienia Grzegorza Schetyny podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

"To są rosyjskie standardy, nie możemy na to pozwolić". Schetyna apeluje o współpracę

Obóz rządzący przestał udawać. Mamy dziś w Polsce jawne ograniczanie demokracji - powiedział podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że świadczą o tym zmiany wprowadzane między innymi w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także Kodeksie wyborczym. Zaapelował też o powołanie wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej oraz o natychmiastowe zacieśnienie współpracy wszystkich partii opozycyjnych.

"Najdroższy obraz na polskim rynku sztuki"

4 miliony 366 tysięcy złotych uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. - To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.

Był prezydentem przez zaledwie pięć dni

95 lat temu, 16 grudnia 1922 roku, zginął prezydent Gabriel Narutowicz. Został zastrzelony w stołecznej Zachęcie przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego zaledwie kilka dni po tym, jak Zgromadzenie Narodowe wybrało go na urząd głowy państwa.

"Pod naciskiem władz śledczych powstawała historia, która nigdy nie miała miejsca"

65 lat temu, 16 grudnia 1952 roku, na podstawie wyroku NSW straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o "próbę obalenia władzy ludowej". Cztery dni wcześniej rozstrzelany został skazany w tym samym procesie kmdr Jerzy Staniewcz. Oficerowie ci w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej. W kampanii 1939 roku walczyli na Helu.

Żyją bez gazu, ogrzewania i ciepłej wody

Odcięci od gazu, bez ogrzewania i ciepłej wody. Powód? Poważne usterki w instalacji, które zagrażają zdrowiu i życiu. Choć zarząd spółdzielni o sprawie wie od czerwca, to mieszkańcy nie usłyszeli nawet obietnicy, że problem zostanie rozwiązany. Zrozpaczeni o pomoc poprosili dziennikarzy "Uwagi!" TVN.

"Panie prezydencie, decyzja należy do pana"

Nie poddamy się temu, co robi PiS, nie poddamy się niszczeniu praworządności, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego - mówił w piątek wieczorem do protestujących przed Senatem wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO).

"Dla ich głosu warto było walczyć". RPO o dwóch senatorach PiS

- Choć dla ich głosu (wstrzymali się) warto było walczyć o Sąd Najwyższy - napisał na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do przyjęcia przez Senat ustawy o SN. W trakcie głosowania, trzech senatorów wstrzymało się od głosu. Dwóch z nich należy do Prawa i Sprawiedliwości.