"Adrenalina jest tak pozytywna, tak niezwykła, że to jest coś niesamowitego"

O 8:30 ruszył oficjalnie 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W głównym sztabie w Warszawie otwarcia Finału dokonał jak co roku Jerzy Owsiak. Na koncie orkiestry było już wtedy ponad siedem i pół miliona złotych. - To jest niesamowite. To jest jedna dziesiąta tego, co zbieraliśmy kiedyś przez cały dzień - mówił w TVN24.

"Pomaganie dzieciom jest jak szacun do matki"

Nie trafili tu bez powodu. Mają za sobą najróżniejsze przestępstwa, także te najcięższe - zabójstwa. - Z równymi sobie postępowaliśmy różnie. Ale niewinnym dzieciaczkom zawsze trzeba pomóc. Jak tego nie robisz, to nie warto ci podać ręki - deklarują.

"Nie dla Owsiaka. Dla ludzi, dla dzieci". Seniorzy wychodzą na ulice

Mogli poczuć "efekt Orkiestry". A może jakiś inny zew? Mają 70 i 80 lat. Niektórym trudno nawet samodzielnie się poruszać. Ale wyruszają dziś na ulicę. Będą kwestować. - Jeśli ktoś mówi: "A, dla Owsiaka. To nie daję". To odpowiadam: "Nie dla Owsiaka. Dla ludzi, dla dzieci" - mówi nam pani Halina.

Lewandowski wystawił... siebie

Chcesz mieć własnego Roberta Lewandowskiego? Teraz to możliwe. Piłkarz Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski przekazał na licytację swoją figurę zbudowaną z klocków LEGO. Cały dochód trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Lewego" zresztą pełno na charytatywnych aukcjach.

Pięć tysięcy osób biegnie dla Orkiestry. WOŚP gra po raz dwudziesty szósty

Po raz pierwszy zagrała w 1993 roku. Od tamtej pory dzięki środkom zebranym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt medyczny setki szpitali w całej Polsce. Dziś gra po raz 26. i nie zamierza przestać. W tym roku - "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". W zbieraniu pieniędzy uczestniczy ponad 1700 sztabów w całej Polsce i 73 sztaby na świecie. Na ulice z puszkami miało wyjść 120 tysięcy wolontariuszy.

Pomagaj WOŚP na różne sposoby. Tak możesz to zrobić

Wrzucić pieniądze do puszki, wziąć udział w jednej z tysięcy orkiestrowych aukcji, zrobić przelew, wysłać SMS-a. Możliwości, aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jest wiele. Jak możesz przyłączyć się do zbiórki? Sprawdź w naszym poradniku. Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.

#WOSPwTVN24. Pokazujemy, jak grają Wasze serca! Przesyłajcie nam swoje relacje

Dziś kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz 26. otwieramy serca - i portfele - na potrzeby innych. Niedziela 14 stycznia będzie dniem pełnym pozytywnych emocji. Pomóżcie nam je uwiecznić. Stwórzcie z nami wielką mapę orkiestrowych serc. Wasze relacje mogą się znaleźć na portalu tvn24.pl i na antenie TVN24. Sprawdźcie, w jaki sposób można wziąć udział w naszej akcji.

Profesor Maruszewski: 26 lat temu brakowało sprzętu, dzisiaj brakuje lekarzy

Kiedy 26 lat temu powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mówiliśmy, że w Polsce są świetnie wykształceni lekarze, ale brakuje sprzętu, dzisiaj sytuacja jest odwrotna - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bogdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka, członek zarządu Fundacji WOŚP. Przypomniał, że w tym roku Orkiestra "zbiera dla najmłodszych i najsłabszych".

Wjechała do lodowatej wody, zginął człowiek. Polka skazana na dożywocie w Irlandii

Marta Herda odsiaduje w irlandzkim więzieniu wyrok dożywocia za zabójstwo. Prawie pięć lat temu prowadzone przez nią auto przebiło barierki w porcie w Arklow i wpadło do lodowatej wody. Na miejscu pasażera siedział mężczyzna, który był w niej nieszczęśliwie zakochany. Jej udało się wypłynąć, on utonął. Dlaczego irlandzki sąd skazał Martę za zabójstwo, a nie za spowodowanie wypadku? Jak wyglądały relacje Marty z mężczyzną, który zginął? O tym w reportażu "Superwizjera" "Śmierć w Arklow. Polka skazana na dożywocie" Martyny Aftyki i Roberta Sochy.

"Opozycja może tylko przeprosić i zamilknąć"

To nie przypadek, że temat aborcji pojawił się w Sejmie akurat w tym czasie - stwierdził w "Faktach po Faktach" były szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusz Piechociński. Z kolei przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że po głosowaniu, w wyniku którego do dalszych prac trafił tylko projekt zaostrzający prawo aborcyjne, "opozycja parlamentarna może tylko przeprosić i zamilknąć".

"Twarz się zmieniła, ale podstawa problemów Warszawy z Brukselą została"

Siły zainteresowane po obu stronach tym, aby do zaostrzenia stosunków nie doszło i nastało uspokojenie są na tyle duże, że myślę, iż to się stanie - komentował w "Horyzoncie" stosunki polskiego rządu z Brukselą Jan Rokita, były polityk i komentator TVN BiS. - Twarz się zmieniła, ale podstawa problemów Warszawy z Brukselą została - ocenił z kolei Jan Cieński, dziennikarz "Politico".

Jak masz na imię kotku? Tak jak chcesz

Gdańska rodzina lwów liczy 10 osobników: pięć samców i pięć samic. Najmłodsze cztery nie maja jeszcze imion. Jedno z nich - dla lwicy - wybierze zwycięzca licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Polak i Ukrainiec grozili Syryjczykom. Trafili do policyjnego aresztu

W centrum Wrocławia wyzywali i grozili dwóm Syryjczykom. Wpadli na gorącym uczynku. Zostali zatrzymani przez policjantów. "Każdy, kto dopuszcza się tego typu zachowań wobec ludzi ze względu na ich kolor skóry, religię czy przekonania, musi liczyć się ze zdecydowaną reakcją" - komentuje minister spraw wewnętrznych i administracji.

Kempa leci do Jordanii. Odwiedzi obozy dla uchodźców

Podstawowym celem wizyty w Jordanii jest dokładne rządowe rozeznanie co do zakresu i formy pomocy - powiedziała w sobotę minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa tuż przed swoim wylotem do tego kraju. Kempa ma tam odwiedzić dwa obozy dla uchodźców.

Skazani na więzienie za produkcję i handel dopalaczami

Dwie osoby zostały skazane na dwa lata więzienia za produkcję i handel dopalaczami. Trzy kolejne usłyszały wyroki w zawieszeniu, a jedna musi wykonywać prace społeczne. Wyroki to efekt rozbicia gangu, który wprowadził na rynek niemal 250 tysięcy opakowań trucizny. W sprawie oskarżono 19 osób. Sześć z nich zgłosiło gotowość dobrowolnego poddania się karze. Wyroki nie są prawomocne.

Ponad 100 tysięcy aukcji w sieci rocznie. Tak działa wielka cyfrowa machina WOŚP

Prawie 115 tysięcy - tę zawrotną liczbę aukcji internetowych przeprowadzono w 2017 roku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cyfrowe licytacje Jurka Owsiaka wystartowały 18 lat temu - w atmosferze strachu przed wybuchem tzw. milenijnej bomby, która miała zagrozić systemom wciąż wówczas młodego internetu. Nie zagroziła, a aukcje WOŚP stały się koniem pociągowym całej cyfrowej machiny WOŚP.