Nitras kolejny raz z niższym uposażeniem

"Ponownie obniżyli mi pensję. Twierdzenie, że to decyzja Prezydium Sejmu jest manipulacją ze strony Marka Kuchcińskiego. Za karą głosują tylko 3 osoby" - napisał na Twitterze Sławomir Nitras. Poseł Platformy Obywatelskiej został ukarany za zwrócenie się do Ryszarda Terleckiego z Prawa i Sprawiedliwości w obraźliwych słowach w październiku 2018 roku.

Nie wszyscy zadowoleni z obietnic PiS. "Podjęliśmy decyzje, które bardzo cieszą opinię publiczną"

W przedwyborczych obietnicach Prawa i Sprawiedliwości nie uwzględniono postulatów między innymi protestujących nauczycieli i niepełnosprawnych. - Bez wątpienia i niepełnosprawnym, i nauczycielom, i pracownikom administracji należą się podwyżki - zapewnia Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Politycy PiS zaznaczają jednak, że "z dnia na dzień tych problemów się nie rozwiąże", choć Stanisław Karczewski zaznacza, że "opinii publicznej" obietnice się spodobały. Opozycja mówi o "skrajnie nieuczciwej postawie partii rządzącej".

"Wiedziałem, że ta sprawa jest bardzo polityczna i śmierdząca"

Chociaż sprawa Stefana Niesiołowskiego z aferą wokół spółki Srebrna nie ma nic wspólnego, wypłynęła nagle tuż po ujawnieniu tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Jak ustalił reporter "Czarno na białym", Leszek Dawidowicz - CBA już ponad trzy lata temu zebrało dowody i chciało zarzutów dla polityka. Wedle relacji agentów prowadzących dochodzenie w sprawie Niesiołowskiego, obecny szef CBA Ernest Bejda uznał wtedy jednak, że sprawy nie ma. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Wyniki sekcji zwłok zamordowanej kobiety i jej 3,5-letniego synka. Konkubent w areszcie

Przyczyną zgonu 32-letniej Wioletty S. oraz jej 3,5-letniego synka był masywny krwotok wewnętrzny, bezpośrednio spowodowany ranami okolic serca - stwierdził biegły sądowy. Podejrzanym o podwójne morderstwo w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) jest konkubent i ojciec ofiar Sebastian R. Mężczyzna przyznał się do winy, ale nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego użył noża wobec swojej rodziny.

Plan minimum na jesienne wybory? Lubnauer: wspólni kandydaci do Senatu

Nawet jedna trzecia europosłów w nowym Parlamencie Europejskim może być przedstawicielami ugrupowań eurosceptycznych. W tej sytuacji żaden głos nie może się zmarnować, a do tego potrzebujemy szerokiej koalicji - oceniała w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Mówiła też, że po eurowyborach "planem minimum" Koalicji Europejskiej powinna być wspólna lista do Senatu w wyborach parlamentarnych.

Lubnauer: pieniądze dostaną grupy przydatne politycznie

Donald Tusk chciał wprowadzić w Polsce drugą Irlandię. Natomiast to, co robi Jarosław Kaczyński, to jest wprowadzenie drugiej Grecji, tylko bez tej pogody, dobrego jedzenia, za to obawiam się, że z ciężkim kacem po upojnej politycznie głupocie, którą niosą te obietnice - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. W ten sposób skomentowała najnowsze zapowiedzi przedwyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

"Wyrażam żal, ubolewanie i przepraszam". Jaki publikuje oświadczenie

"Oświadczam niniejszym, że nieprawdziwe były informacje, że Pan poseł Robert Kropiwnicki prowadził agencję towarzyską" - napisał w oświadczeniu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Takie oskarżenia wobec posła Platformy Obywatelskiej wytoczył w styczniu 2016 roku z sejmowej mównicy. Po trzech latach od tej wypowiedzi i długiej sądowej batalii, politycy zawarli ugodę.

Archidiecezja warszawska odpowiada na zarzuty

Archidiecezja warszawska opublikowała w poniedziałek stanowisko, w którym odnosi się do części dokumentu Fundacji "Nie lękajcie się", dotyczącej kardynała Kazimierza Nycza, gdzie zostały przywołane sprawy dwóch księży. Rzecznik archidiecezji ksiądz Przemysław Śliwiński przekonuje, że każda z wymienionych spraw "była przedmiotem niezwłocznego badania nie tylko ze strony państwowych organów ścigania, ale również odpowiednich urzędów kościelnych. Za każdym razem dokumentacja sprawy była niezwłocznie przekazywana Kongregacji Nauki Wiary".

Piotr Duda przyjechał na Nowogrodzką. "Porozumienie w kilku ważnych kwestiach"

W poniedziałek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego z delegacją "Solidarności" pod przewodnictwem Piotra Dudy. "Uzyskano porozumienie w kilku ważnych kwestiach. Efektem spotkania jest powołanie zespołu rządowo-związkowego, który będzie pracował nad rozwiązaniem problemów istotnych dla obu stron" - poinformowała Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.

Rzecznik Episkopatu o sprawie księdza Jankowskiego: są procedury państwowe

- Jeżeli takie sprawy dotyczą księdza żyjącego obecnie, to zgłasza się do władz cywilnych i państwowych (...) jeżeli dotyczą osoby zmarłej, to są procedury państwowe - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik pytany, w jaki sposób Kościół zajmuje się wyjaśnianiem nadużyć seksualnych, jakich miał się dopuścić ks. Henryk Jankowski.

"Odpowiadamy na wezwanie wyborców"

- Tematem tych wyborów jest przyszłość Polski w Unii Europejskiej - mówiła w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska. - Chodzi o to, żeby do Parlamentu Europejskiego wprowadzić jak najlepszą drużynę - dodał Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, odnosząc się do powołania Koalicji Europejskiej przed majowymi wyborami.

"Nie wystarczy zmienić prawa, nie wystarczą wytyczne"

- Ważne jest, że zmienia się świadomość ludzi. Można nawet zaryzykować takie stwierdzenie, że Kościół jeszcze się nie zmienił, ale świadomość ludzi już się zmienia - stwierdziła w "Tak jest" w TVN24 posłanka partii Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, odnosząc się do konkluzji z zakończonego w Watykanie szczytu dotyczącego ochrony nieletnich w Kościele. Filozof i etyk, ksiądz Andrzej Kobyliński dodał, że "nie wystarczy zmienić prawa, nie wystarczą wytyczne, kluczem jest zmiana mentalności".

Spór o honorowe obywatelstwo dla Pawła Adamowicza. Radny PiS: nie zapędzajmy się

Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek stanowisko w sprawie upamiętnienia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Doszło do dyskusji dotyczącej przygotowanego przez radnych Koalicji Obywatelskiej zapisu o zamiarze nadania mu honorowego obywatelstwa Białegostoku. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli krytyczni wobec tego pomysłu i przekonywali, że ich opinię podzielają "liczni" białostoczanie. Z kolei członkowie klubu Koalicji Obywatelskiej przekonywali, że Adamowicza z Białymstokiem "łączy więcej, niż możemy sobie wyobrazić".

"Fałszywy cytat w manipulacyjnym kontekście". Reżyserzy piszą o "kłamstwie" Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości cytował reżyserkę Agnieszkę Holland. - Powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu, te słowa, które są tak często powtarzane: "żeby było jak było". Otóż szanowni państwo, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, będzie gorzej niż było - mówił prezes PiS. Zareagowali na to członkowie Gildii Reżyserów Polskich, którzy w liście otwartym wskazali, że Kaczyński "przytoczył fałszywy cytat" i "umieścił go w manipulacyjnym kontekście. Podkreślili, że "kłamstwo w debacie publicznej nigdy nie jest bezgrzeszne".

Urlopy dla ministrów startujących do PE? Potrzebny "mechanizm, który będzie oddzielał"

- Niewątpliwie potrzebny jest jakiś mechanizm, który by wyraźnie oddzielał osobę kandydata od pełnionej funkcji państwowej - stwierdził w poniedziałek senator Jan Maria Jackowski z PiS, pytany czy obecni ministrowie, którzy kandydują do Parlamentu Europejskiego, powinni wziąć urlop na czas kampanii wyborczej. Z kolei Arkadiusz Myrcha z PO stwierdził, że ministrowie "będą chcieli przykuć medialną uwagę, a będą to mogli robić, pełniąc najwyższe funkcje państwowe".

Giertych wzywa Kaczyńskiego do zwrotu 50 tysięcy złotych austriackiemu biznesmenowi

Wysłałem wezwanie w imieniu Geralda Birgfellnera do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby dobrowolnie zwrócił kwotę 50 tysięcy złotych - poinformował pełnomocnik austriackiego biznesmena mecenas Roman Giertych. Dodał także, że otrzymał od prokuratury wezwanie do przetłumaczenia wszystkich dokumentów, które zostały załączone do zawiadomienia, jakie austriacki biznesmen złożył w prokuraturze. Zaznaczył, że nie spotkał się z takim działaniem "nigdy w dwudziestoletniej praktyce".

"O osobach niepełnosprawnych się nie pamięta". Będzie protest po obietnicach PiS

Niepełnosprawni i ich opiekunowie zorganizują w Warszawie protest, który ma być odpowiedzią na obietnice Prawa i Sprawiedliwości, w których nie uwzględniono ich potrzeb. - Powiemy, że nie jesteśmy niewidzialni, że niepełnosprawne osoby w dalszym ciągu nie mają zapewnionego godnego życia w naszym kraju - zapowiedziała Iwona Hartwich, liderka zeszłorocznego protestu w Sejmie.

Zginęli pod Matterhorn. Zostawili żony i dzieci. "Dlaczego?"

- Od dawna planowali tę wyprawę. Piotr był pasjonatem, opowiadał w pracy o górach. Od środy nie było z nim kontaktu - opowiada komendant straży miejskiej w Rydułtowach, szef Piotra, który zginął wraz z kolegą Arturem w Alpach pod Matterhorn. Obaj mieli żony i dzieci.

Podczas nawałnicy zginęły dwie harcerki. Zarzuty dla zastępcy komendanta obozu

Włodzimierz D., zastępca komendanta obozu harcerskiego, usłyszał zarzuty w związku ze śmiercią dwóch harcerek w sierpniu 2017 roku. Dziewczynki brały udział w obozie harcerskim w Suszku, gdy przez Pomorze przeszła ogromna wichura. D. to kolejna osoba, która usłyszała zarzuty we wspomnianej sprawie. Mężczyźnie grozi pięć lat więzienia.