"Sejm niemy". Opozycja zapowiada wniosek o odwołanie Kuchcińskiego

Szefowie klubów Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedzieli w czwartek wieczorem, że złożą wspólny wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w związku ze skandalicznym - ich zdaniem - sposobem prowadzenia obrad w czasie głosowań nad ustawami sądowymi.

Wnioski z raportu biegłych o katastrofie smoleńskiej. Podsumowuje reporter "Czarno na Białym"

Osiem lat po katastrofie smoleńskiej Antoni Macierewicz i jego eksperci publikują tak zwany raport techniczny o przyczynach rozbicia się prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Mówią o materiałach wybuchowych i eksplozjach. To brzmi znacznie bardziej efektownie niż to, co do tej pory na temat przyczyn katastrofy Tu-154M zgromadziła polska prokuratura. Reporter "Czarno na białym" Piotr Świerczek podsumowuje wnioski z opinii, jaką biegli przygotowali dla prokuratury.

Komorowski: jeszcze trochę, a obecna władza zacznie sama siebie łapać za rękę

PiS uzyskało korzyści z politycznego eksploatowania tematu katastrofy pod Smoleńskiem. A dzisiaj ma kłopoty z wyplątaniem się z kłamstwa smoleńskiego - mówił w "Faktach po Faktach" Bronisław Komorowski. - Z przesłuchania w prokuraturze wyszedłem z przeświadczeniem, że jeszcze trochę, a okaże się, że obecna władza zacznie sama siebie łapać za rękę - dodał były prezydent.

Sejm przyjął nowelizacje ustaw dotyczących sądownictwa

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS. Nowela przewiduje ogłoszenie trzech niepublikowanych rozstrzygnięć TK w ciągu siedmiu dni od wejścia w życie przepisów. Przyjęto także inne zmiany w ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

"Za kilka lat tylko wy będziecie mogli opowiedzieć o potwornościach, o których ja mówię dzisiaj"

Zapomnieć, wybaczyć znaczyłoby zabić te ofiary raz jeszcze. Nie mogliśmy zapobiec ich pierwszej śmierci, ale nie wolno nam pozwolić, aby zostali zamordowani znowu - mówił były więzień obozu Auschwitz II-Birkenau Edward Mosberg o ofiarach Holokaustu. - Nie powinniśmy zapominać, że nie było polskich obozów śmierci, ani polskiego Holokaustu - podkreślił w swoim przemówieniu. W czwartek w Marszu Żywych około 12 tysięcy osób przeszło sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau.

"My, Polacy, uważamy za swój obowiązek nieść światu świadectwo o Holokauście"

Nazistowski plan zagłady nie powiódł się, naród żydowski ocalał i niechaj nikt, nigdy więcej nie ośmieli się podnieść ręki na naród żydowski - powiedział w czwartek Andrzej Duda. - Ci, którzy są gotowi patrzeć odważnie w swą przeszłość, ci którzy gotowi są stawić czoła antysemityzmowi, rasizmowi, który nawet dzisiaj podnosi swój łeb, znajdą w nas sojuszników - mówił z kolei prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

Jakie są wnioski z raportu biegłych w sprawie katastrofy smoleńskiej. Dzisiaj w "Czarno na Białym"

Nie ma już mowy o zamachu, ale wybuchy zostały. To one, według przedstawionego w środę przez Antoniego Macierewicza tak zwanego raportu technicznego, miały doprowadzić do katastrofy pod Smoleńskiem. O wybuchach nie wspomina za to opinia biegłych, przygotowana dla prokuratury, która prowadzi w tej sprawie śledztwo. Co z niej wynika? O tym dziś w reportażu Piotra Świerczka w "Czarno na Białym" o 20.30 w TVN24.

Szubarczyk przeprasza: broniłem wartości patriotycznych. IPN karze go naganą

Pracownik IPN, Piotr Szubarczyk, publicznie obrażał swoich adwersarzy, którzy nie chcieli pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Czarnem (województwo pomorskie). Zarzucał im kłamstwa, nazwał "swołoczą" i "tchórzliwymi kanaliami". Dziś przeprosił w internecie za swoje zachowanie, a władze gdańskiego IPN nałożyły na niego karę – naganę wraz z "finansowymi następstwami".

"Zostało zadanych wiele pytań". Komorowski przesłuchany

Rozmowa z prokuratorem trwała dosyć długo, zostało zadanych wiele pytań. Ale nie sądzę, żeby przesłuchanie mnie cokolwiek nowego wniosło do śledztwa, tu chodziło o coś innego - stwierdził były prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek został przesłuchany jako świadek w Prokuraturze Krajowej.

Bagnety i karabin wykopane w ogródku. "Nie tego szukaliśmy"

Jako dziecko w październiku 1939 roku widziała, jak ojciec wraz z kolegą zakopywali coś w ogródku. Po blisko 80 latach w tym samym miejscu zameldowali się poszukiwacze i archeolodzy. W ruch poszły łopaty i szybko okazało się, że faktycznie pod ziemią kryją się pamiątki sprzed lat.

Zginął na łące od ciosów łopatą. Pięć osób oskarżonych

Przez trzy lata los Zenona K. był nieznany. Jego konkubina przekonywała, że mężczyzna wyprowadził się. Siostra mężczyzny nie mogła pogodzić się z zaginięciem brata. Okazało się, że ciało zakopano w lesie, niedaleko jego domu. W pobliżu mieszkał też mężczyzna oskarżony przez prokuraturę o zabójstwo. Wkrótce stanie przed sądem.

19-latka bezlitośnie zamęczono na śmierć. Ruszył proces

Ruszył proces w sprawie śmierci 19-letniego Piotra ze Świnoujścia. Trzej oskarżeni o jego porwanie odpowiedzą też za okrutne zabójstwo, jeden za porwanie i rozbój. Na ławie oskarżonych zasiadła także młoda kobieta, która miała pomóc jednemu z oskarżonych zatrzeć ślady przestępstwa oraz nie udzielić Piotrowi pomocy.

"Sejm nie jest własnością marszałka"

Uważam, że każdy obywatel ma prawo wejść do Sejmu i przysłuchiwać się, co my tutaj, posłowie robimy - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus komentując środowy protest członków organizacji Obywatele RP, którzy spędzili kilkanaście godzin w biurze Przepustek Sejmu, po tym, jak odmówiono im wstępu do parlamentu. Zostali tam zaproszeni przez posłów opozycji.