Zamek jest już za mały. Orkiestra zagra na targach

Zamkowe korytarze zamienili na targowe hale. A tradycyjne fajerwerki na "tytkę z glancem na telefonie". W Poznaniu po raz pierwszy Orkiestra zagra na dwie hale, a prezydent Jacek Jaśkowiak weźmie udział w pojedynku na cztery szachownice naraz.

"Pamiętam to tak, jakby było wczoraj". Agata Młynarska wspomina finał z 1993 roku

- Orkiestra to nie jest żadna organizacja. To ruch ludzi, którzy wierzą, że czynienie dobra jest czymś absolutnie ponadczasowym, ponad wszelkimi podziałami i różnicami poglądów - powiedział w "Faktach po Faktach" Bogdan Maruszewski z zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Agata Młynarska z TVN Style wspominała pierwszy Finał WOŚP, który prowadziła 27 lat temu.

Rzeszów gra z sercem

Naukowe pokazy, taniec, kultowe samochody? Rzeszów ma coś dla każdego. I wielkie serce dla dzieciaków. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w tę niedzielę. Jak można wesprzeć Orkiestrę (i przy okazji świetnie się bawić) w Rzeszowie?

Bądź jak młody i nieustraszony David Hasselhoff za kółkiem legendarnej fury

Który z fanów nie wyobrażał sobie siebie za kółkiem KITT-a, superinteligentnego auta, którym jeździł nieustraszony Michael Knight (młody David Hasselhoff z burzą loków na głowie i w skórze) w kultowym serialu "Knight rider"? Który z tychże fanów pokusi się o spełnienie swoich młodzieńczych fantazji i wylicytuje w słusznej sprawie zawadiackiego Pontiaca Trans Am, jakby żywcem wyjętego z amerykańskiej produkcji?

Rybki zdechły, więc pieniądze szły do akwarium

Prowadzący? Ambitni, ale ciągle nieopierzeni. Montaż? Spontaniczny. Grafiki i plansze tytułowe? Awangardowe. Tak wyglądał pierwszy finał WOŚP, realizowany przez telewizję osiedlową w Łodzi. Nagrania sprzed 27 lat udostępnił nam Michał Koliński, który był jednym z prowadzących imprezy.

"Nie wiem, czy obywatele zdają sobie sprawę, że to jest coś, co bezpośrednio ich dotyczy"

Tak zwana ustawa represyjna ogranicza prawo obywatela do niezależnego sądu - oceniła w programie "Babilon" w TVN24 BiS Joanna Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Elżbiety Bińczyckiej z Unii Europejskich Demokratów w kwestii sądownictwa i praworządności "stoimy już nad przepaścią". - Wydaje mi się, że nie jesteśmy w przededniu chaosu, tylko w tym chaosie tkwimy od lat - stwierdziła Gabriela Masztafiak z Konfederacji.

"Najpierw atakuje się sędziów, prokuratorów, prawników, a później zwyczajnego człowieka"

Sędziowie, prokuratorzy, którzy szli w "Marszu Tysiąca Tóg", nie walczyli o swoją korzyść. Wprost przeciwnie, będą prawdopodobnie szykanowani. Walczyli o dobro obywatela - wskazywał w "Faktach po Faktach" Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW. - Najpierw atakuje się sędziów, prokuratorów, prawników, a później zwyczajnego człowieka - tłumaczył. Sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ocenił, że frekwencja na demonstracji była "imponująca".

"Wzruszająca inscenizacja" czy "igranie z przeszłością"? Pytania o odgrywanie egzekucji w szkole

Udając zabijanie w szkole, igramy z przeszłością, gdyż ją trywializujemy - uważa nauczyciel Jacek Staniszewski. Natomiast lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk broni kontrowersyjnych przedstawień jako formy pracy z dziećmi. Po tym, jak zdjęcia uczniów w pasiakach obiegły media społecznościowe, zrodziła się dyskusja, czy odgrywanie egzekucji to właściwy sposób edukowania dzieci.

Morawiecki o "piętnie komunistycznych sędziów" i wyroku TSUE. Komentarz Gersdorf

Komunistyczni sędziowie w latach dziewięćdziesiątych kształcili swych następców i tym samym odcisnęli na nich swoje piętno - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt". Przekonywał, że sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE zajmowali się tematem polskiego sądownictwa "tylko powierzchownie". - Wyroków sądowych i boskich się nie komentuje, tylko się je wykonuje - skomentowała słowa premiera Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

"Marsz się zakończył, ale nie nasza droga do przywrócenia praworządności"

Pozbawienie nas tóg nie oznacza pozbawienia nas wartości. Bo praworządność jest w naszych sercach, nie w togach i łańcuchach, chociaż są one dla nas świętością - mówił prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz w przemówieniu na zakończenie "Marszu Tysiąca Tóg" w Warszawie. Marsz był protestem przeciwko tak zwanej ustawie dyscyplinującej sędziów, nazywanej represyjną. - Marsz przebiegał w milczeniu, ale my milczeć nie zamierzamy - przekonywał Markiewicz.

Spotkają się pod gwiazdą, którą Adamowicz zadedykował "swoim kochanym dziewczynom"

Na ulicach pojawią się flagi Polski i Gdańska, a Długa rozbłyśnie światłami. Będzie można się spotkać na wspólnej modlitwie przy grobie, pod gwiazdą, którą śp. Paweł Adamowicz zadedykował "swoim kochanym dziewczynom", a przy Katowni, w miejscu, gdzie został zaatakowany, wmurowana zostanie tablica. Mieszkańcy Gdańska uczczą pierwszą rocznicę śmierci swojego prezydenta.

Błaszczak: Premier Kanady potrafił wywrzeć presję. Tusk zostawił śledztwo Rosjanom

Przyznanie się władz Iranu do zestrzelenia ukraińskiego samolotu to właściwa postawa, która świadczy o tym, że jest poszukiwane porozumienie - powiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Ocenił, że "istotny jest kontrast między zachowaniem premiera Kanady, który 'potrafił wywrzeć presję', a tym byłego premiera Polski Donalda Tuska, który zostawił śledztwo stronie rosyjskiej po katastrofie smoleńskiej".

Czaputowicz chce się spotkać z Jourovą

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w piątek dziennikarzom w Brukseli, że jest gotów spotkać się i rozmawiać z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą na temat praworządności w Polsce. Zaznaczył, że taka prośba o spotkanie z jej strony jak dotąd nie wpłynęła do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Chmaj: wiceminister Warchoł potraktował Komisję Wenecką lekceważąco

Wiceminister sprawiedliwości obniżył rangę wizyty Komisji Weneckiej w Polsce i zlekceważył prośby, które ona przedstawiła - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 konstytucjonalista profesor Marek Chmaj. Przekazał, że padła deklaracja, że opinia na temat ustawy dyscyplinującej sędziów będzie gotowa w przyszłą środę lub czwartek. Rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera ocenił, że spotkanie z delegacją Komisji miało "charakter kurtuazyjno-merytoryczny".

Nowa KRS pozytywnie o ustawie represyjnej. "Służy realizacji zasady trójpodziału władz"

"Ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm i przekazana do Senatu służy realizacji konstytucyjnej zasady trójpodziału władz" - oceniła nowa Krajowa Rada Sądownictwa w przyjętej w piątek uchwale na temat tak zwanej ustawy represyjnej. Pozytywnie zaopiniowała w niej także zapisy dyscyplinujące sędziów. Odmienne opinie na temat nowelizacji wydali wcześniej między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy.

Szef MSWiA przyznał Bogdanowi Święczkowskiemu ochronę SOP. "Realne zagrożenie zamachem"

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, jest chroniony przez Służbę Ochrony Państwa – ustalił portal tvn24.pl. Według naszych źródeł decyzja jest wynikiem informacji o "realnym zagrożeniu zamachem" na życie Święczkowskiego. MSWiA i SOP odmawiają komentarza. Według byłych oficerów Biura Ochrony Rządu (poprzednika SOP) ochrona prokuratura przez tę służbę to nietypowa sytuacja.

Sąd Najwyższy o "złym rozwiązaniu", KRS przekazuje "pozytywną ocenę" ustawy represyjnej

W drugim dniu swojej wizyty w Polsce delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przedstawicielami nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - KRS przekazała Komisji Weneckiej stanowisko, w którym zawarta została pozytywna ocena nowelizacji ustaw sądowych - przekazał jej przewodniczący Leszek Mazur. Sąd Najwyższy "uważa, że ta ustawa to złe rozwiązanie problemu".

"Prokuratura zrobiła piękny prezent kibolom"

Obywatele RP "są wściekli". Chodzi o incydent sprzed roku na Jasnej Górze, kiedy ich zdaniem doszło do konfliktu między nimi a kibicami. Ci drudzy odbywali pielgrzymkę. Pierwsi - protestowali przeciw rasistowskim hasłom. Prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, sąd podtrzymał decyzję.

MSZ upubliczniło list z Rady Europy do marszałka Senatu. "Do mnie to pismo dotarło później"

Do mnie to pismo dotarło później, niż było upublicznione - oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do adresowanego do niego listu Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunji Mijatović, który otrzymał resort spraw zagranicznych. Rekomenduje ona w nim odrzucenie przez Senat ustawy dyscyplinującej sędziów. Pismo opatrzone zostało terminem publikacji na poniedziałek, jednak ministerstwo upubliczniło je już w piątek. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk argumentował to "bezprecedensowym charakterem wydarzeń wokół prac legislacyjnych w Senacie".